MS etumatka on kurottu umpeen ja

MS-MoneySuchers

Kaadoonnut rahallisiin päätöksiin järjestelmän rajoittamisessa.
Linux jakelut on käyttetävämpiä kuin windows. Mac OSX junnaa kanssa paikoillaan nyt, se meni Windowsista ohi vapauttaessaan järjestelmää mutta nut sekin vetää takapakkia.

Uusin Windows 10 on rjoittenesuuden ylistys ja vakoilun ylistys!
ei tällaista voi kukaan hyväksyä!
Miten EU hyväksyy USAn pakkovakoilun?
SAIRASTA!

7

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Watdafakdude

      Nyt ei kyllä ole mitään järkeä missään kirjoittamassasi. Mikä on postauksen pointti?

    • MS-MoneySuchers

      Poointtini on Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä, ylivertainen kaikessa mahdollisessa eikä se ole kaupallinen, vaan sitä kehittää kuka sattuu jaksamaan silloin kuin jaksaa, eli täydellinen niskalenkki oravanpyörästä!

      Sitä voi hallita helpommin kuin mitään muuta käyttöjärjestelmää, eli komentoriviltä!

      Sille on saatavilla paljon ohjelmia, jotka lähestulkoon vastaavat ominaisuukiltaan ja laadultaan 5-10v vahoja kaupallisia ohjelmia! Kaikki tietävät, että sen jälkeen ohjelmat ovat menneet vain huonommiksi!

      Linuxille ei myöskään saa helposti pelisovelluksia tai sujuvaa videotoistoa, joten elämässä on vähemmän häiriöitä!

      AMMUN alas tämän SAIRAAN kapitalistisen yhteiskunnan, mikä ei anna yksilöille sitä arvoa mikä heille kuuluu!!!

    • linux_konkari

      Mikä ihmeen etumatka? Töpeksinnän etumatkako? Toivottavasti linuxjakeluihin ei tule yhtä suurta määrää "kriittisiä haavoittuvuuksia"? Tämä etumatkako pitäisi kuroa?

      Älkääs nyt viitsikö edes ajatella tuollaista. Ei ole mitään syytä tavoitella tuota etumatkaa.

    • 20-v_kokemus

      Ei ms:llä mitään etumatkaa ole ollut. Käyttöjärjestelmät on olleet aina takkuilevia ja hidastelevia. Pikemminkin he ovat saaneet toimivuutta ja keveyttä vihdoinkin käyttöjärjstelmäänsä, ehkä osin koneiden tehon kasvamisen ja tekniikan kehittymisen myötä (ssd jne..)
      Valitettavasti vakoilu ja NSA:kanssa veljeily vie uskottavuuden ja missään kriittisessä windowsia ei pitäisi käyttää (tämä on kyllä käyttöehdoissakin mainittu) Toki tämä ei pelipoikia haittaa ja varmaan tämä uusinkin käyttäjänsä löytää.

      • hyvin_toimivat

        AInoastaan vista oli takkuava ja hidas senaikaisilla koneilla, mutta kaikki loput Windowsit ovat olleet nopeita. Jo NT3.51 oli 486/16Mt koneessa kivenvakaa ja todella kevyt ja nopea, mutta hyvin toimivia ovat olleet myös NT4, Win2k, XP, 7, 8, 8.1 ja 10.


      • kaikkeen_tottuu

        Nopeuskin on suhteellinen käsite. Jos on aina käyttänyt windowsia ei voi vertailla muihin ja ei ehkä tiedä paremmasta


      • metkunnetunnetaan
        kaikkeen_tottuu kirjoitti:

        Nopeuskin on suhteellinen käsite. Jos on aina käyttänyt windowsia ei voi vertailla muihin ja ei ehkä tiedä paremmasta

        Vaikka joku linuxpohjainen olisikin inasen nopeampi, sillä ei ole hevonvitun vertaa merkitystä siinä vaiheessa kun laitteistotuki ja ohjelmistotarjonta on mitä on.

        PS. oliko kiva vastata monta kertaa samaan ketjuun eri nimimerkillä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe