Onko Suomessa ollut koskaan pohjoisesta pääministeriä? En kyllä muista että olisi.
Nyt meillä olisi hyvä mahdollisuus saada pääministeri pohjoisesta. Onhan pääministerillä enempi vaikutusvaltaa mitä rivi kansanedustajalla ja pohjoisesta oleva pääministeri ymmärtää ihan erilailla pohjoisen asioita mitä etelän ihminen.
Näkeehän sen nytkin, etelän pääministerit, mitä he tekevät pohjoisen hyväksi, ei mitään, vaikka niin väittävätkin, että edustaa koko Suomea. Kaikki viedään etelään.
En vähättele rivikansanedustajan tehtävääkään. Hän voi myös vaikuttaa meidän pohjoisen ihmisten elämään paljon. Silloin kun Pudasjärveltä Honkanen ja Isomursu olivat eduskunnassa, Pudasjärvi vaurastui.
Pudasjärvellä pitäisi löytää sen verran sopua, että saisimme yhden yhteisen ehdokkaan jota kaikki voisivat äänestää. Sitten saisimme ehdokkaan joka menisi läpi. Nyt vain riidellään.
Äänestäkää hyvät ihmiset, ketä sitten äänestättekin. Meillä on vaalisalaisuus ja vapaus äänestää mitä puoluetta ja henkilöä kukanenkin haluaa.
Meille on annettu ääinoikeus, kaikilla sitä ei ole. Moni ei käy siksi äänestämässä, koska ajattelee mitä se hyvää, omaa etua he siellä tavoittelevat. Näin osaltaan onkin ja vaikka politiikka onkin menettänyt uskottavuutta, päättää meidän asioista kuitenkin useampi kuin yksi henkilö. Emme kuitenkaan ole vielä diktatuurissa, mutta jos emme äänestä, voi meillä jonakin päivänä olla johtaja joka sanoo että nyt tehdään näin ja sillä sipuli. Se olisi tosi huono asia. On meillä kuitenkin vielä demokratiaakin.
Pohjoisesta pääministeri
äänestämään
4
228
Vastaukset
- vitunvittunoki
JOO...sopii kunhan yhteinen ehdokas on persu ja karkottaa nuo nokinaamat vittuun.
- pääministeri
nyt se tuli ,miten hyödyn näemmä sen ?
- äänestämään
Aikapa sen näyttää, kohteleeko Sipilä pohjoista nyt paremmin, mitä etelästä olevat pääministerit. Jos ei kohtele paremmin, eikä tuo meille mitään, seuraavassa vaaleissa sitten pihalle.
Muuten Sipilä ei ole vanhoillislestadiolainen, hänen vaimollaan näkyy olevan korvakorut. Lestareilla ei saa olla sellaisia.
- Anonyymi
joo
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891829Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751369- 58955
- 51947
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤51876