Adventistien päässä kummittelee jatkuvasti Jeesusta koskeva v.1844 mutta jehovan todistajat fiksumpina ovat luopuneet v.1844 ja v.1914.
Meille kristityille Jeesuksen menemiset Taivaassa Pyhäkköön eivät ole sidottu ollenkaan mihinkään vuosilukuihin.
Meille kristityille Jeesuksen menemiset Taivaassa Pyhäkköön eivät ole sidottu ollenkaan mihinkään vuosilukuihin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei!
Raamatun profetia jossa enkeli kertoo Danielille 600 eaa milloin pyhäkkö nousee taas kunniaan vastaa kysymykseen pyhäkön kunnian ajankohdasta ja on ainoa Raamatun profetia joka on vuosissa laskettavissa. Tämä aikajakso 2300 on kerrottu neljässä Raamatun paikassa eli Raamatunjakeessa Raamatussa. Profetia on tosi kuin vesi Raamatullinen totuus, Mutta taivaspaikan pelastuksen ehto ei ole tuntea kaikkea Raamatun hienoa profetiaa, vähempikin piisaa pelastusopin suhteen kuitenkin. Dan 12:10. Viisaaksi pääsee tutkimalla asian.
Dan 8:12-14.
Esim. täällä voit perehtyä asiaan; Raamatunjakeet pitää tutkia, niissä on sisältö;
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/10
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/3.10
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/14.7
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
#Viisaaksi pääsee tutkimalla asian.#.
1. Kor. 3:19
Sillä tämän maailman viisaus on hullutus Jumalan silmissä. Sillä kirjoitettu on: "Hän vangitsee viisaat heidän viekkauteensa";
v. 1844 Pyhäkköopilla halutaan selittää eksytys miksi Jeesus ei tullut takaisin silloin = adventistista tarkoituksen hakuisuutta.
Kristininuskossa ei ketkään muut kristityt ole löytänäneet v.1914 ja 1844 ja Jeeusta koskevat vuosiluvut eivät todellakaan kuulu kristinuskoon vaan eksytykseen tai niiden selittämiseen. v. 1914 ja 1844 kuuluvat ainoastaan jehovalaisuuteen ja adventismiin.
Hei!
Höpö höpö.
Ei Raamatun profetian selviäminen tarkoita Dan 12.10 mukaan maailman viisautta, vaan korkeaa viisautta tietysti. Sitä mannaa mitä taivaasta tippuu viisautena alltså.
1844 pyhäkköoppi ei ole eksytys vaan Raamatulla perusteltava tosi kuin vesi ja kirveensilmä.
Profetia selvisi eikä profetiat ole selvinneet aina hetkessä vaan omalla ajallaan.
Adventtiliikkeellä ei ole mitään suoraa tekemistä aikansa baptistiliikkeen William Millerin erehdyksen kanssa. Adventtikirkko on rekisteröity 1863.
Uskonpuhdistuksen tieto on kerätty ja käytetty ja tutkittu. Tietoa kertyi ja tieto käytettiin sitten eri piireissä. Niin tänäänkin Raamatun tutkijat eivät rajoitu yhden piirin sisään.
Heitä koulutetaankin ensin teologisissa universaaleissa tiedekunnissa.
Adventtiliikkeellä ei ole tekemistä Vartiotorniseuran 1914 luvun kanssa joka on laskettu aikanaan erään hallitsijan vuosista joista historian kirjat kuitenkin kertovat toista ; Matt 24:36. 1970 luvulla tuo oli muodissa tuo teologia toisaalla, mutta ilmeisesti siihen on tullut muutosta.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Aihe ei kummittele jatkuvasti kuin tällä palstalla - ei taatusti juuri koskaan tavallisten adventistien päässä.
Tein joskus 90-luvulla Helsingissä pienen haastattelun vuodesta 1844 ja yksi tusinasta adventistista osoitti jonkinlaista kiinnostusta aiheeseen - hänelläkin ihan myönteinen ote asiaan. Muille aihe ei ollut tärkeä eikä näyttänyt heidän uskolleen suuria merkitsevän. (Ja otos oli henkilöistä, jotka olivat kirkossa esillä maallikko-opettajina tai vastaavissa rooleissa.)
Kai :)
"Aihe ei kummittele jatkuvasti kuin tällä palstalla -ei taatusti juuri koskaan tavallisten adventistien päässä."
Mielestäsi Ted Wilson on siis epätavallinen adventisti? Miten on Kai A.?
Vuotta 1844 pidetään adventismissa kaikkein tärkeimpänä vuotena, mitä koskaan on ollut maailmassa.
Se vuosi siis kummittelee jokaisen adeventistin päässä, tahtoi hän sitä tai ei, aivan samoin kuin sapattikin kummittelee ja sapatissa vielä kummittelee ja jyskyttää adventistin päässä se, että mahtaakohan hän nyt viettää sitä oikein, vai tuliko rikottua sapattia jotenkin. Tuli avattua televisio ennen auringon laskua ja sieltä sattui tulemaan esim. jääkiekkoa jne.?
Mitä sanot niille helluntalaisille jotka ovat alkaneet viettää sapattia?