Palkkana saadut osakkeet / hankintameno

ex-nokia

Tervehdys,

Olen vuosina 2007 ja 2008 saanut työantajalta osakkeita. Osakkeiden arvosta on tuolloin maksettu normaalisti tulovero.

2014 olen myynyt osan noista osakkeista.

Nyt esitäytetyssä veroilmoituksessa hankintameno on laskettu 20% olettaman mukaan eli saatua "voittoa" on verotettu.

Käsittääkseni tässä tapauksessa hankintamenoksi katsotaan tuo osakkeista aikanaan maksettu tulovero (jolloin voittoa ei käytännössä ole tullut koska osakkeen hinta on laskenut)? Olenko oikeassa?

Miten minun kannattaa todistaa tuo hainkintameno? Vanhoissa palkkakuiteissa on vain könttäsumma jossa ei eritellä osakkeiden määrää jne (ja nyt myin siis vain osan pois).
Muuta todistetta osakkeiden arvosta hankintahetkellä en löytänyt.

4

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hankintahinta on se mitä osakkeiden arvo oli kun sait ne. Jos olet saanut niitä useaan otteeseen niin joka kerralta pitäisi saada oma hankintahinta. Katso vaikka kyseisen päivän päätöskurssi ja sen mukaan hankintahinta, tai pyydä työnanajalta tiedot.

    • Hei ” ex-nokia” ja kiitos kysymyksestäsi.

      Osakkeen hankintameno on aina se summa minkä olet maksanut siitä. Sinun tapauksessasi siis se mitä olet osakkeesta maksanut palkkana verotettu määrä tai mahdollisesti pelkästään palkkana verotettu määrä. Onko sinulla tietoa milloin osakkeet on kirjattu arvo-osuustilillesi? Sanoit että palkkakuitilla ei näy tarkempia tietoja saannosta. Olisiko työnantajalla vielä tietoa asiasta?

      Mikäli osakkeita on saatu useammalla eri saannolla, niin jokainen eri saannolla saatu osake-erä pitää ilmoittaa erikseen.

      Tarkempaa ohjausta varten voit soittaa palkan- ja eläkkeensaajien puhelinnumeroon 020 697 002 (9:00-16:15 pvm/mpm). Tilanteestasi voidaan keskustella vähän yksityiskohtaisemmin.

      Keväisin terveisin,
      Harri Verotiimistä

      • ex-nokia

        Kiitos vastauksesta!

        Pyysin työnantajalta tuota tietoa, mutta en ole sitä ainakaan vielä saanut.
        Tuosta palvelunumerosta neuvottiin, että jos en työnantajalta tietoa saa, niin kannattaa vain tehdä oma selostus aiheesta (mukaaan esim arvo-osuustilille kirjaamispäivän päätöskurssit jne) ja sen luotettavuutta sitten veroviranomainen arvioi.


    • Hei ,

      Toimit aivan oikein kun noudatat palvelunumerostamme saatua ohjeistusta.

      Aurinkoista kevättä,

      Satu E Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      42
      2798
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      62
      2147
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1996
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      92
      1831
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1644
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      64
      1275
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      125
      1205
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      1195
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      1135
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      1123
    Aihe