Heips. En kestä tätä kokoaikaista laihtumis lihomis systeemiä.. Saan laihdutettua ku oon tiukalla kuurilla (pussikuuri tms) mutta kun se loppuu paino tulee takaisin ihan törkeetä tahtia.. Syön vikkei olis nälkä ja syön kun on nälkä.. Tiedän kyllä tavat jne miten laihtuis mut ei vaan toimi.. Vihaan omaa peilikuvaani enkä tunne itseäni nätiksi.. Miestäni painoni ei haittaa eikä ole koskaan haitannut.. Onneksi. Mutta itseäni se haittaa ja vaikkei päälle näykään niin joka kerta kun katson itseäni peilistä tai kamerasta tai ihan mistä vaan en näe mitään mistä pitäisin.. Joka kerta kun laihdutan päätän että nyt pidän pudotetut kilot poissa mutta kas miten käykään.. Mikä voisi auttaa..? Vinkkejä.. Olen 156cm ja painan tällähetkellä n 85kg..
Vastaukset 3
- eioohelppua
Heippa! Itse kärsin pahasta ahminishäiriöstä. Minulle on todella tuttua tuo jojo laihtuminen olen 176cm ja painan 80kg. Olisi tarkotus pudottaa 10-15 kiloa mutta se ei onnistu ellen lopeta ahmimista. Kerran olen päässyt tavoitteeseen kunnes päätin ottaa vain yhden palan piirakkaa ja kappas siihen se sitten menikin söin toisen kolmannen neljännen ja kohta oli koko puoli peltiä tyhjä. Ensi viikolla aloitan laihduttamisen mutta katsotaan kuinka kauan jaksan sitä.. Mutta neuvot on varmaan se että alat syömään säännöllisesti riittävästi ja terveellisesti harrastat liikuntaa ja juot paljon vettä. Laihduttaminen on koko elämän muutos ei se auta jos ensin laihdutat tavoitteeseen ja alat syömään kuin hevonen kilot tulevat nopeasti takaisin.. Mutta unohda nuo keittolaihikset ja aloita terveellinen elämätapa. :D Okei mitäpä minä olen sanomaan kun itsekkin kampoailen samoista ongelmista.. Mutta tsemppiä ja toivottavasti olet joskus tavoitteessa ja pysyt siinä!
- ongelma
Omalla kohdalla laihduttamisen kierre - jonka takia olen lihonut 30 kg. Eli aika paska tilanne. Olen kokeillut pussikeittoja, ei auta. Olen syönyt 3 tunnin välein. Ei auta. Olen syönyt n.3 päivässä (isommat annokset kuin siinä 3 tunnin välein syödessä) ja ei auta. Syön kaikkea marjoista lihaan, ei auta. Lopputuloksina on vain se että ahmin ja ahmin. Se että syön edes terveellisesti ja vähennän sitä huonoa rasvaa ja sokeria, koituu kohtalokseni. Eli en enää tiedä mitä helvettiä pitäis tehdä. Ravitsemus terapeutin tapaaminen kohta mutta mitäpä tässäkään voi silti tehdä.. Kun joka tapauksessa kun olen kotona niin pääsen jääkaapille. Ei kukaan tule estämään sitä..
- ajsvsvanaak
Niimpä... ahmimisesta pitäisi päästä eroon mutta auttaisiko sinulle että et osta kotiin mitään herkkuja? Aina kun tekee mieli syödä tee jotain muuta ja laita vaikka purkka suuhun. Soita kaverille mene ulos yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202452Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401622Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk81749Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71718