Me haluamme vahvaa ruotsalaisuutta

HalleLujaaRuotsitus

Pyhitetty olkoon pakkoruotsittaminen ja sen ylläpitäjät

Itsenäinen ruotsitettu Suomi, äänestä ruotsalaisuutta silloin palvelet oikeaa eliittiä joka kohtelee sinua palvelijana mitä sinä aina tulet olemaan.

Pidän suomenruotsia erittäin rumana kielenä. (anteeksi vain tämä suora sanonta)

Minua ärsyttää aina kuinka huonosti suomalaiset ääntää ruotsia (huom. mukaan lukien suomenruotsalaiset). Edes koulujemme opettajat eivät puhu ruotsia kunnolla he vain änkyttävät sitä surkeasti, eli riikin ruotsia ei osata ääntää.

Minä pidän riikin ruotsia kauniimpana ja pidän siitä miten se sointuu ja kuullostaa.

Minusta on naurettavaa, että suomalaisten tulee opetella ruotsia suomenruotsalaisia varten eli on palveltava pientä eliittiä joka ei itse viitsi opetella maamme pääkieltä Suomea.

Suomenruotsalaiset ja nämä aisankannata pakkoruotsittajat eivät osaa mielestäni itsekkään puhua ruotsia vaan änkyttävät sitä ja se kuulostaa koomilliselta päkätykseltä.

On mukavaa kun, ruotsalaiset kohtelevat minua ruotsalaisena eivätkä vain "hölmönä suomenruotsalaisena".

Tämä voi kuullostaa todella turhalta, mutta minusta on huvittavaa kuinka huonosti Suomen poliitikot puhuvat ruotsia vaikka sen pitäisi olla itsestään selvyys kaksikielisessä maassa mitä Suomi on ja silloin vaatimuksena pitäisi olla virheetön kaksikielisyys.

0

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        151
        10964
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        52
        5240
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        45
        2453
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        30
        2143
      5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1711
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        42
        1564
      7. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        30
        1251
      8. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        35
        1186
      9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

        Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
        Luterilaisuus
        92
        935
      10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

        Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
        Hindulaisuus
        317
        892
      Aihe