http://www.mtv.fi/lifestyle/hyvinvointi/artikkeli/puhu-lapselle-seksista-oikein-seksuaalikasvatukselle-ei-ole-ikarajaa/4984054
voisko joku mll tai vastaava sanoa kantansa
eikö tuo juuri 3-6 vuotialle lisää painetta kun kerrotaan tosiasiat. lisäksi innostaa kokeiluihin ja kaikenlaisiin ongelmiin. kyllä on ajattelematonta tekstiä linkissä.
PUHU LAPSELLEseksistä oikein (no huuh huh)
2
129
Vastaukset
- NäinMeillä
"eikö tuo juuri 3-6 vuotialle lisää painetta kun kerrotaan tosiasiat."
Millä ihmeen tavalla tosiasiat lisäävät lapsen paineita? Elämä koostuu tosiasioista ja lapsille pitää kertoa maailmasta hänen ikäkautensa mukaisesti.
"isäksi innostaa kokeiluihin ja kaikenlaisiin ongelmiin"
Miksi tieto innostaisi kokeiluihin sen kummemmin kuin tietämättömyys? Lapset kokeilevat myös asioita joista he eivät tiedä mutta johon tuntevat vetoa.
Juuri salailu ja "kielletyn hedelmän maku" aiheuttvat seksissä eniten ongelmia. - Tavallinenperheenisä
"Elämä koostuu tosiasioista ja lapsille pitää kertoa maailmasta hänen ikäkautensa mukaisesti" Näin juuri. Ja mielestäni alle 10-vuotiaille ei tarvitse lähteä opettamaan mitä pimpillä ja kikkelillä tehdään ja miten niitä lapsia oikein tehdään ja tulee. Eikö lapset saa olla lapsia? Tarvitseeko aikuiselämän kaikkia tosiasioita tuoda lasten maailmaan? Lapset tarvitsevat myös satuja ja olla lapsia lasten maailmassa. Harakat ovat hienoja kun ne tuovat nokassaan vauvoja. Ja prinssi rakastuu prinsessaan ja komeat häät pidetään satulinnassa.
Jos haluat että Suomen kouluissa opetetaan vastakin prinssin rakastuvan prinsessaan eikä toiseen prinssiin ja ettei prinssillä ole hame päällä, käy allekirjoittamassa kansalaisaloite miehen ja naisen välisen avioliiton puolesta ja lasten oikeuksista isään ja äitiin. Koska aikuisten oikeudet eivät ole tasa-arvoisempia kuin lasten.
http://www.avio.fi/kansalaisaloite.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833175
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1641194Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 95807