TS: Perussuomalaiset kiilasi kärkeen

SVRnujerrettu

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015041019494231_uu.shtml

TS: Perussuomalaiset kiilasi kärkeen Varsinais-Suomessa

Turun Sanomien ja Salon Seudun Sanomien tilaamassa kannatusmittauksessa perussuomalaisten kannatus on noin 21 prosenttia. Vaalipiirin pitkäaikainen ykköspuolue kokoomus on mittauksen kakkonen, Sdp kolmas ja keskusta neljäs. Eniten kannatustaan on vuoden 2011 eduskuntavaalien jälkeen lisännyt keskusta.

Mittausta varten haastateltiin ennen ennakkoäänestyksen alkua 1 500 ihmistä. Puoluekantansa ilmoitti 62 prosenttia vastaajista.

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sentietkand

      Olavi Mäenpää kihisee raivosta,
      90-luvulla hän lupasi syödä hatullisen sitä, jos Timo Soini pääsee joskus eduskuntaan. No syömättä jäi, kuten on jäänyt Mäenpäältä monet muutkin lupaukset täyttämättä.
      Soinin purjeissa tuntuu edelleen olevan tuulta, mutta Mäenpään viimeisin puoluepahanen ei pystynyt saamaan edes ainutta ehdokastakaan tuleviin vaaleihin.
      Naurettavin juttu oli viimeisin puoluesihteeri Waltteri Jokisen valinta, jonka Mäenpää nosti neuvonantajakseen Turun SETAn diskon järjestysmiehen toimesta.

      • sentietkand

        Tulipa mieleen politiikanseuraajalle.
        Olavilla meni politiikassa joskus todella hyvin, oli Turun ääniharavakin..
        Mutta silloin oli taustalla Hans Huttunen, joka kirjoitti Ollin puheet ja ohjasi häntä politiikan tekemisessä.
        Alamäki alkoi, kun mukaan tuli tämä Lumikontien lihapiirakan mussuttaja Jokinen


    • mustalaisruhtinas

      Tämän nykyisen puolueen ainoas saavutus on ollut naurettava nimi itselleen; Sivarit.
      Ehkä ansioksi voi laskea myös mamu-pojille haetut stipendit kaupungin kassasta.
      Nuo tiivistää hyvin koko mäenpään poliitisen uran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      4997
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3292
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3039
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      28
      1862
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1777
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1530
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      118
      1427
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      116
      1116
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1089
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1047
    Aihe