Hihkaiskaa heti kun tiedätte, paljonko uudenmallisessa Octavia combissa on lisähintaa verrattuna vastaavaan liftback-malliin!
Octavia II combi?
Epes
173796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Heti alkuun, viitaten palstan uuteen järjestykseen, mielestäni on mukavaa jos täältä voi lukea tiedon että jossain lehdessä/netissä tms. on testattu jokin Skoda. Eli mielestäni ne jutut informaationsa puoleta kuuluvat tälle palstalle, olivat ne sitten kehuvia (kuten viimevuosina on ollut) tai haukkuvia (kuten olivat 80-luvulla). Niistä testeistä saa aika paljon teknistä tietoa. Esimerkiksi uusimmassa TM:ssä on ennakkotestissä Octavian Combi-mallit, aikatauluista on mainittu maaliskuu. Konevaihtoehdot ja varustetasoista mm. nelivetomallissa on myös juttua.
Saksassa näytti olevan reilu tonni, varuste-eroista en osaa sanoa. Suomessa varmaankin luokkaa 1500-2000e. Itse odottelen ensiesittelyä ja koeajoa, sitten hankitaan Astra tai Octavia...
saadaan samalla turbollisia bensakoneita markkinoille. Omalle RS:lle tulee keväällä 2 vuotta täyteen ja auton vaihto on edessa. Mielellani Skodalla jatkaisin, mutta nykyisellä moottorivalikoimalla tulee merkin vaihto eteen.
TM:ssä mainittiin RS-mallin "manhinnousun" tapahtuvan syksyllä 2005.
Onko silloin kyseessä 2-litrainen FSI turbo 200hv?
Uudessa RS mallissa tulee olemaan 2.0T FSI.
Yritin Helsinki Motorshowssa kysellä maahantuojan edustajalta tietoa, mutta ei herunut mitään.
Toivotaan myös hinnoittelun pysyvän "oikealla" polulla esim. verrattaessa Audi A3 2.0T SB malleihin. Tosin tuotahan ei saa, ainakaan vielä, käsivalintaisena edestä raappivana mallina.
Tosin voihan uuteen RS:ään tuolla myös Haldex neliveto.
.. mutta katotaan nyt milloin se tulee sitten. Mulla ei kiire, nykyinen 1.8T saa vanheta vielä vuosia :)
Kiinnostavaa on myös tuleeko 2.0T FSI koneesta esiin konsernissa muita tehoversiota sen 200hv lisäksi. 1.8T koneesta oli alkuun vain 150hv versio ja nyt löytyy sen lisäksi 163, 180, 190, 225.. puuttuiko joku?
Juu olis todella herkkufarkku jos tuollainen otsikon mukainen sydeemi tulis...mutta ototellaa..
;)
nelivetoisista. Harmittavan vähissä ovat vaihtoehdot hämmentämiseen kyllästyneille.
Otsikossa minun haaveeni:
tehokas ja tilava DIESEL-farmari, DSG ja neliveto
Ei varsinaisesti liity aiheeseen, mutta välillä tuntuu että normaali liikenteeseen nykyautoissa on tehoa "liikaa". Ikä tuo tietysti malttia ajamiseen, tosin välillä on mukava polkaista karstat koneesta. Itse tykkään ajaa pitkää matkaa kulutusmittaria seuraillen. Siitä saa samanlaista mielihyvää kun onnistuu ajamaan alle 4l/100km kulutuksella vaikkapa Salosta Nordkappiin jäämerelle uimaan.(1.9TDI) Itse pidän urheilullisesta autoilusta rataolosuhteissa. Niille pääsee harjoittelemaan, ei tarvitse pelätä aiheuttavansa vahinko toisille, eikä niitä sakkojakaan. Tuossa tallissa olevassa hieman iäkkäämmässä autossa on myös tehoja tarpeeksi, mutta sen kulutus hipookin sitten 30l/100km, korkeaoktaanista (mielellään boostattuna). 2.0 TDI.n hintaero 1.9TDI:hin ei varmasti ole ratkaiseva tekijä, mutta oikeasti sellaista tilannetta en kykene ajattelemaan jossa 1.9TDI:n tehot eivät riittäisi. Hauskuus on sitten asia erikseen. Ajelkaa kuitenkin varovasti, ei ole kiva katsella kun 40km/h alueella, yleensä vielä koulujen lähellä käytetään noita tehoja. Homman tajuaa sillon viimeistään kun toivottaa omalle lapselle turvallista koulumatkaa ja katselee kun hän taapertaa tienviertä kohti koulua.
Aiheestahan tässä karataan.. mutta,
Ei liikenteessä tarvi revitellä jatkuvasti, saati sitten suorastaan kaahailla, vaikka alla olisikin tehokas pirssi. Teho se vaan tuo ajamiseen helppoutta, mukavuutta ja turvallisuuden tunnetta. OIKEIN KÄYTETTYNÄ.
Nykyään ajelen 110hv TDI:llä ja siinä on vallan mukavasti potkua ja hyvin pärjää muun liikenteen seassa. Ohitukset sujuu ketterästi (keppiin koskemattakin), ja niitä en myöskään säästele. Jos edellä köröttää joku alinopeutta, en tyydy perässä ajeluun jos ohituspaikka aukeaa, vaikka kääntyisinkin 10km eli muutaman minuutin kuluttua. En pidä ohittamista liikenteen vaarantamisena, vaan mielestäni helpotan siten liikenteen yleistä sujuvuutta. Takanani ajava saattaa olla ajamassa Salosta Nordkapiin ja kiroilee, kun paikalliset kerääntyvät muodostamaan letkaa siksi, etteivät "viitsi" ohittaa kun kohta kääntyvät.
Ajotapojeni pohjalla piilee kuitenkin taloudellisuus, ja siihenhän yksi perussääntö on rivakat kiihdytykset. Ajotietokoneesta on lähes poikkeuksesta esillä keskikulutuksen näyttö. Viimeksi eilen pihistelin lukemat 4 litran tuntumaan.
Sitä 4x4 mallia saa vain 1.9 Tdi 74 kW mallina..
4x4 TDI on 77kW. Farkun lisähinta näyttää maahantuojan ennakkohinnaston mukaan olevan vaivaiset 1.200e!
Niin riittävästi tehoa on kyllä ihan kiva olla hauskemman ajamisen ja helpompien ohitustenkin takia. Kuitenkin liika on liikaa ja kyllä melkeinpä yli 150hv meikäläisissä olosuhteissa harvoin tarpeen. Taitaa vain usein olevan tuo tehon metsästys itsetarkoitus varsinkin nuorempana ja eihän siinä sinänsä mitään pahaa ole. Kunhan vain kaikki ymmärtäisivät vastuunsa toisista ja itsestäänkin ja sisäistäisivät kirjoittamasi viimeisen lauseen merkityksen vaikkei vielä omia lapsia olisikaan..
Käyttäkää siis tehoja varoen eikä väärissä paikoissa.
"People buy power, but drive torque.." tjsp.
Eli oma ajatus on että kun on laajalla vääntökäyrällä reippaasti sitkeyttä, niin siinä on ainekset mukavaan ja myäs letkeän kiireettömään ajoon.