Juha Sipilän valtava virhe"!

metsamaapv1

8.4.2015 14:38

Juha Sipilä haluaa enää vain uusiutuvaa energiaa - "valtava virhe, miten he selittävät tämän?"

(päivitetty 4 minuuttia sitten)

Keskustan puheenjohtajan päätös liittyä sataprosenttisesti uusiutuvalla energialla toimivaa Suomea ajavaan ryhmään hämmästyttää.

Eija-Riitta Korhola.

Ympäristöpolitiikasta väitellyt kansanedustajaehdokas ja ex-meppi Eija-Riitta Korhola (kok.) hämmästelee tiedotteessaan keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän ilmoitusta liittyä Energiaremontti2015-ryhmään.

Ryhmä ajaa Suomesta sataprosenttisesti uusiutuvalla energialla toimivaa maata.

Eija-Riitta Korholan mukaan hienolta kuulostava tavoite on aikataulussaan epärealistinen ja edustaa taloudellista lukutaidottomuutta. Hän pitää Saksan mallia siitä pelottavana esimerkkinä.

– Ne jotka haaveilivat että maamme taloutta aletaan laittaa kuntoon kestävällä tavalla, saavat haudata haaveensa seuraavaksi neljäksi vuodeksi, Korhola toteaa Sipilän tuesta hankkeelle.

– Pääministeriksi povatun ehdokkaan liittyminen Saksan Energiewenden tapaista muutosta tavoittelevaan ryhmään on huonosti harkittu ja herättää kysymyksen, miten hän suhtautuu aiempiin linjauksiinsa Fennovoiman, Kollajan ja turpeen suhteen. Onko Sipilä linjaton vai tietämätön, Korhola kysyy.

Kampanja ajaa turpeen käytön lopettamista ja ydinvoimasta luopumista. Samoin suuren mittaluokan bioenergia sekä vesivoima on epäsuosiossa.

– Ne, jotka ovat jo tuskastuneet maamme täyttämisestä kalliilla, tehottomalla ja maisemaa pilaavalla tuulivoimalla, saavat heittää toivon järkevämmästä ja oikeudenmukaisemmasta energiapolitiikasta. Käytännössä kampanja tekee meistä entistä riippuvaisempia tuontisähköstä, Korhola sanoo.

Eija-Riitta Korholan mukaan asiassa on jotain hyvääkin.

– Hyvä, että tämä tuli esiin nyt eikä vaalien jälkeen.

Facebookissa Eija-Riitta Korhola katsoo, että "Juha Sipilä teki mielestäni valtavan virheen".

– Tajusiko hän pettävänsä ison joukon kepua? Tästä voi tulla vaalien gamechanger sillä kyseessä on iso juttu, Korhola ällistelee.

– Miten ‪#‎kepu‬ selittää jatkossa Sipilän Fennovoima-kannan, turvelinjaukset, Kollaja-puolustuksen? Tulkinnaksi tulee: Sipilä on linjaton. Tai ettei hän hallitse näitä asioita.

Mailaa Printtaa

11

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silipänhyväkannanotto

      Juha Siplilä on oikeilla jäljillä vastoin kuin esim. vihreät sekoiluineen! Eija Riitta ei ymmärrä missä maailmassa nyt eletään!
      Virreiden sekoilu jo riittää!
      Siteeraus Pirkko Mattilan kirjoituksesta Maaseudun tulevaisuus 17.5.2013, kansanedustaja( ps)

