Onko miten yleistä, että lapsella on mielikuvitusystävä?
Onko jonkun lapsella ollut, jatkuiko pitkään ja miten reagoitte asiaan?
Minun erittäin herkällä 3 v tytöllä on tälläinen "ystävä" nimeltään "iiitu".
Tyttö on superherkkä lapsi, joka pohtii paljon asioita. On luonteeltaan kiltti ja empaattinen. Mielikuvitus ääretön.
Tyttö leikkii päivittäin tämän ystävänsä kanssa ja on usein meidän mukana eri paikoissa. Tyttö haluaa myös, että me vanhemmat otettaisiin tämä "iitu" huomioon.
Miten pitäisi reagoida?
Olen myös huomannut, että tytöllä on jotenkin huono itsetunto.
Pelkää kamalasti olevansa jotenkin huono ja ettei osaa tarpeeksi hyvin.
Olen kuulemma ollut itse pienenä samanlainen pähkäilijä.
Monesti tyttö sanookin että "minä osaan jo näin hyvin pukea, mutta iitu ei vielä osaa" jne. Eli ns. Tekee itsestään osaavamman kuin tämä iitu.
Mietin, että onko tämä ihan normaalia vai onko tämä oireilua jostain muusta?
Pelkään että tyttö ei ole tyytyväinen itseensä ja siksi on keksinyt tämän ystävän.
Välillä harmittaa kun tyttö miettii ihan liikaa ikäisekseen.
Tyttö on meidän ainoa lapsi, mutta naapurustossa on pari kaveria keiden kanssa leikit sujuu hyvin, kerhoissakin käydään.
Mielikuvitusystävä
7
156
Vastaukset
- Neljä.lapsen.äiti
Ei ole yleistä ainakaan tuossa ikä vaiheessa ota lapsi jutulle.
- Samaäiti
Anteeksi luin, että 13v.
On tuo ihan yleistä, mutta jos se sinua haittaa niin juttele lapsen kanssa siitä.
Minusta tuntuu, että lapsi on keksinyt tämän Iitun siksi, että
hän voisi olla Iitua parempi aina kun vain haluaisi hyvä esimerkki tuo pukemis tilanne.
- Äitiminäkin
Se on hyvin tavallista ja kuuluu sen ikäisen lapsen mielikuvitukseen. Minulla on neljä lasta ja yksi lapsistani omisti noin kolme vuotiaana mielikuvituskaverin, jonka nimi oli Pekka. Pekka katosi sitten jonnekin ajan myötä. Joillakin lapsilla saattaa olla lauma kavereita niinkuin eräällä tuntemallani pojalla, joka kutsui kavereitaan eerikin pojiksi. Tulkaa pojat! hän huuteli pihalla, vaikka oli yksin. Mistäpä sitä maaseudulla muuten olisi kavereita löytänytkään, jos ei niitä olisi itse keksinyt. Ihan oikeita ihmisiä on näistäkin pojista tullut. Iitu varmaan antaa tukea tyttärellesi, koska hän on herkkä. Kyllä se Iitu jossain vaiheessa katoaa jonnekin.
- peepeehoo
Ei mielikuvitusystävässä ole mitään kielteistä, se on hyvä, että keksii ystävän. Tyttärelläni oli "ystävänä" Mikko, joka jäi pois, kun meni eskariin. Missään tapauksessa ei saa kiusata tai olla siitä vihainen..
- aikuiseksi
Minulla oli possu, joka kulki perässäni ja jolle juttelin niitä näitä. Olin pahnanpohjimmainen ja paljon yksin, kun harvaanasutulla alueella ei ollut leikkikavereita. Ja olen ihan tavallinen ihminen nyt.
- Kaveriainamukana
Minun ystäväni asui peilissä, jossa oli ihan samanlainen koti kuin meillä. Peili oli ikkuna, jonka kautta kommunikoimme.
Lapsi leikkii, se on lapsen työtä. Hän käyttää mielikuvitustaan,. Hänelle kerrotaan satuja, hän katsoo piirrettyjä tv:stä. hän leikkii nukeillaan ja nalle on turva. Hänelle kerrotaan enkelit ja taivaan ilot, ja niihin pitää vielä uskoakin, satuihin ei tarvitse.
Miksi ihmeessä pitäisi kummastella mielikuvitusystävää? - BB1122
Minulla oli jopa kaksi mielikuvitusystävää, olin niin suosittu :-) Äiti jälkeenpäin kertoi, että oli jotenkin aavemaista, kun piti aina muistaa pitää autonovea auki niin kauan, että molemmat ehtivät mukaan! Ihan normaali ihminen minusta on tullut. Olen ehkä keskimääräistä mielikuvitusrikkaampi, mutta se on luultavasti syy niihin mielikuvitusystäviin, ei seuraus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2242964Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell111669Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51347- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1261183- 751117
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135922