Työllisyys

Keskusta on vaalilupauksissaan luvannut 200000 uutta työpaikkaa vaalikauden aikana. Eihän tällainen ole edes maalaisliiton etu. Tämä on suurin mahdollinen vaalivalhe tähän mennessä. Mikäli keskusta voittaa vaalit, niin vaalikauden lopussa on 200000 työtöntä enemmän ja Kreikan kohtalo edessä.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat
  • Onko lupaus voimassa silloinkin, jos keskusta ei pääse hallitukseen?

    Keskusta ei ole neljän oppositiovuotensa aikana antanut edes viitteitä siitä, että sillä olisi kykyä luoda edes muutama tuhat uutta työpaikkaa.

    Äänestä

  • Tyhjiä_lupauksia kirjoitti:

    Onko lupaus voimassa silloinkin, jos keskusta ei pääse hallitukseen?

    Keskusta ei ole neljän oppositiovuotensa aikana antanut edes viitteitä siitä, että sillä olisi kykyä luoda edes muutama tuhat uutta työpaikkaa.

    Lupauksen - tai lehtijutun mukaan tavoitteen - täyttymisen edellytyksenä on tietenkin, että keskusta on mukana kaikissa hallituksissa vuosien 2015 ja 2025 välillä.

    Äänestä

  • Tyhjiä_lupauksia kirjoitti:

    Onko lupaus voimassa silloinkin, jos keskusta ei pääse hallitukseen?

    Keskusta ei ole neljän oppositiovuotensa aikana antanut edes viitteitä siitä, että sillä olisi kykyä luoda edes muutama tuhat uutta työpaikkaa.

    No...voi aina toimia että vaikka neljän vuoden hallitusaikana saadaan vaikutusta 10 vuoteen.

    Neljässä vuodessa voi saada tiettyjä Trendejä käyntiin.

    Äänestä

Persu aloittaja aivan valehtelee työkseen.
Kirjoittaa puutä-heinää".

Tuollaisetko hallitukseen ?

Äänestä

200000 uuden työpaikan luominen on jokseenkin helppo ja yksinkertainen asia toteuttaa vaikkapa vaalikauden aikana. Palkataan vuodessa 50000 uutta henkilöä töihin ja neljässä vuodessa tavoite on täyttynyt. Yleensäkään ihmisten palkkaamiseen ei tarvita mitään poppakonsteja, riittää kun kysytään "koska voit aloittaa".

Äänestä
  • Persuille tarvitaan muuntokoulutusta ymmärtämään työn merkitys.

    Äänestä

  • Ainoa ongelma on kenellä on rahaa maksaa palkkaa.

    Tai rahaa on halutaan käyttää. Pörssi kertoo sen. Jos pörssin liikevaihtoa leikattaisi 2%, eli makksettaisi 2% vähemmän osinkoja olisi työpaikkoja lisää 100 000. Ongelma on vain se että pitää maksaa paljon osinkoja että yritysten spekulatiivinen arvo säilyy.

    Jos yritysjohto piennentäisi huippu palkkojaan 10% se tietäisi 50 000 uutta työpaikkaa.

    150 000 työpaikkaa on ainoastaan yritysjohdon ja pörssiosakkeiden omistajien tahdosta kiinni. Nuo ei ymmärrä sitä että kun kahmivat rahat omaan taskuunsa ne maksavat korkeaa veroprogressiota. Sitten vielä valitetaan liian korkeasta verosta.

    Äänestä

  • Työllisyyshän on enimmäkseen tahdon asia.

    Itsekkyys ja ahneus pitäisi vain saada vähenemään.

    Kumma kun ei tajuta edes sitä että veroissa se ahneus näkyy. Syytetään avin valtiota että veroprogressio on liian jyrkkä. Pakkohan sen olla kun omaa ahneuttaan pidetään työttömyys korkealla tasolla.

    Äänestä

Keskusta on tehnyt jonkin ennenkuulumattoman uuden keksinnön...

Äänestä

EIKÖ PISTÄ POLITIKON SYDÄMMEEN KUN VALEHTELEE!

MIKSI ETTE TEHNEET TÄYTTÄNEET VAALILUPAUKSIANNE ?

JOKU SANOI ETTÄ EHDOKKAAT MASENTUU JOS EI PÄÄSE LÄPI!

MITEN TURHAUTTAVAA ON OLLA TYÖTÖN VUOSIA:

JOTENKIN MIELTÄ ELLOO KOKO VALHEITTEN PULJU.

Äänestä

Vaalilupauksia ja hallitusvastuuta 2011-2015 (video)

Luvataan kaikenmoista kun vaalit on lähestymässä, mutta heti sen jälkeen kaikki unohtuu ja tehdään mitä puolueet päättää tai mitä isoin puolue päättää.

Vuoden 2011 vaalien alla puolueet lupasivat yhtä sun toista. Hallitusneuvotteluissa aiemmin niin lujat periaatteet alkoivat unohtua.

Kataisen-Urpilaisen hallitus aloitti työnsä eduskuntavaalien jälkeen kesäkuussa 2011.

https://www.youtube.com/watch?v=6tPI09b9GAc

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaalivalhe kirjoitti:

Keskusta on vaalilupauksissaan luvannut 200000 uutta työpaikkaa vaalikauden aikana. Eihän tällainen ole edes maalaisliiton etu. Tämä on suurin mahdollinen vaalivalhe tähän mennessä. Mikäli keskusta voittaa vaalit, niin vaalikauden lopussa on 200000 työtöntä enemmän ja Kreikan kohtalo edessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu