http://www.tekniikkatalous.fi/talous/125 euron bensalitra on enaa muisto vain hyoty raakaoljyn hinnanlaskusta valuu valistavetajille/a1055000
Lainaus: "Osaselitys hintojen nousukierteelle on raakaöljyn hintakehitys. Erikoista kuitenkin on, että raakaöljyn hinta on pienen nousupyräyksen jälkeen kääntynyt uudestaan laskuun. Kuka vetää välistä?
Polttoaineista etenkin bensan maailmanmarkkinahinta on kallistunut. Selitys on jalostajien kasvaneet marginaalit. Välistä vetävät siis toisin sanoen jalostusyhtiöt, kuten Suomessa Neste Oil."
Valuuttakurssimuutos ei selitä läheskään kaikkea nykyisestä ahneesta hinnoittelusta. Valuuttakurssimuutos oli alkanut jo silloin kun raakaöljyn hinta alkoi laskea. Toki se jonkun verran vaikuttaa, mutta bensiinin hinnasta jo muutenkin on kiinteitä veroja 65,04 snt/l ja suhteellista arvonlisäveroa 24 % (litrahinnalla 1,40 € alv on 27 snt/l), eli nykyisillä halvimmilla litrahinnoilla yhteensä noin 0,92 €/l.
Loppuosa 0,48 €/l sisältää raaka-aineet ja muut kustannukset (kuljetukset, varastointi, palkat ym.) sekä voiton. Valuuttakurssin muutos vaikuttaa oikeastaan vain raakaöljyn hintaan. Jos oletetaan raakaöljyn ja muiden dollarisidonnaisten raaka-aineiden osuuden olleen 30-35 snt per litra, kun dollarikurssi oli 1,20, niin nykyisellä 1,05 kurssilla osuuden hinta on 34-40 snt per litra. Valuuttakurssin muutoksen vaikutus kokonaishintaan on siis 4-5 snt per litra. Arvonlisäveroa kurssimuutos lisää vielä 1-1,2 snt per litra.
Ilman ylimääräistä ahneutta oikea hinta olisi 1,20-1,25 €/l.
..Selvisihän se bensan ryöstöhinta vihdoinkin...
144
2
134
Vastaukset
- iinviisainmies
Mitään muuta ei voi kuluttaja tehdä, kuin äänestää jaloillaan (tai renkaillaan). Kaikki siis tankkaavat vain halvimmalla asemalla. Näin pakotetaan ahneet riistokapitalistit laskemaan hintojaan.
- iiässläinen
jep tankatkaa vaan kärsyltä ni puolet on vettä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21014753
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m182160Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381853Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941196- 1231166
- 221090
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30872- 73725
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80693Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688