Tääl on kyl aikas sairaitakin ihmisiä.

Vioittuneita päästään. Miksi pitää poistatella ketjuja? Jotka eivät ole edes ilkeitä!
Tosi sairasta.
Olen luullut, jotta moinen käyttäytyminen kuuluu 14 - 22 vee mielipide maailmaan. Ja muutama muu palsta. Mutta (muka) kypsät 50 - 60 - 70 - 80 harrastaa tuollaista ilkeilyä ei ole tästä, nyky-maailmasta.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mitä nyt poistettu ?

Äänestä

Viottuneempia taitavat olla he jotka kirjoittavat ketjuja jotka ovat ainoastaan poiston arvoisia. Tätä palstaa lukiessaan on vaikeata uskoa kirjoittajien olevan aikuisia

Äänestä
  • Samaa mieltä tuosta aikuisuudesta. Onko täällä alaikäisiä kun kommenteista
    haiskahtaa elämää kokemattoman ihmisen jonninjoutavat höpinät.
    Vaikea uskoa 60 henkilön
    aikaansaannokseksi. Me ollaan sentään aikuisia, me.

    Äänestä

Jyvät erottuvat akanoista, helposti, maalaisjärjellä ajatellen.
Turkkulaiset on Turkkulaisii, Stadilaiset Stadilaisia. Missään ei ole keksitty sitä millä ihmismieli saataisiin pysymään iän mukana.
Kukkuu kukkuu kaukana kukkuu, Saimaan rannalla ruikuttaa.
Keitele vehmas ja Päijänne jylhä.

Olen myöskin aina miettinyt onko täällä ihmisiä, ei ainakaan aikuisia. Jollainlailla jälkeenjääneitä, kehityksestä, nykyajasta.

Ketjujen poistattaminen on joillekkin elämäntehtävä, käy työstä jos sattuu olemaan jo eläkkeellä.

Äänestä

Ehkä meissä jokaisessa asuu pieni sairas ;)?

Äänestä
  • Harva tämän ikäluokan ihminen enää täysin terve on.

    Äänestä

  • en.minäkään kirjoitti:

    Harva tämän ikäluokan ihminen enää täysin terve on.

    Nii, joko on jokin sairaus tai sitten ei ole käynyt lääkärissä :).Lääkärissä tulee sairaaksi.

    Äänestä

  • siilimuori kirjoitti:

    Nii, joko on jokin sairaus tai sitten ei ole käynyt lääkärissä :).Lääkärissä tulee sairaaksi.

    Just noin ei oo terveitä olemassakaan,on vaan liian vähän tutkittuja.

    Äänestä

  • k-kk kirjoitti:

    Just noin ei oo terveitä olemassakaan,on vaan liian vähän tutkittuja.

    Tuo pitää paikkansa. Jos haluat olla terve, elä mee lääkäriin. Mitä ei ole tutkittu sitä ei ole löydetty.

    Äänestä

ja teitä lääkärwiräkin on paljon tällä palstalla.

Äänestä

Poistuuko ketju jos kotona valittaa selkäkivusta?

Äänestä
  • Selkäkipu on niin vanhanaikainen kansan sairaus, että se ei ole oikeutettu saamaan palstatilaa ellei paikalla ole selkien leikkauksesta tunnettua lääkäriä, tai selänpesijää.

    Äänestä

Jos jotkut elämänsä aikana ovat kiviksi tai suolapatsaiksi syntyneit tai muuttuneita
- toki paikallaan pysyviä "tarpeellisuudessaan" - ainut itselle koituva haitta on oman tunnon menetys
- omaa hermosärkyä kokien. Toisille koituva haitta on tietty elämän raskaus siinki rasituksessa mikä
koituu siitä omavaltiudesta ja diktatuurista jolla he esm hoitavat asioitaan - toisten kustannuksella.
Emme me muutkaan ainakaan vammoitta ja mielenterveyttä menettämättä selviä - vaikka mynhausenin tarinaviidakot ainut päätä pakottava tautiluetteloissa olis mainittu ongelmien ensisijaiseksi aiheuttajaksi ynnä sosiaalisoimisen vaikeus jääräpäisyyttä osoittavien kohdalla.
Ei meillä taistelua ihmisiä vastaan ole - vain tekoja joskus kritisoimme - niin täälläkin häviäjiksi syntyneinä koska jo varhain oppinut että viimeiseksi tulee kuolema - maailmanmahdeista suurin
- onko paadet ja paatuneisuus erilaista luontoa kuin...? Mikä päävika sellainen olisi - turhia sanojakin
maailma täynnä joidenkin mielestä. Toiset arvostaa esineitä, toiset sointuja - mikä ol elämässä traagista? Voimaa tai henkeä tai peräti valoa - luovuuden tai olemassaolon merkitystä.
Kuuntelen samanaikaisesti radiosta ortodoksikirkon ohjelmaa ja piispa Arsenin kerrontaa pääsiäisperinteistä ja lainaan sanoja omaan tekstiini. Mitä merkitystä yhteiskunnassa on ihmisten eri
pituisilla elämillä ennenkuin kaikenmaalman "pääviat" vie mennessään ikuisuuteen ja ajattomuuteen?

Äänestä

Ihmiset muuttuvat iän myötä, toiset jalostuu ja toiset katkeroituu, kuka mitenkin.
Jotenkin ollut huomaavinani että suvaitsevaisuus ja toisen ymmärtäminen lisääntyy. Rakkaus lähimmäiseen lisääntyy.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, iän myötä turhat asiat eivät kiinnosta.
    En ärsyynny juuri mistään.
    Ei pidä uskoutua liian herkästi, jos ei pysty pitämään jotain asiaa omana tietonaan ei sitä voi vaatia muiltakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PuskissaMielisairaat kirjoitti:

Vioittuneita päästään. Miksi pitää poistatella ketjuja? Jotka eivät ole edes ilkeitä!
Tosi sairasta.
Olen luullut, jotta moinen käyttäytyminen kuuluu 14 - 22 vee mielipide maailmaan. Ja muutama muu palsta. Mutta (muka) kypsät 50 - 60 - 70 - 80 harrastaa tuollaista ilkeilyä ei ole tästä, nyky-maailmasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu