Mikä olisi hyvä määrä Jahti&vahtia sakemannille?

shep-

Koirallani uros saksanpaimenkoiralla vaikuttaisi olevan vilja ja vehnä allergia. Ikää hieman yli vuosi. Oireet ainakin viittaa siihen. Ostinkin jahti&vahti kana riisiä, kun siitä olen positiivistä palautetta kuullut. Ruoassa on kuitenkin maissia mutta joillakin on silti oireet loppuneet kun ovat tähän vaihtaneet, niin ajattelin kokeilla. Ruoan sivuilla ei ole tarkkaa suositusta paljonko n.45kg koiralle olisi hyvä antaa kerran päivässä. Oisko jollain suositusta tähän? 420g ?

6

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinensakke

      Mulla aktiivi 34kg saa tuon 400g päivässä ja on hyvässä massassa ell:inkin mukaan. Riippuu jos on aktiivi niin antaisin varulta aluksi 550 jos lihoo pudotaisin siihen 300/400g päiväannokseen keho kertoo jälleen lisätäkö vai vähentääkö. Moni antaa lihaa vielä tuon JV:n kylkiäisenä.

    • shep-

      Ok, kiitos vastauksesta. Taidan sitten pysyä tuossa 420g määrässä, ainakin näin aluksi.
      Annoin tätä kana riisi ruokaa ensimmäisen kerran eilen ja hyvin maistui. Tänään huomasin että ulosteesta oli tullut vihreää. Tarkottaako tämä nyt suoraan sitä ettei tämä ruoka sovi koiralle?

      • Jebba

        Katiskasta koluttu: Vihreä kertoo bakteeriongelmasta ulosteessa kaupan maitahappobakteeri tai apteekin canicur/promax edesauttaa asiaan. Normaali reaktio uuden ruokavalion yhteydessä vaan seuraile tosiaan hetki ja vaihda Joseraan tai miksei samassa hintaluokassa olevaan Booster ruokasarjaankin.


    • jufvloj

      Kokeile pari viikkoa ja katso rauhoittuuko. Meillä sopi sakulle josera optiness. Saman lafkan tuote mutta maissiton.

    • 9050

      Jos on vilja-allerginen, ei voi syödä riisiä, sillä riisi on vilja.

    • apinakoijari

      Melkonen läski on sakemannisi jos mukamas 45 kiloo on elonpainoa.
      Taidat olla vain trolli tällä pellepalstalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe