Olen yrittänyt etsiä netistä SKP:n tämän päivän kannatuslukuja - mutta ei löydy oikein mitään. Joitain kohtalaisen vanhoja lukuja on tarjolla, muttei juuri mitään tältä vuodelta. Kumminkin puolueiden kannatusselvityksiä on tehty aivan viime viikkoihin asti. Eli kysymys kuuluu: missä luuraa SKP? Onko kysymys vaalitaktiikasta: luurataan piilossa ja rynnistetään pimennosta vaalivoittajaksi?
Mikä on SKP:n kannatus?
11
119
Vastaukset
Se on huikea!! On löytynyt puheenjohtajan lisäksi joku toinenkin joten on siinä komuvoimaa kerrakseen.
Todellisuus lienee 1 - 2 promillea äänestäjistä ja jäsenmäärää en aikoinaan löytänyt heidän nettisivuiltaan joten se ei liene kovinkaan suuri. Veikkaisin muutamaa sataa.
SKP:n kansanedustajien määrän sen sijaan tiedän tarkalleen eli se on pyöreä nolla (0) ja pysynee samoin näissäkin vaaleissa.- tolkun_kommari
Olisihan se kiva, jos tekisivät mielipidemittauksia pienpuolueidenkin osalta, mutta se ei taida olla eduskuntapuolueiden intressi, joten en odota henkeäni pidättäen.
Ylen tulospalvelusta näkyy edellisten vuosien lukemat. Kunnallisvaaleissa ne ovat alueellisesti jopa yli 10 prosentin, eduskuntavaaleissa alle 1 prosentin luokkaa. Katso itse.Kyllähän pienpuolueita saa gallupeissa kannattaa jos haluaa mutta kun otanta on luokkaa 2000 niin esim. komujen osalle tulee ehkä 2 - 4 kannattajaa joskus ehkä ei yhtäkään eikä se anna riittävää pohjaa sanoa mikä se kannatus on oikeasti. Kun tulos arvioidaan vaikka - 1,5% niin tuo rako ei anna kunnon kuvaa alle 5% äänimääristä.
Noita gallupejahan ei tehdä kaupunginosakohtaisesti vaan valtakunnallisesti joten veikkaan toiveesi menneen hukkateille.- punamultaa_pukkaa
Työeläkeläinen kirjoitti:
Kyllähän pienpuolueita saa gallupeissa kannattaa jos haluaa mutta kun otanta on luokkaa 2000 niin esim. komujen osalle tulee ehkä 2 - 4 kannattajaa joskus ehkä ei yhtäkään eikä se anna riittävää pohjaa sanoa mikä se kannatus on oikeasti. Kun tulos arvioidaan vaikka - 1,5% niin tuo rako ei anna kunnon kuvaa alle 5% äänimääristä.
Noita gallupejahan ei tehdä kaupunginosakohtaisesti vaan valtakunnallisesti joten veikkaan toiveesi menneen hukkateille.Tulevien eduskuntavaalien jälkeen saamme Suomeen ns.punamultahallituksen.Hyvä niin.
Loppuu nyt se kokoomuksen jatkuva kusetus duunareita kohtaan.Kun kokoomus joutuu räksyttämään vain oppositionn. punamultaa_pukkaa kirjoitti:
Tulevien eduskuntavaalien jälkeen saamme Suomeen ns.punamultahallituksen.Hyvä niin.
Loppuu nyt se kokoomuksen jatkuva kusetus duunareita kohtaan.Kun kokoomus joutuu räksyttämään vain oppositionn.Kokoomuksen ja Keskustan jäsenet ja kannattajat ovat kuitenkin se suurin voimavara jolla uutta luodaan kunhan se vasemmisto vain saa rivinsä kuntoon ja kustannuksia sille tasolle jossa investoinnit ovat muutakin kuin tuhlaamista.
Kansa on tyhmää mutta se kuuluu demokratian ominaisuuksiin, parhaan esimerkin näemme Kreikassa jossa aina valittiin se hallitsemaan joka velalla enemmän jakoi hyvähyvää kansalaisille ja nyt haukutaan ruinataan kun ne velat pitäisi maksaa.
Niin se on, kansa ei ymmärrä vaikeiden ratkaisujen perään kun jollain aina näyttää menevän paremmin kuin minulla. Olisikin syytä jokaisen todella pyrkiä omin avuin siihen, että minullakin menee paremmin sillä sehän olisi se oikea ratkaisu ja kaikki ay pomot saisi huuhdella alas viemäriin. Minä kokeilin ja hyvin se meni, ainakin niin hyvin ettei ole valittamista toistaiseksi.- NyfikenGul
Vaaligallupeiden tarkoitushan on mitata puolueiden kannatusta, tärkeimpänä lähtökohtana seuraavan eduskunnan kokoonpano. Mikropuolueiden kannatuksella ei siihen asiaan ole juuri merkitystä. Asia muuttuu toiseksi, jos tehdään vaikkapa tieteellistä tutkimusta poliittisten voimasuhteiden muutoksista vuosien saatossa. On ilman muuta kiinnostavaa selvittää, miksi mm. SKP ja muut kommaripuolueet ovat käytännössä kadonneet puoluekartalta - vaikka SKP oli vielä aivan lähimenneisyydessä varteenotettava poliittinen liike. Nythän se ei oikein täytä edes mikropuolueen kriteerejä.
- tarpeeton_porukka
Kannatusluku mahtuu tutkimusten virhemarnalin sisään. Eli on olematon. Ei sentään negatiivinen.
Kohta taas alkaa kannattajakorttien kerääminen, jotta pääsee puoluerekisteriin... - pakkasen.puolella
pakkasen puolella....
- ääniskplle
" Kreikassa jossa aina valittiin se hallitsemaan joka velalla enemmän jakoi hyvähyvää kansalaisille.."
Tasan tarkkaan väärä arvio. Kreikassa velkarahalla lihotettiin ennestään rikkaita ja verovapaita kapitalisteja. Paikallinen kokoomuspuolue hoiti hommaa päällepäsmärinä. Se antoi osansa kreikkademarihuijareille. Tosi on että kansan oli tyhmä kun antoi liian kauan huijauksen jatkua. EU oli mukana huijauksessa.
Tilanne muistuttaa Suomen 1980 luvun loppua ja 90 luvun alkua. Yrityshuijarit ja finanssikeinottelijat sattoivat talouselämän sekasortoon. Kukas muu kuin Kokoomus-demareiden hallitus (Holkeri-Liikanen) avasi pään finanssihuijaukselle. Arvatkaapa, kuka laittoi työttömät ja eläkeläiset mukaanlukien maksamaan huijareiden röhlömit! Kokoomus-demareiden (Lipponen- Viinanen) hallitus. Keskustan Esko Aho toimi hyvänä apulaisena muakana.
Duunarin kannattaa äänestää SKP:n listaa. Se on paras vaihtoehto estää leikkaushuijauksen jatkuminen Suomessa. - Näyttäis-olevan-
pienenemään päin.
Ei kai se haittaa :) Lienee jossain olemattoman ja näkymättömän välimaastossa ainakin viime vaalien ja galluppien valossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M215335Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1564638Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973625Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423129Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461827Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301525Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2771476Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1821344- 791305