Hei
Helsinkiin olisi muutto ja pitäisi löytää läheltä keskustaa hyvä asuinalue, mutta semmoinen mihin saisi mahdollisesti vielä autopaikanki.. Olisiko töölö, vallila vai lauttasaari paras vaihtoehto? Lisänä tietysti kokemuksia asuinalueesta, että mikä on paras noista.. Ilmeisesti kaikki suhteellisen rauhallista aluetta, eikä niinkään mamuja/narkkeja öykkäämässä naapurissa.
Helsinki, lähellä keskustaa (autopaikan kera)
13
138
Vastaukset
- Asuinalueistaaaa
Lisänä vielä, että tarkoitus olisi siksi noista alueista päästä liikkumaan Espoon suuntaa jne.. Niin mikä olisi sen kannalta järkevin.. Keskustasta kun kestää se valuminen pois joka aamu.
- pysäköintiluolat
Ihan keskustaan vaan. Esim. Antilooppikorttellissakin on jokunen asunto ja näistä oli ainakin viime talvena osa tyhjinä. Pysäköinti ei ole ydinkeskustassa pieninkään ongelma, pysyvän paikan saa vuokrattua maanalaisesta pysäköintiluolasta, joita on alueella useita!
Vaan jos työpaikka on Espoossa, niin ehkä Tapiola (jonne nousee kovasti uusia taloja) tai Westend olisivat kanssa harkinnan arvoisia. Keilaniemeen rakennettavat tornitalot eivät tähän hätään ehdi, mutta muutamaa vuotta myöhemmin sellaisesta saisi maanalaisen pysäköintipaikan >>100 m² kämpän merinäköalalla.
- tölö
Ruusulankatu Töölössä on hyvä, minä sain sieltä autopaikan.
- ANtiNarko
Muuten hyvä mutta narkomaanien luola on siinä kadun puolessa välissä. Varastavat kaiken mikä irti lähtee ja lähialueen kaupat ovat myös todenneet tämän. Kuolintapauksia yliannostuksen vuoksi on ajoittain. En muuttaisi ihan tähän narkomaanien kehtoon vaikka Töölö on muuten mukava paikka.
- Tervetuloa
Hyvä että kysyit.
Lauttasaari on kovin halpa-alue. Entisellä teollisuusalueella saa kaksion puolella miljoonalla. Siihen kannattaa ostaa samantien parkkipaikka talon kellarista hintaan 22.000.
Aleksanterikatu on myös ihan kivaa aluetta. Stockkan kulmalta pääsee käytännössä mihin suuntaan tahansa. Bulevardilta ajelee Espooseen oikein mukavasti. Varaa asuntoon tuollaiset 2 miljoonaa. Autotallia ei tarvitse ostaa, sen voi vuokrata Forumin hallista muutamalla tonnilla kuussa..- ioooooi
300000 saat lauttasaaresta 50 neliön kunnostetun kaksion, pihalla lämpötolppa autoa varten.
Lenkkeilyalueelle 300m matka, kaupat 3kpl 500m sisällä. Bussilla keskustaan 15min.
- stadinfriidu
Töölö tai Lauttasaari. Tai uusista alueista Jätkäsaari, Vallilan Konepaja, Kalasatama tai Arabianranta. Riippuu siitä minkälaista asuntoa haet, paljonko rahaa on käytettävissä ja mihin päin Espoota liikut.
- PussiKuski59
Uusilla alueilla on paljon vuokra-asuntoja, vammakkoasuntoja, ja sijoitusasuntoja. Mieti, haluatko slummiin keskelle rakennustyömaata. Minä ostaisin vanhalta alueelta kantakaupungista, so. Pitkänsillan eteläpuolelta.
- Eitsadille
Helsingissä on tuota kaikkea mitä et siellä haluaisi olevan. Suosittelen hankkimaan asunnon kehä-3 ulkopuolelta niin toiveesi voi toteutua.
- stardustO9
Jos Espooseen kuljet päivittäin (tai lähes) niin suosittelisin läntistä Helsinkiä (tai Espoota). Jos suuntana on Espoon rannikko (Otaniemi, Keilaniemi, Tapiola, Matinkylä tms) niin Lauttasaaresta pääsee Länsiväylää pitkin autolla ja julkisilla. Töölöstä on pitkä ja ruuhkainen tie - Vallilasta vielä pahempi, meri kun on välissä niin kiertotietä tulee kilometritolkulla. (ei muuten, mutta kun liikkeelä on tuhansia muitakin). Jos taas suuntana on sisempi Espoo (Leppävaara, Karakallio, Mäkkylä) Töölöstä pääsee parhaiten. Tosin siinä välissäkin on viihtyisiä, autoystävällisempiä asuinalueita, joilla parkkipaikoista ei tarvitse maksaa (mitään tai niin paljon). Sama pätee jos suuntana on Pohjois-Espoo (Vihdintien suunta). Kehä I näyttää kartalla hyvältä, mutta se on tosi ruuhkainen aamuin ja illoin.
- Arvottomat
Hienoa tarkoitushakuista lässytystä. Mitä tarpeita tällä haetaan? Pidetäänkö julkista areenaa mahdollisena puhua rumia? Ikäänkuin kukaan ei sitä huomaisi. Arvottamista vailla vertaa.
- MuutaEspooseen
Mitä järkee muuttaa Helsinkiin, jos joka päivä menee Espooseen? No, olisko Munkkiniemi, Pitäjänmäki tai Lauttasaari? Vältä Töölöä ja Vallilaa, jos et halua narkkeja nurkillesi. Paremmat alueet löytyy kyllä Espoon puolelta ...
- Mesta2
täältä löydät uusia kohteita Helsingistä ja espoosta: http://www.mesta.fi/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1363489Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville553051Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122534Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1132086- 1711726
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa301328- 541162
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16943Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110923Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.157906