      Heidi Hautala väitti, että Ville Niinistön rooli ympäristöministerinä on auttanut energiapolitiikkaa ympäristöystävillesmmäksi!!
      Väite on vailla mitään perää. Kataisen hallitus on ratkaisuillaan tehnyt kivihiilestä kilpailukykyisempää, sillä useissa maamme suurimissa energialaitoksissa on joko ryhdytty tai valmistaudutaan käyttämään entistä enemmän kivihiiltä!!
      Energialaitosten vaatimien muutosten hinta osoittaa, että eivät ratkaisut voi olla lyhytjänteisiä, kun esim. Jyväskylän laitoksen muutokseen sanotaan maksavan 16 miljoonaa euroa.
      Ei tämän mittaluokan investointia tehdä yhtä hallituskautta silmällä piteän?
      Hallitus on kaikin keinoin, ministeri Niinistö mukaan lukien, ESTÄNYT KOTIMAISEN UUSIUTUVAN ENERGIATUOTANNON LISÄÄMISTÄ. Se on surullista ja noloa.
      Kertokaa jo lopultakin mistä on kyse, kun kotimaisiin raaka-aineisiin perustuvan energiantuotannon lisäys ei onnistu!
      JOssakin sakkaa ja tupruten, kun puhutaan fossiilisten polttoaineiden käytön kieltämistä samalla, kun kattiloita muutetaanuusiutumattoman kivihiilen polttamista varten. Kotimaiset uusiutuvat energiavarat jäävät käyttämättä.
      Vihreät: teidän vihreytenne on osoittautumassa kuplaksi, sillä oletteolleet hallituksessa, joka on antanut uudelle ydinvaimalalle luvan edellisellä kaudella. Tällä kaudella olette hallituksessa, joka on lisännyt uusiutumattoman fosiilisen polttoaineen eli kivihiilen käyttöä. Ministeri Ville Niinistö antoi 50 miljoonaa euroa Durbanissa taivaan tuuliin,mutta ammattikoulutuksesta on pakko säästää. Fantastisen vihreätä!
      Olen tarkakillut erityisen huolestuneena vihreiden hääräämistä luontoahyödyttämättömien, mutta kuitenkin tuhoavien asoiden kimpussa ja puuhastelussa viimeisemmäksi metsälain uudistuksessa. Olette ulottaneet pitkät vihreät lonkeronne sinnekin.
      Metsälaki ei ole suojelulaki, ja suomalainen metsätalous pyrkii aivan varmasti paremmin kunnioitamaan luonoarvoja kuin kivihiiltä kaivava yritys Kiinassa.
      Erään tiedejulkaisun nimi on: Suomen ympäristöpolitiikka--kestävää kehitystä vai vastuuntunnotonta vallankäyttöä. Se kertoo koruttomasti, kuinka yltiövihreä elitistinen koneisto jauhaa. Se koneisto silppusi rattaisiinsa VTV:n selonteon
      aikanaan, kun se huomautti painavin sanoin luontodirektiivin HUTERASTA implementoinnnista Natura 2000- valmistelussa. Toivottovasti metsälain valmistelumenee paremmin, sekä luontoarvot ja metsätalous edellä, eikä kotimaista "Durbania" tule.

      • vihreet on se sama häirikkö populistinen liike joka ei edistä mitään


      • kyyyllä
        metsamaapv1 kirjoitti:

        vihreet on se sama häirikkö populistinen liike joka ei edistä mitään

        vihreät on ryhdikäs puolue ollut hallituksessakin.Toista se on persuksilla varsinainen populistiliike.Ei koskaan hallituksessa.


      • kysynvaan
        kyyyllä kirjoitti:

        vihreät on ryhdikäs puolue ollut hallituksessakin.Toista se on persuksilla varsinainen populistiliike.Ei koskaan hallituksessa.

        mitä vihreet on hallituksessa aikaan saanet?


      • pölhöpopulisteja
        metsamaapv1 kirjoitti:

        vihreet on se sama häirikkö populistinen liike joka ei edistä mitään

        Kyllä vihreät edustaa jotaki,ne edesauttavat maan mamutusta.
        Nuorte kaiken ymmärtävät pikkutytöt siellä häärivä't vihreissä
        ilman mitään vastuuta Suomesta ja Suomalaisista.


      • näiseonse
        pölhöpopulisteja kirjoitti:

        Kyllä vihreät edustaa jotaki,ne edesauttavat maan mamutusta.
        Nuorte kaiken ymmärtävät pikkutytöt siellä häärivä't vihreissä
        ilman mitään vastuuta Suomesta ja Suomalaisista.

        mamut ja vihreet on elätettäviä!


      • taxiitaxii
        näiseonse kirjoitti:

        mamut ja vihreet on elätettäviä!

        taxi-lipulla kauppaan kuskattavia


    • keskusta siis kannattaa uusiutuva energiaa, siiten turve putoo pois pelistä ja 10000 työvuotta

    • entinen-persu

      Olipa Sipilä tuossa Ylen vaalitentissä loistavan hyvä, tein lopullisen päätöksen äänestää tällä kertaa keskustaa!

      • vanhakorppi

        Ooppa rehellinen ees itellesi!


      • entinen-persu

        Siksiähän minä nyt äänestänkin keskustaa !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      204
      11853
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6266
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5184
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4938
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4492
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4408
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3890
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3383
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1897
    Aihe