Jag visste inte att leverlåda kallas korvkaka i Sverige.Det är nog många ord som rikssvenskarna inte känner till att vi använder här och tvärtom.När man läser böcker skrivna av rikssvenskar så lär man sig förstås en hel del ord som vi inte används här i Finland.
Finlandismer (svenska yle )
spetsvillaochkeso
22611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Det var ett intressant reportage (finns en liten test också )
Någon hade skrivit en liten "juttu " där nästan vartannat ord var finska,hördes väldigt bekant för en utflyttad Borgåbo.
Kurabyxor är vinylbyxor på svenska.
I stockholm heter dessa kuravaatteet galonkläder.
Hufvudstadsbladet har haft mycket finlandismer på tapeten senaste vecka.
Makkarakakku - heja Sverige!
Här har vi kaffepaus .....har ännu inte riktigt fått klart vad man gör i Sverige när man "fikar " ?Dricker kaffe,äter kakor ,snackar skit eller slappar bara ?
Här går vi på kaffe,på något sätt var det roligare då när man kunde dra några bloss meddetsamma.
Under fikastunden, t ex på arbetsplats, är ju kaffe eller te huvudsaken.
Här några ord på finska - finlandssvenska och svenska:
pyykkipoika - bykpojke - klädnypa
alko - alko/alkobutik - systembutik/systemet
terveyskeskus - hälsocentral - vårdcentral
silmänruoka - ögonmat - ögonfröjd
vanhustenhoito - åldringsvård - äldreomsorg
talvirengas - vinterring - vinterdäck
jonotuslappu - turnummer - kölapp/könummer
joulupukki - julgubbe/julbock - jultomte
joulutonttu - jultomte - tomtenisse
vessa - tupp (=kukko) - dass/toalett/toa/wc
lunttilappu - luntlapp - fusklapp
pestä hampaat - tvätta tänderna - borsta tänderna
tupakkalakko - tobakstrejk - rökstopp
seisova pöytä - stående bord - gående bord/smörgårdsbord/buffe´
piirtoheitinkalvo - kalvo/pläty - transparang/skrivfilm
roska - rosk - skräp
ongelmajäte - problemavfall - riskavfall
sämpylä - semla - fralla/småfranska
laskiaispulla - fastlagsbulle - semla
Ohukainen/lätty - plätt - pannkaka.
Är den stor eller små, spelar den ingen roll I Finland men svenskarna säger plätt om de är små och pannkaka om de är stora.
Jag gräddar alltid pannkaka i ugnen och plättarna steker jag i plättpannan.
jag menade att plättar kan vara stora eller mindre, de är plättar alltid men när jag frågade om här saken på arbetsplats, fick ja svaren att svenskarna säger att de stora är pannkaka och plätt är mindre. Jag själv gräddar också pannkaka I ugnen :)
Plättar kan vara små eller större som gräddats i stekpanna.
Vad man kallar dem beror på om man bor i norra eller södra Sverige.
I södra Sverige kallas de ofta pannkakor.
Tjockare variant som gräddas i ugnen, kallas för ugnspannkaka.
Alko, eg. Systembolaget ej systembutik. Vappen=Valborg, penal=pennfodral, finns massor med ord som inte förstås av rikssvenskar. Många ord är översättningar från finskan.
Pannkaka man lagar i ugnen heter ugnspannkaka i Stockholm. Hemma i savolax kallar vi den för bara pannukakku eller uunipannukakku. På vår dialekt i savolax heter savupiippu korsteeni, jämför skorsten på svenska. Handduk kallar vi för hantuukki, gaffel för kahveli, laukku för veska (väska). Många ord är plockade ur svenskan . Synd att många unga inte talar vår dialekt på samma sätt som de äldre. Orden ändras och blir förfinskade, den fina svenska klingen i orden försvinner...
Uida - simma - bada !!
Först i början jag var finsk. Sedan tittade jag hurri-ilta på TV2. Och nuförtiden jag har blivit svensk.
Gratulerar!Är det trevligare att vara svensk ?
Man kan ha svenskt pass, men redig svensk blir man aldrig, ente om man haur Borgå rötter, å varför skulle man :D
Tässä on nyt kyllä sanajärjestykset pahasti pielessä. Ei ole pakkoruotsi tainnut koulussa maistua? Itsellänihän ruotsin sanajärjestykset ovat tiptop, koska kirjoitin laudaturin ruotsista, ja virkamiesruotsikin on suoritettu jyvin tiedoin. Ottaisit oppia esimerkiksi minusta, joka osaa ruotsin sanajärjestykset täydellisesti. Harmi vaan, että en osaa kirjoittaa enkä puhua ruotsia, mutta se nyt on pientä, kunhan vain osaa sanajärjestykset. SPOTPA, KONSUKIEPRE jne.
Niin minäkin kirjoitin laudaturin, mutta en välitä juurikaan oikeasta sanajärjestyksestä, ja ruåttalaiset ymmärtävät täysin. Nimittäion riikinruottalaisille itselläänkin on sanajärjestykset ihan huller om buller.