Näin kertoo 23-vuotias kolmen vuoden raha alan opiskelija Emma-Irma Lehto. Lahden liiketalouden laitoksesta. Lahdesta kotoisin olevalle Emmalle Merkonomin opinnot olivat selvä vaihtoehto, koska se on lähellä ja kaupunki on tuttu. Ei Emma minnekään muualle edes halunnut hakea. Jälkeenpäin Emma on ollut tyytyväinen valintaansa, sillä Lahti on osoittautunut hänelle erittäin mieluisaksi opiskelijakaupungiksi lyhyiden välimatkojen, hauskojen opiskelijatapahtumien ja tasokkaan liiketalouden oppilaitoksen myötä.
– Lahti on ihanteellinen paikka opiskella, opiskelijaelämää riittää ja opinnotkin sujuvat hyvin. Raha alan opiskelu on aivan loistavaa ja pidän siitä. Täällä kukaan ei valvo perään, silti tunneilla kannattaa käydä ja itsekseen on opiskeltava, jotta pysyy kursseilla mukana.
Opiskelun ohella Emma ei ole käynyt töissä. Koulu ja vapaa-ajan riennot vievät aikaa sen verran paljon, että töihin meno veisi helposti aikaa opiskelulta. Pienellä budjetilla pärjää, kun käyttää kaikki mahdolliset opiskelija-alennukset.
– Halusin liiketalouden alalle, koska olen luonteeltani aktiivinen ja minua kiinnostaa raha asioiden järjestäminen. Konttori oppiin taas menin lähinnä sosiaalisen luonteeni takia, minusta on mukavaa tutustua uusiin ihmisiin ja neuvoa uusia ja ylipäätänsä nuorempia opiskelijoita.
Ensimmäisestä opiskelija vuodestaan Emma toteaa, että vahvimmin on jäänyt mieleen raha ja äkkirikastumisen vaiheet. Niissä on mukana kymmeniä tuhansia opiskelijoita Lahdesta ja Lahden ulkopuolelta yhdessä tekemässä.
– Opiskelu ja varsinkin raha alan opiskelu on kivaa!
Merkonomin elämään mahtuu opintoja ja rientoja
1
137
Vastaukset
- domdoesletsplays
Kun valmistuin Merkonomiksi Lahdesta 2011. Opiskelu aikana koin ympäristöherätyksen ja olin huolissani taloudesta ja uusien yrityksien perustamisesta. Pyrin Lahden HAMK:kiin lukemaan johtamista sekä talous oppeja. Siellä oli juuri käynnistynyt uusi, talouteen ja rahaan painottuva opintolinja.
Opiskelu oli hauskaa. Keskimääräinen opintotuki opiskeluvuosilta oli hyvä. Innostus opiskeluun oli valtava. Ratkaisevaa tuon innostuksen syntymiseen olivat liiketalouden alalla muutamat opettajat joilla oli kyky innostua ja innostaa opiskelijoita kriittiseen ajatteluun, rahan tutkimukseen ja sitkeään työhön. Parhaimmillaan koki olevansa osa ryhmää, joka kulkee kohti tuntematonta uskoen, että jotain todella merkittävää ollaan hakemassa ja löytämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998