Onko C-Mies reserviläinen?

Mttnpapereilla

Sain parikymmentävuotta sitten vapautuksen rauhanajan palvelusta , siis C - paperit.

Olenko reserviläinen?

Nyt tänään uutisoitiin, että puolustusvoimat lähettää kaikille reserviläisille tiedon sodanajan sijoituspaikastaan ja olisi mielenkiintoista tietää tuleeko C-miehellekin jokin tieto vai ei ?

13

1481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nbdkdndndndl
    • Andropov

      Toimitin pari viikkoa sitten lääkärintodistuksen aluetoimistoon ja pyysin palveluskelpoisuusluokan uudelleenarviointia muuttuneen terveydentilani vuoksi. Sain C:n paperit. Päätöksessä luki, että teidät on siirretty varareserviin. Tulkitsen niin, että olen edelleenkin reserviläinen. Varusmiespalvelus on suoritettu 90-luvun puolivälissä.

    • Tsernenko

      C-mies kuuluu nostoväen (varareservin) toiseen luokkaan:

      - I luokka, miehistö 50–60 ikävuoteen

      - II luokka, kutsunnoissa rauhanaikaisesta varusmiespalveluksesta vapautetut

      - III luokka, kutsuntaikäiset, jotka eivät ole vielä astuneet varusmiespalvelukseen tai E-luokkaan määrätyt.

    • Varareservin_sotilas_81

      Varareservissä itsekin ollaan. Lääkäri PVVEH-harjoituksessa kyseli taustojani kun laitoin ruksin terveystietojen esitietolomakkeeseen (rehellinen.....) No, uudella lääkärin kääntävällä todistuksella asiahan muuttuu, jotenka kipi kipi lääkäriin, esim. yksityiselle tai omalle kunnalliselle terveysasemalle lääkärille avaamaan elämäntilannetta ja taustatietojasi. Muistakaa että palveluskelpoisuus on vähintään sama asia kuin yleensä työkyky ja terveys, eli jos on tuhoisia ajatuksia, psykologikäyntejä, terapiaa, mielenterveystoimiston käyntejä, TE-toimiston työkunnon kartoituksen jälkeen tilassa kysymysmerkkejä, niin voi jo odottaa kielteistä luokan muuntopäätöstä. Itse koitin tätä ja tulos ei yllättänyt. Yrittänyttä toisaalta ei laiteta. :) Jos ulos haluaa, kannattaa liittyvä Suomen Latuun, Partiolaisiin tai maanpuolustushenkiseen yhdistysseuraan. Sitten kannattaa käydä töissä eikä haaveilla sotaelämästä!

    • Anonyymi

      tarvitaan miinoja polkemaan.

      • Anonyymi

        ^ Tulihan se ''asiallinenkin'' vastaus sieltä.

        t. Oolofi-1838


      • Anonyymi

        Suomalaista sotilasosaamista parhaimmillaan, jota ihastellaan ja arvostetaan Venäjällä ja Pohjois-Koreassa.


    • Anonyymi

      C-mies kuuluu siviilivarantoon. Hänet voidaan määrätä valmiustilassa tai sotatilassa palomieheksi tms. avustamaan ilman asetta ponnisteluja maan puolustamisessa.

      Jokainen Suomen kansalainen, niin nainen kuin mies, on maanpuolustusvelvollinen hautaan asti.

      • Anonyymi

        C-mies ei kuulu siviilivarantoon vaan varareserviin, josta hänet voidaan yleisen liikekannallepanon voimaan tullessa määrätä terveystarkastukseen ja sen jälkeen palvelemaan puolustusvoimien huoltotehtävissä tai rintamalla hänen terveydentilansa niin salliessa.
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Varareservi

        C-mies voi kuitenkin halutessaan hakea siirtoa siviilipalvelusvelvolliseksi, jonka tehtyään hänet sijoitetaan siviilipalvelun lisävarantoon jossa hän pysyy sen vuoden loppuun jolloin hän on täyttänyt 60-vuotta. Tämä tapahtuu lähettämällä siviilipalvelushakemus hakijan kotikuntaa lähinnä olevaan puolustusvoimien aluetoimistoon. Rauhan ajaksi puolustusvoimista vapautettua ei kuitenkaan kutsuta siviilipalvelukseen rauhan aikana. Yleisen liikekannallepanon tullen hänet voidaan määrätä terveystarkastukseen (yli 50-vuotiaat vain eduskunnan erillispäätöksellä) ja sen jälkeen sellaiseen siviilityöhön, josta hän taitojensa ja terveydentilansa huomioiden kykenee suoriutumaan.


      • Anonyymi

        Siviilivarantoon kuuluvat ainoastaan siviilipalveluksen rauhan aikana suorittaneet ja täydennyspalveluksen suorittaneet reservistä kieltäytyneet.
        C-mies voi hakea siviilipalvelun lisävarantoon lähettämällä siviilipalvelushakemuksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siviilivarantoon kuuluvat ainoastaan siviilipalveluksen rauhan aikana suorittaneet ja täydennyspalveluksen suorittaneet reservistä kieltäytyneet.
        C-mies voi hakea siviilipalvelun lisävarantoon lähettämällä siviilipalvelushakemuksen.

        Aivan. Lisäksi C palvelusluokka ei vapauta maanpuolusvelvollisuudesta. Myös C luokasta voi siirtyä siviilivarantoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan. Lisäksi C palvelusluokka ei vapauta maanpuolusvelvollisuudesta. Myös C luokasta voi siirtyä siviilivarantoon.

        Siviilivaranto ei vapauta maanpuolustusvelvollisuudesta.
        Siviilipalvelusmiehet suorittavat sodan tullen maanpuolustusvelvollisuutensa tekemällä heille määrättävää siviilityötä siviilipalveluslaissa määrätyin rajoittein.


    • Anonyymi

      Annetaanko siinä tapauksessa asetta, jos totea, että on siviilissä menettänyt järkensä ja muuttunut hulluksi ja uhkaa ampua kaikki ympäriltä mikä liikkuu?
      Ei ainakaan siviilissä saa aselupaa, jos ei ammu mitään, pitää joko metsästää tai harrastaa ampumaurheilua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      37
      3008
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      190
      1836
    3. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1263
    4. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      45
      1212
    5. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      84
      1152
    6. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      103
      1125
    7. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      109
      1044
    8. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      44
      1020
    9. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      54
      961
    10. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      144
      955
    Aihe