Kansanedustaja Maria Lohela teki vaalityötä Turun Yliopistonkadulla torstaina. Kannatusmittaus lupaa menestystä Perussuomalaisille. TS/Mikael Rydenfelt
Kannatusmittaus: Perussuomalaiset kärkeen Varsinais-Suomessa
Eduskuntavaalit|Turun Sanomat10.4.2015 6:00
Varsinais-Suomen äänestäjät aikovat rangaista hallituspuolueita ja palkita oppositiota meneillään olevissa eduskuntavaaleissa.
Sekä Perussuomalaiset että keskusta saavat vaalipiiristä lisäpaikan, mikäli Turun Sanomien ja Salon Seudun Sanomien tilaama puoluekannatusmittaus muuttuu vaalitulokseksi. Menettäjiä olisivat kokoomuksen ja Rkp:n vaaliliitto sekä Sdp.
Perussuomalaisia kannattaa mittauksen mukaan 21,2 prosenttia vaalipiirin äänestäjistä, mikä nostaa puolueen keulapaikalle ohi kokoomuksen. Perussuomalaisten kannattajat ovat kuitenkin muita epävarmempia äänestämisestään.
Eniten kannatustaan on vuoden 2011 eduskuntavaalien jälkeen lisännyt keskusta. Sille mitataan nyt 16,3 prosentin suosio, mikä merkitsee lähes viiden prosenttiyksikön nousua.
Kannatus jää kuitenkin kokoomusta ja Sdp:tä huonommaksi.
Suurin häviäjä olisi kokoomus, jolle olisi tulossa jo toinen peräkkäinen takapakki Varsinais-Suomessa. 19,4 prosentin kannatus tietäisi 3,6 prosenttiyksikön hupenemaa. Kokoomuksen ja Rkp:n vaaliliitto saisi neljä kansanedustajaa. Käytännössä kokoomukselle jäisi kolme paikkaa, koska Rkp:n Stefan Wallinin läpimenoa pidetään varmana.
Lopullinen vaalitulos voi vielä poiketa runsaastikin mittauksesta, sillä puoluekantansa ilmoitti vain 62 prosenttia vastaajista. 28 prosenttia ei osannut sanoa, mitä puoluetta he äänestäisivät. Loput eivät halunneet vastata tai ilmoittivat, että eivät äänestä.
Perussuomalaiset kärkeen Varsinais-Suomessa
metsamaapv1
0
90
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433623- 362264
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321885- 171629
- 171615
- 231568
- 241417
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai831315- 141287
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881232