http://en.wikipedia.org/wiki/Taxpayer_Identification_Number
Eli tarvitsisi tuollainen suomalainen vastaava tietää tienaamista varten yhdesvaltalaisella sivustolla (verot menevät siitä Suomeen). Siitä saa lähinnä kahdelaisen kuvan: se on joko veronumero tai hetu, mutta kumpikaan ei täsmää aivan täysin.
TIN-numero voi olla myös SSN eli sosiaaliturvatunnus mutta Suomi ei ole sellaisia myöntänyt niin kauan kuin väestörekisteri on ollut voimassa, eikä Yhdysvalloissa pidetä mitään Suomen kaltaista väestörekisteriä. Hetu on tosin väestörekisteriin liittyvä.
Suomessa kyllä myönnetään veronumeroita, mutta se on pakollinen vain rakennustyömaalla, eikä kyse ole mistään rakennustyöstä tässä tapauksessa.
Onko mitään hajua?
Mikä on Suomessa TIN-numeroa vastaava koodi?
10
38781
Vastaukset
Eli tuollainen pitäisi täyttää. http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf
Tuossa vielä lisää tietoa... http://www.irs.gov/Businesses/International-Businesses/Finland---Tax-Treaty-Documents
Sosiaaliturvatunnus. Rakennusten veronumero on eri juttu. Soitin verotoimistoon ja kysyin asiaa.
Totta, tosin Suomessa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosiaaliturvatunnus
Sotu korvattiin hetulla.
- SamoillaJäljillä
Verohallinnon sivuilla kerrotaan, että TIN on yhtä kuin FI henkilötunnus (ks. kohta 5):
http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Usein_kysyttya/Kansainvaliset_tilanteet_elakkeensaajat_(21616)#5.TINmikseonjamihinsittarvitaan_ - Anonyymi
Kyllä ihmettelen että ei tuota tietoa voi selvästi ilmoittaa tai sanoa:
Siis TIN on sosiaaliturvatunnus....Eikös niin ??
Ja ehkäpä ilman väliviivaa ja eteen FI....- Anonyymi
Kommentoin tänne jos joku tähän apua vielä tarvii niin ei tule FI merkkiä ja - pitää olla. TIN on siis sama kuin henkilön sosiaaliturvatunnus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kommentoin tänne jos joku tähän apua vielä tarvii niin ei tule FI merkkiä ja - pitää olla. TIN on siis sama kuin henkilön sosiaaliturvatunnus
väliviiva - kertoo, että henkilö on syntynyt 1900 -luvulla. Olennainen osa hetua. Tällä vuosisadalla syntyneillä päivämäärän ja tunnusosan välissä on A. 1800 -luvulla syntyneillä oli jos oikein muistan.
- Anonyymi
Olisko y-tunnus
- Anonyymi
itse kirjoitin henkilötunnuksen ja se oli siinä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051737- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671150
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947