"Adoptoin" tuossa muutama viikko sitten 9-vuotiaan leikkaamattoman huskymix uroksen (emo husky, isästä ei tietoa mutta ulkonäön puolesta on varmaan ainakin jotain pystykorvaa), joka on ihana tapaus. Osaa peruskäskyt, vaikka aina ei huvittaisikaan totella niin tekee jos vain tarpeeksi käskee. Pihalla olen pitänyt vapaana aina välillä (asun maalla rivitalossa), ja yleensä tuleekin ihan hyvin takaisin mutta aina välillä katoaa korvat ja pitää lähteä perään. Vaihtoehtoisesti se saattaa lähteä juoksentelemaan ja tulee takaisin vasta esim. 10 minuutin päästä, eikä sitä tietenkään voi alkaa torumaan koska se on kuitenkin tullut takaisin. Haluaisin kuitenkin, että se tulisi takaisin käskystä heti eikä viidenkymmenen kutsun päästä. Miten se olisi mahdollista käytännössä?
Vanhemman uroksen takaisintulo vapaana ollessa
4
116
Vastaukset
- sasasasssa
Liian aikaista laskea koira irti muutaman viikon tuttavuuden jälkeen. Luoksetulo perustuu tottelevaisuuteen, joka perustuu koiran ja omistajan hyvään suhteeseen, eikä teillä vielä sellaista ole päässyt kehittymään. Se vie aikaa. Nyt opetat koiraa olemaan välittämättä käskyistäsi ja se on huono juttu jatkoa ajatellen.
- tottakomukatämä
Siis muutama viikko sitten otit koiran ja oletat, että se tulee luokse, kun kutsut.
Voi hyvää päivää ihminen hyvä.
Alat treenata sitä luokse tulon käskyä ihan sikana. Oli se sitten TÄNNE tai mikä tahansa.
Siinä jossain 10 000 kohdalla voit hetkeksi päästää koiran irti.
Ääliö vai koiraääliö? - 182
Juurikin näin, mitä tässä ollaan kerrottu. Älä anna koiralle mahdollisuutta olla tottelematta, eli sitten joskus 10 000 onnistuneen luoksetulon kohdalla (koira hihnassa/sisätiloissa missä voit varmistaa, että se tulee joka ikinen kerta luokse kun kutsut) voit kokeilla päästää koiran irti. Kun koira tulee luokse, niin palkitse se aina todella ruhtinaallisesti ja päästä sitten takaisin tekemään mitä ikinä se nyt oli sitten tekemässä. Älä kutsu jos olet leikkaamassa sen kynnet tai ottamassa sitä sisälle/hihnaan tms. Mutta hyvä juttu, että et ole torunut sitä karkureissujen jälkeen :)
- nimh
Epäilen onko edellinen omistaja ollenkaan antanut koiran juosta vapaana paikoilla, joista se voi häippästä ja pahimmassa tapauksessa juosta auton alle.
Jos välttämättä haluat pitää koiraa vapaana pihallasi, niin leikkauta se ensi tilassa. Husky ei ole miellyttämishaluinen rotu, pikemminkin itsenäinen. Sekä huskyn että pystykorvan puolelta on voinut tulla riistaviettiä, ja pstykorvageeneissä voimakasta sukuviettiä. Summa summarum ei ole oletettavaa että koirasi kiltisti palaa luoksesi vapaana ollessaan. Nyt on riistan rauhoitusaika eli keväästä syksyyn et saa antaa koiran jolkotella mihin sattuu, taajama-alueella ei muutenkaan. Käytä pitkää flexiä tai liinaa lenkeillä, älä suotta simputa sellaisella tokoharjoittelulla joka ei koirallesi ehkä sovellu, ja päästä kaikin mokomin koira vapaaksi alueella, josta se ei voi karata (aidattu alue tms.).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352126
- 841283
- 561248
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...321162- 601129
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39854Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121739- 26674
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55555Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi19537