Käyttis Ubuntu14.04 Mate. Firefox 37.0. Luukkuun kirjoitetut ja siihen tulleet vastaustekstit ei ole normaaleja. Sanoista puuttuu ä ja ö kirjain. Korvattu merkillä ?. Mistä johtuu ja miten korjataan? Muissa posteissa ei samaa vikaa! Laitoin yläriviltä näytä/merkistökoodaus unicode. Toinen vaihtoehto Länsimäinen. Ei tunnu toimivan?
Oikeinkirjoitus Ubuntu
7
71
Vastaukset
- joopa-joo.o
Joopa joo... ettet vaan taas olisi se ääliö, kuka on tänne pommittanut ketjuja Windowsin "turpoamisesta", "mädäntymisestä" ja ties mistä muista keksityistä ähkytaudeista. Nyt sentään yritit hienovaraisempaa keinoa levitellä ulosteitasi pitkin palstoja, mutta kyllä sinut tunnetaan jo sen verran hyvin, ettei mene läpi.
- Kielioppi
Kotkotat väärälle henkilölle. Miten se vastaus kysymykseen?
- joopa-joo.o
Joo.. olet laittanut tuon jo ainakin kolmelle eri palstalle, tänne tuo ei edes kuuluisi, että kokeiles keksiä jotain muuta tekemistä ulosteidsi levitystä ympäri suomi24:ää.
- Oikeinkirjoitus
Etkö pysty vastaamaan kysymykseen? Olet juuri niitä paskan kirjoittelijoita. Noin sitä kirjoitellaan kun ei mitään tiedetä asioista. Kirjoittele lasten satukirjaan. Sinulle oikea paikka. Eikö näin älyidiootti.
- trollit_säälittäviä
Ei kannata välittää tuosta trollista. Se on syytänyt sontaa näille palstoille ties kuinka kauan, ja nyt sitä kismittää kun porukka on oppinut aina tunnistamaan hänen keksityt Windows-ongelmat ja muut metkut.
Nuo kaksi viestiä hän on itse asiassa kopioinut, joku huomasi hänen trollailunsa ja vastasi hänelle tuolla tapaa. Surullista, että jotkut tuhlaavat hirveät määrät elämäänsä typerään trollaukseen.
Valitettavasti en osaa auttaa ubundun kanssa, kun en sellaista käytä. Kokeile kysyä ubundupalstalta http://keskustelu.suomi24.fi/tiede-ja-teknologia/tietotekniikka/kayttojarjestelmat/linux/ubuntu- trollit_pois
Aloittaja on juuri se trolli kyselemässä keksittyine ongelmineen. Tuollaisten trollien takia nämä windows-palstat huutaa tyhjyyttään, kun asiallisia kysymyksiä ei ole vaan keksittyjä ongelmia, joihin kukaan ei pysty vastaamaan. Asiaan ei ole muuta ratkaisua, kuin trollien bannaaminen.
- u1404____________-
Perus-Ubuntussa klikataan Järjestelmäasetukset -> Kieliasetukset ja klikataan Toteuta järjestelmänlaajuisesti. Tuo Mate on jokin viritelmä, joten voi olla hieman poikkeuksellinen ja hitaammin päivittyvä. Kannattaa käydä kysymässä todellisilta hakkereilta apua tuolta: http://forum.ubuntu-fi.org/ jos ongelma ei poistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262073
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1301543En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k941408- 631244
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1401181The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121111Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223932- 155895
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57813Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20779