Ostaja valehtelee

Myyjääkusetetaan

Myin nettikirppiksellä postin kautta uudenveroisen tuotteen. Olen täysin varma, että tuote oli lähes uusi. Saatuaan tuotteen, ostaja laittoi viestiä, että se on rikki ja että aikoo ilmoittaa poliisille? Mulla oli kuvat tuotteesta, mutta ehdin poistaa ne pari päivää lähetyksen jälkeen. Mitä teen?

6

160

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pluto312

      Näitä on huijausyrityksiä on aina. Yrittävät saada tuotteen sekä rahat takaisin. Jos kerran tiedät että myit uudenveroisen ja ehjän tavaran niin ole huoleti. Tuskin poliiseilla on aikaan alkaa tutkia tallaista. Onkohan muutkin myyjät saaneet samalta ostajalta samansisältöisen viestin?

      • Niinväärin

        Joo, nää huijarit ostaa ehjän tuotteen ja sitten lähettää myyjälle oman rikkinäisen tilalle ja vaatii rahat takaisin.


    • eräslogistikko

      Mikä toimituslausekken kohta oli myydyddä tuotteessa? NOL, FCA, TOP ym?
      Lähetytäjä taas vastaa aina puutteellisesta pakkauksesta.

      Nämä' seikat ei silti tee teistä Välttämättä syyllistä, eikä tuo velvoitteita.

    • sfjsklfjlsjfklsd

      Kumpikin voi olla oikeassa, myyjällä oli lähettäessä ehjä tuote mutta ostaja sai rikkinäisen tuotteen. Syyllinen löytyy postista tai muusta kuljetusfirmasta siinä välissä. Paketit joutuu ilmeisesti todella kovakouraiselle käsittelylle kuljetuksen aikana tai lajittelukoneissa joten tuotteet pitää pakata erittäin hyvin.

    • Eräs2

      Juuri sama kokemus. Jos luet palstaa, vastaa.Katsotaan onko sama hlö.

    • 82683246538249

      Tuotteet kannattaa aina pakata hyvin niin välttyy monelta ongelmata. Kannattaa miettiä että kestääkö pieni tuote esimerkiksi sitä että päälle kasataan muuta tavaraa ja/tai pakkaus joutuu puristuksiin. Isomman tuotteen ollessa kyseessä kannattaa tietenkin varmistaa ettei se pääse liikkumaan paketissa tms. Erittäin herkän tuotteen ollessa kyseessä ei kannata säästää pakkausmateriaaleissa.

      Poliisi tuskin voi mitään sillä kyseessä on kahden yksityishenkilön välinen kauppa ja etenkin jos tuote tosiaan meni kuitenkin perille asti niin eipä siinä oikein mitään voi todistella. Jos sinulla on videota, kuvaa yms. niin niitä voit ostajalle laittaa.

      Sen olen oppinut että löytyy ostajia jotka syyttävät omista virheistään aina myyjää, ostetaan tavaraa ymmärtämättä yhtään mtä se on ja sitten se kuitenkin on myyjän syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      373
      6621
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4263
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3634
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      120
      3584
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      142
      3565
    6. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      95
      3519
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      246
      3510
    8. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      13
      3041
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      105
      2794
    10. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      37
      2719
    Aihe