Syömishäiriöstä BED:istä

läskiolen

Elikkä olen 15v tyttö. Elämäni on ollut yhtä helvettiä tähän asti. Minulla on ollut masennus jo monta vuotta ja olen koulukiusattu yms. Lista jatkuisi pitkään jos kertoisin mitä kaikkea olen joutunut kokemaan. Eli mennään asiaan minulla on syömishäiriö tai ahmimishäiriö BED. Mittani ovat: 176cm ja 77kg. Olen yrittänyt laihduttaa jo monta vuotta ja loppupeleissä sain tuon ikävän syömishäiriön. Ahmin päivästä toiseen ja vanhempani eivät tiedä mitään. Ahmiminen on alkanut noi 2 vuotta sitten ja juuri kui luulin parantuvani en oikeasti parantunut minulla on jaksoja jolloin ahmin ja saatan olla kuukauden ahmimatta ja sitten taas. Eilen aamulla heräsin ja söin: kahvia, 2 leipää, jugurttia sitten kierre oli valmis otin jäätelön sitten ajattelin että kun olen jo aloittanut niin ei se haittaa jos ahmin. Ensin meni kokonainen suklaalevy sitten perään jumbokarkki pussi ja puoli pitsaa. illalla purkillinen dippiä ja sipsipussi sitten vielä 8 palaa porkkanapiirakkaa, 3 vaaleaa leipää, 4 kääretortunpalaa ja pulla sitten päälle kasa viinirypäleitä itkin itseni uneen. Aamulla heräsin ja olo oli kamala menin puntarille ja kiloja oli hurjasti. En kestä tällaista elämää haluaisin painaa 60kg mutta en tule onnistumaan. Syön vielä itseltäni hengen pois.

9

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parantunut

      Kai tiedostat että ahminnan jälkeinen painon nousu on pääasiassa vettä, joka lähtee pois päivissä? Lopeta laihduttamis yritykset, ne lisäävät ahmimiskohtauksia.
      Ala syödä normaalisti, et voi tietää kuinka paljon kehosi käyttää energiaa minäkin päivänä.
      Jos syöt liikaa keho kyllä vähentää ruokahalua, sama jos syöt liian vähän. Keho pistää sinut syömään vajauksen pois. Minäpä luulen että kehosi tarvitsee nyt exstrakaloreita rakentaaksesi sinulle lihaksistoa. Syö nälän mukaan normaalia ruokaa niin pajon että nälkä lähtee, älä syö tunteiden mukaan herkkuja. Tule kylläiseksi.
      Terve keho ei anna sinun syödä itseäsi piloille.

    • Ciiii

      Mulla on ihan samanlaista syöminen

    • Cii

      Mulla on ihan saman laista syöminen

    • stupidme

      Mä oon 16 ja mullaki ongelmii ahmimise kaa. mul oli enne lievä anoreksia jonka jälkee syöminen on ollu todella sekavaa. Oispa ihana jos vois jonku kaa vaihella vaikka sähköpostii eli sais niinku vertaistukee jotenki kyl uskon et paranen pitää vaan olla vahva ja alkaa syömää vaa ruokii jotka on hyväksi

      • läskiolen

        Jos sulla on kikki ni voisin tulla kikkaan. :)


    • parantumassa

      Mull on sama juttu mutta oon laihtunut 6kg sen jälkee ku rupesin syömään salaattiaterioita (ilman juustoja).

      Syö kellon mukaan. Aseta joku raja, jolla tiedostat itsellesi että "tuohon kellon aikaan mennessä ruokailu on päättynyt ja olen kylläinen."

      Tosin mull on adhd, ja mun PITÄÄ vältellä suurimmasta osasta viljatuotteita (esim. riisi, peruna, ohra, ruis, irtosokeri, irtofruktoosi, siirappi, vehnä ja leivät paitsi kauraleivät), ainoat mitkä neutralisoi kohtauksia, ovat vesipitoiset ruuat eli kasvikset, maissi ja hedelmät. Näin meikäläisen tapaan.

      Tekee kyl mieli jotain marinadilihaa tai uppopaistettua kanaa, mut mä en voi, koska tiedostan sen itsekin paljonko rasvaa siin on ja että enhän halua viivyttää normaalipainoni saavuttamista. Oon kyl menkkojen aikoina silleen et nyt tekee mieli kilo taloussuklaata, mut otan mielummin maustamattomia pähkinöitä rusinasekoituksella, koska siin on enemmän rautaa.

    • Eatingdissi

      Sama fiilis. Mulla on pituutta 170cm ja painavimmillani olin 90kg ENNEN kaiken alkua. Sitten aloin laihduttamaan sukulaisten painostuksesta. Laihdutin ja laihdutin, pian olin tiputtanut painon 65kg. Kun kilot olivat 64kg, sekosin. Halusin laihtua yhä 50kg, mutta olin ollut jo useita kuukausia lähes täysin syömättä, lisäksi liikkuen hurjasti. Söin itselleni kuukaudessa 10kg. Seuraavina muutamana kuukautena ahmimista paino nousi 1-3kg. Nyt olen tällä hetkellä 75kg. En enää ahmi, mutta syön paljon päivittäin. Paino ei enää nouse, ei ole enää muutamaan kuukauteen noussut, jopa laski vähän ahminnan lopetuksesta. Silti olo on ihan kamala. Yritin itsemurhaa tämän kaiken katkaisuun, mutta jouduin vain sairaalaan ja sieltä mielisairaalaan.

      Yritän taistella asian kanssa päivittäin. Kun on huono olo, halu syödä on paljon suurempi. Enää en ole tosiaan ahminut, mutta joka päivä sen kanssa taistelen. Koskahan epäonnistun taas...? :(

      Käyn psykologilla ja ravitsemusterapeutilla. Koen silti, että olen yksin asiani kanssa, ja minulle lähinnä naureskellaan. Ravitsemusterapeuttini ei koskaan kysellyt suhteestani ruokaan, eikä mitään. Häntä ei selvästikään kiinnosta. Hän vain käski minun syödä, ja antoi minulle pitkän listan ruoista, mitä pitää syödä. Helppoa hänen on sanoa. Haluan kuolla. Ahmia itseni hengiltä.

    • läskiolen

      Heii! Olis kyllä tosi kiva jutella teijän kaa ja yrittää tsemppailla ja muuta. laittakaa kikkejä alas niin voisin tulla kikkaan.

    • naarmuton

      Huh ! Sulla on ruokavalio ihan sekaisin. Syöt ihan kaikkea epätavallista ja paljon.
      Kannattaisi ottaa yhteyttä ruoka terapeuttiin ja laatia esim. kahden viikon ruoka aikojen rytmitys ja ruoka. Mm.hampaat kärsivät ajan myötä ja happohyökkäys on jatkuvaa... Opettele ja totuttele syömään oikein.Suolistokin on myös nyt kovilla ja ennen pitkää saat suolisto oireita. Tämä on vain mun mielipide asiasta.
      Olet nuori tyttö ja elämäsi edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3487
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2920
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1890
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      4
      1839
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1551
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1103
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1080
    Aihe