Mikä olisi hyvä määrä Jahti&vahtia sakemannille?

shep-

Koirallani uros saksanpaimenkoiralla vaikuttaisi olevan vilja ja vehnä allergia. Ikää hieman yli vuosi. Oireet ainakin viittaa siihen. Ostinkin jahti&vahti kana riisiä, kun siitä olen positiivistä palautetta kuullut. Ruoassa on kuitenkin maissia mutta joillakin on silti oireet loppuneet kun ovat tähän vaihtaneet, niin ajattelin kokeilla. Ruoan sivuilla ei ole tarkkaa suositusta paljonko n.45kg koiralle olisi hyvä antaa kerran päivässä. Oisko jollain suositusta tähän? 420g ?

6

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinensakke

      Mulla aktiivi 34kg saa tuon 400g päivässä ja on hyvässä massassa ell:inkin mukaan. Riippuu jos on aktiivi niin antaisin varulta aluksi 550 jos lihoo pudotaisin siihen 300/400g päiväannokseen keho kertoo jälleen lisätäkö vai vähentääkö. Moni antaa lihaa vielä tuon JV:n kylkiäisenä.

    • shep-

      Ok, kiitos vastauksesta. Taidan sitten pysyä tuossa 420g määrässä, ainakin näin aluksi.
      Annoin tätä kana riisi ruokaa ensimmäisen kerran eilen ja hyvin maistui. Tänään huomasin että ulosteesta oli tullut vihreää. Tarkottaako tämä nyt suoraan sitä ettei tämä ruoka sovi koiralle?

      • Jebba

        Katiskasta koluttu: Vihreä kertoo bakteeriongelmasta ulosteessa kaupan maitahappobakteeri tai apteekin canicur/promax edesauttaa asiaan. Normaali reaktio uuden ruokavalion yhteydessä vaan seuraile tosiaan hetki ja vaihda Joseraan tai miksei samassa hintaluokassa olevaan Booster ruokasarjaankin.


    • jufvloj

      Kokeile pari viikkoa ja katso rauhoittuuko. Meillä sopi sakulle josera optiness. Saman lafkan tuote mutta maissiton.

    • 9050

      Jos on vilja-allerginen, ei voi syödä riisiä, sillä riisi on vilja.

    • apinakoijari

      Melkonen läski on sakemannisi jos mukamas 45 kiloo on elonpainoa.
      Taidat olla vain trolli tällä pellepalstalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3292
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3142
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe