Oletteko seuranneet, minkä verran syntyy kurssitappoiota nostettaessa rahaa ulkomailla toisen valuutan maassa? Jos esim vertaa, mitä Forex ottaa Suomesta nostettaessa, niin onko automaattiraha halvempaa?
Automaatista nostetun rahan hinta ulkomailla
3
148
Vastaukset
normaalia,koska kurssit eivät ole samoja ulkomailla kuin suomessa
- matkahatka
Ulkomailla tulee yleensä maksu per nosto eli kunhan nostaa isoissa erissä ja automaatilta, joka ei laskuta ekstraa, on selvästi halvempaa kuin käteisvaihto. Ero on aika pieni, jos on kyse suositusta valuutasta, kuten esim. punta, mutta harvinaisemmassa voi olla iso.
Visa ja Master ottaa 2€ 2,5% ja kurssi on suurinpiirtein googlesta löytyvä kurssi 2%, tarkat kurssit löytyy googlaamalla "visa exchange rates" ja mastercard exchange rates", näistä master on yleensä vähän alempi. Sellainen omalaatuisuus oli viime matkalla, että S-pankki käytti ihan omituisia kursseja Visassa, saimme osan nostoista kuluineenkin halvemmalla kuin googlesta tuleva keskikurssi, se ilmeisesti päivittyi jälkikäteen.
Kortilla kannattaa maksaa suoraan aina kun mahdollista, se on selkeästi halvin tapa. Me ei esim. viimeksi lopulta nostettu Lontoossa yhtään käteistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998