Haaveilen omasta viljakäärmeestä, ja mulla ois yks kysymys... Tarvitseeko viljakäärmeet muutakin kun hiiriä ravinnokseen? Esim jotain vitamiinei, kalsumia tms..? Aattelin vaan varmistaa, ettei ehkä tuleva viljikseni saa mitään puutostautii... :)
Ruokinnasta...
noopeli
5353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eli viljis saa kaiken tarvitsemansa ravinnon hiiristä. Noi lisä vitamiinit yms. on tarpeen esim. kalaa syöville lajeilla.
Elikkä itekkin haaveilen tuosta vilja käärmeestä ja ajattelin että jos joku voisi selittää että miten se ruokinta tapahtuu, laitetaanko ruoka vaan terraan ja käärme syö sen..vai??
Niin siitä vielä että kuinka paljon ruokaa kerrallaan annetaan ja minkä välisin ajoin...(nuorelle ja vanhemmalle)...Kiitos jo etukäteen jos joku viitsii auttaa =)
.. toiset heiluttavat kuuman veden alla lämmitettyä hiirtä käärmeen edessä ihan kädellä hännästä roikottaen. Itse käytän suht pitkiä pihtejä kun nuo boat tuntuvat välillä hyökkäilevän mihin suuntaan tahansa.
Toiset laitavat ilalla hiiren terraarion pohjalle (tai muuhun hyväksi havaittuun paikkaan) josta käärme käy hiiren/rotan noutamassa yön aikana. (tässä on katsottava ettei käärme syö terraarion pohjamateriaalia hiiren mukana, eli hiiri laitetaan vaikka kivelle tai lautaselle)
Osa ruokkii käärmeen kokonaan erilisessä boxissa. Eli illalla käärme niin pieneen boxiin ettei se voi olla huomaamatta hiirtä. Boxin pohjalle esim. kosteaa sanomalehteä. Boxi sioitetaan rauhalliseen paikkaan josta ei kuljeta läheltä. Sitten lämmin hiiri perään ja pyyhe yöksi boxin päälle (jos läpinäkyvä) Ja aamulla hiiri on hävinnyt.
Ja aina kuollutta ruokaa!! Sen vaatii jo laki.
.. käärme lajista. Mutta kun viljiksestä on tässä keskustelussa puhuttu niin oletin että tarkoitat sitä?
Viljikselle (ja monille muille) annetaan yksi hiiri/ruokinta kerta. Hiiren tulisi olla yhtä paksu kuin käärme on paksuimmasta kohtaa. Jos täläisiä hiiriä ei jostain syystä ole saatavana annetaan useampi pienempi.
Viljis vauvveli syö noin 4pv välein ja aikuinen noin 12pv välein. Kokomuksen kartuttua oppii huomaamaan koska käärme on nälkäinen.
Käykää katsomassa http://www.matelijat.info/viljakaarme/