Varmin asiantuntija talouden suuntaaamisessa on VM. Taloustutkijoille kannanottaminen Suomen talou
teen on kuin herrasmiesten metsälle menoa: linnut on varmassa paikassa - tai sitten ei; laukaus osuu tai sitten ei.
Poliittis-tai järjestötaustaisten gurujen puheessa kuuluu isännän ääni välillä voimakkaanakin. Sen lauluja lauletaan, kenen leipää syödään.
VM:n miehet ovat kirjoittaneet talonpoikaisjärjellä ymmärrettävän reseptin: menoja pienennetään siekailematta niin kauan kuin tulot työllisyyden ehkä noustessa nousevat menojen tasolle. Suuntana on menojen taso.
Selvimmin oikeassa suunnassa on kokoomus ja ruotsalaiset. Kepun ajatuksista ei erkkikään saa selvää. Voivat olla jotain mieltä mutta voivat olla olemattakin.
KETÄ KUUNNELLA TALOUDESSA
2
95
Vastaukset
- ABC-äijä
VM.:n arviot ovat vain arvioita, eikä toteuma. VM:n leikkaustarpeiden arviointi olisi ok, mikäli leikkauslistat sisältäisivät sen että leikkauksia esittävät virkamiehet itse saavat potkut!
- Ei_ainakaan_VM-lieroja
"Tieto tässä maassa on eksaktia. Mutta se ei pidä paikkaansa." (Paavo Haavikko).
"Hihasta vedetyn luvun perusteella päätettiin ajaa alas köyhimpien vanhusten asumistuet ja maan parhaan yliopiston määrärahat
Aina kun päättäjät vaativat kansalaisia uskomaan yhteen totuuteen, hälytyskellot kilisevät. Kysymysten tulisi herätä viimeistään silloin, kun kaikkien pitäisi vannoa uskollisuutta yhdelle hihasta vedetylle numerolle.
Arvasitte varmaan, että tarkoitan kestävyysvajetta. Kuusi, kahdeksan, yhdeksän miljardia euroa. Valtiovarainministeriön (VM) arviot kestävyysvajeen suuruudesta vaihtelivat rajusti pelkästään vuoden 2014 aikana.
Niinpä tuntuu oudolta, että kun VM päätyi tämän vuoden maaliskuussa epäuskottavan pyöreään tasalukuun – kymmeneen miljardiin euroon –, sen perusteella päätettiin ajaa alas niin köyhimpien vanhusten asumistuet kuin maan parhaan yliopiston määrärahatkin.
Kestävyysvajeen laskemiseen liittyy niin paljon epävarmuustekijöitä, että se on parhaimmillaankin vain valistunut arvaus. Kun Palkansaajien tutkimuslaitoksen johtaja Seija Ilmakunnas käsitteli aihetta blogikirjoituksessaan "Kestävyysvaje on niin kuin se luetaan" (5. 9. 2014), hän siteerasi Paavo Haavikkoa: "Tässä maassa tieto on eksaktia, mutta se ei pidä paikkaansa."
Keväällä suomalaiset saatiin kuitenkin uskomaan, että VM:n esittämä kymmenen miljardia on kiveen hakattu "tilannekuva" kestävyysvajeesta, joka pitää kuroa umpeen tämän hallituskauden toimenpiteillä siten, että kuusi miljardia euroa katetaan leikkauksilla ja loput "rakenneuudistuksilla". Hallitusohjelmassa leikkauksia oli lopulta neljä miljardia euroa.
Kansalaiset kyllä kannattivat vaaleissa leikkauksia mutteivät näin rajuja toimia. Vaalien alla nykyiset hallituspuolueet esittivät leikkaustarpeesta pienempiä arvioita. Keskusta ja perussuomalaiset ehdottivat leikattavaksi kahdesta kolmeen miljardia euroa.
Mutta tässä sitä nyt ollaan. Numerologian alttarille menevät subjektiivinen päivähoito-oikeus, nuorisotakuu, työttömyyskorvaukset, luonnonsuojelu ja tutkimusrahat.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk) ei toki ole ensimmäinen numeroniilo. Suomessa on aina pelätty velkaantumista, rakastettu talouskuria ja säästöjä sekä perusteltu leikkauksia kriisipuheella. HS:n sunnuntaisivujen jutussa kuvattiin (30. 8.), miten J. V. Snellman ja Zacharias Topelius antoivat nälkävuosina suomalaisten ennemmin vaikka nääntyä kuin ostaa viljaa velaksi ulkomailta ja kuinka Risto Ryti kieltäytyi juuri ennen talvisotaa velanotosta puolustuksen vahvistamiseksi.
Kuitenkaan Suomessa ei varmaan koskaan ole ollut nykyisenkaltaista absurdia tilannetta, jossa maata ohjataan tiukasti yksien umpimähkäisten numeroiden perusteella.
Kuvaavaa on, että kun työmarkkinajärjestöt ilmoittivat 28. syyskuuta jatkavansa keskenään neuvotteluja työmarkkinaratkaisuista, valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok) ilmoitti televisiouutisissa, että hän antaa neuvottelujen avuksi ministeriönsä virkamiehiä "sen varmuudeksi, että meidän laskelmat ovat täsmällisiä".
Tosiasiassa leikkausluvut tai kilpailukykylaskelmat eivät ole oikeita tai vääriä, vaan niissä on kyse poliittisista arvovalinnoista.
Julkistalouden professori Markus Jäntti toteaa uusimman Talous ja yhteiskunta -lehden haastattelussa, että VM:n maaliskuussa julkaisema raportti, josta luvut ovat peräisin, oli niin vaihtoehdoton ja tarkoitushakuinen, että sitä voi pitää virkamiesvallan väärinkäyttönä.
Viestinnän professori Anu Kantola puolestaan kiinnitti viime torstaina Soste talk -seminaarissa huomiota siihen, etteivät leikkausluvut enää synny konsensuspolitiikan seurauksena, kuten 1970-luvulla. Silloin hallitus ja työmarkkinajärjestöt sopivat yhdessä budjettitavoitteista ja puolueet olivat kiinteässä yhteydessä yhteiskuntaluokkiin. Nykyään puolueuskollisuus on heikentynyt, eikä poliitikoilla ole enää yhteyttä kansaan. Talouspolitiikan poliittiset vaikutukset voivat siksi olla arvaamattomia.
Kantolan mielestä pahinta on kuitenkin se, ettei numeropohjainen talouspolitiikka onnistu luomaan mitään toivon tarinaa. Se luo pelkkää pelkoa ja lamaannusta. Tuntuu kuin tunnelin päässä näkyvä valokin olisi säästösyistä sammutettu."
Elina Grundström
Kirjoittaja on vapaa toimittaja ja
tietokirjailija
HS 13.10.2015
http://www.hs.fi/paakirjoitukset/a1444620386617
Vrt..
"Minister Anne Berner är med i skatteparadisföretag"
[ http://svenska.yle.fi/artikel/2015/09/15/kommunikationsminister-anne-berner-med-i-skatteparadisforetag
http://yle.fi/uutiset/ministeri_berner_mukana_veroparatiisiyhtiossa/8288620 ]
Entäpä pääministeri Juha Sipilä itse?
http://seura.fi/puheenaihe/ajankohtaista/nain-suomea-leikkauksiin-piiskaava-juha-sipila-piilotti-miljoonansa-vakuutusjarjestelyilla/?shared=290501-bda27d60-999 ]
"Perinnön kerääminen lapsia varten on ahneelle vain tekosyy kahmia omaisuutta ylen määrin."
[Demokritos, kreikkalainen filosofi (n. 460 - 375 eKr.)]
JK. Siksi
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981