Milloin lääke alkaa tehoamaan/kuinka monta kokeilu

I...Äiskä23

Hei! Mjlle aloitettiin epilepsia epäilyyn(?) vähän alkaa sitten tuo tegretol ja siitä huolimatta saan ihan hirveitä poissaolon tunne kohtauksia, autoja yms joka päivä, lääkäri sanoi että sisäänajo aika olisi kuukausi ja muitakin lääkkeitä olisi tarjolla, mjlla ärsyke rajautuu ohimo/otsalohkoon ja tuli itsellekin ihan yllätyksenä. Voinko olla yhteydessä suoraan hoitavaan tahoon ja kysellä suurempaa lääke annosta tai vastaavaa? On lapsia hoidettavana joten ei ihan onnistu jatkuvien kohtausten kanssa oleminen. Miten kauan teillä meni että saatiin ns palapeli kohdilleen lääkkeiden kanssa?
Ja mitähän tarkoittaa kun lekuri sanoi että tämä voi olla muutakin kuin epilepsiaa (molemmissa eeg:ssä ollut jotain poikkeavaa, lähinnä hereillä theta aalto sarjoja)

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmeessälääkäriin

      Vastailen tännekkin vielä, jos siitä olisi jotakin apua. Minulla oli ensin Keppra, mutta ei sopinut (kohtauksia en kylläkään saanut enää) Mutta muuten oli ihmeellisiä sivuvaikutuksia... ihan kuin olisi tullut kohtaus mutta ei tullut.. Määrättiin rinnalle Rivatril, jolla saatiin tilanne rauhoittumaan. Keppraa alettiin purkamaan pois pois ja samaan aikaan aloitettiin Lyrica. Lyrica oli se joka alkoi auttamaan oloihin. Sitten purettiin pikku hiljaa Rivatrilia pois (annostus ei iso onneksi ollut) Sitten Lyrican rinnalle otettiin Lamictal. Kun aloitettiin Lamictal, niin Lyrican määrää pienennettiin. Nyt siis yhdistelmälääkitys. Lyrica ja Lamictal. Ja kaikki pelaa loistavasti. Vuoden tuo kesti
      Kohtaukset olleet poissa jo lähes kymmenen vuotta.

    • NuoriäippäAP

      Kiitos vastauksesta, mulla olleet nämä tuntemukset jo ennen lääkettä eli kohtauksia nekin-menee jotenki ajantaju, olo on kuin lasipullossa ja naamassa saattaa nykiä joku lihas. Monesti myös hikoiluttaa ja vapisuttaa enkö ole koskaan saanut yhtään gm kohtausta. Molemmat eegt vaan näytti poikkeamaa ja siksi sain ölääkitysen joka itseasiassa nyt pari viikkoa syötyä alkanut tehoamaan paremmin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4591
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2893
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2841
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe