Mikä olisi hyvä määrä Jahti&vahtia sakemannille?

shep-

Koirallani uros saksanpaimenkoiralla vaikuttaisi olevan vilja ja vehnä allergia. Ikää hieman yli vuosi. Oireet ainakin viittaa siihen. Ostinkin jahti&vahti kana riisiä, kun siitä olen positiivistä palautetta kuullut. Ruoassa on kuitenkin maissia mutta joillakin on silti oireet loppuneet kun ovat tähän vaihtaneet, niin ajattelin kokeilla. Ruoan sivuilla ei ole tarkkaa suositusta paljonko n.45kg koiralle olisi hyvä antaa kerran päivässä. Oisko jollain suositusta tähän? 420g ?

6

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinensakke

      Mulla aktiivi 34kg saa tuon 400g päivässä ja on hyvässä massassa ell:inkin mukaan. Riippuu jos on aktiivi niin antaisin varulta aluksi 550 jos lihoo pudotaisin siihen 300/400g päiväannokseen keho kertoo jälleen lisätäkö vai vähentääkö. Moni antaa lihaa vielä tuon JV:n kylkiäisenä.

    • shep-

      Ok, kiitos vastauksesta. Taidan sitten pysyä tuossa 420g määrässä, ainakin näin aluksi.
      Annoin tätä kana riisi ruokaa ensimmäisen kerran eilen ja hyvin maistui. Tänään huomasin että ulosteesta oli tullut vihreää. Tarkottaako tämä nyt suoraan sitä ettei tämä ruoka sovi koiralle?

      • Jebba

        Katiskasta koluttu: Vihreä kertoo bakteeriongelmasta ulosteessa kaupan maitahappobakteeri tai apteekin canicur/promax edesauttaa asiaan. Normaali reaktio uuden ruokavalion yhteydessä vaan seuraile tosiaan hetki ja vaihda Joseraan tai miksei samassa hintaluokassa olevaan Booster ruokasarjaankin.


    • jufvloj

      Kokeile pari viikkoa ja katso rauhoittuuko. Meillä sopi sakulle josera optiness. Saman lafkan tuote mutta maissiton.

    • 9050

      Jos on vilja-allerginen, ei voi syödä riisiä, sillä riisi on vilja.

    • apinakoijari

      Melkonen läski on sakemannisi jos mukamas 45 kiloo on elonpainoa.
      Taidat olla vain trolli tällä pellepalstalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      277
      3454
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1441
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1083
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      993
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      89
      858
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      716
    Aihe