Virkamiehet esille palkkoineen

Äänimerkki

Sinä ehdokas joka otat asiaksesi laittaa esille nettiin jokaisen eri ministeriön ja kuntien hallinnossa papereita pyörittävän virkamiehen ja hänen palkkansa ja muut edut, tulet saamaan ääneni. Muussa tapauksessa käytän ääneni itse.Tällä hetkellä he lymyävät maisemakonttoreissaan ilman mitään riskiä tai uhkaa tupla- ja jopa triplapalkalla. Kuitenkin valtio ja kunnat ovat konkurssissa. Myös selvitys kuka heidän palkat ja edut määrää.

4

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nightowl42
    • Yksilöön

      Eläkeläisenä ei voi muuta kuin ihmetellä mitä erityisiä kykyjä on esim. eläkeyhtiöiden johtajilla. Kuka kumma niitten palkat määrää? Arvelen, että AY-pomot ja poliitikot. Kyllähän palkoillakin pitäisi olla jokin yläraja. Eläkekatostakin puhutaan muttei palkkakatosta. Valtion ja kuntienkin viroissa voisi olla jokin palkkakatto.

      • Nightowl42

        Ainakin työeläkevarojen sijoitustoiminta on onnistunut viime vuosina hyvin, joten kyllä siellä ainakin joku omistaa kykyjä. Valtion ja kuntien viroissa on tarkat palkkataulukot, joita noudatetaan palkkauksessa. Ylimmän johdon palkkauksessa on toki eniten liikkumavaraa, mutta niinhän se on yksityiselläkin sektorilla. Palkka- ja eläkekatto olisivat toki tervetulleita valtiolle ja valtionyrityksiin.


    • 12lus19

      Valtion virkamiesten palkat ovat julkisia. Sen kun menet kyselemään. Mieti minkä käyttötarkoituksen ilmoitat pyynnöllesi, koska sitä kysytään sinulta.

      Pienenä vinkkinä katkeruus tai oma osaamattomuus ei ole kuitenkaan riittävä peruste.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      174
      3032
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      298
      2696
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1316
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1184
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      383
      1167
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe