Savuton kunta

Ongelmasavu

Ylöjärvi oli kai ensimmäisten joukossa savuton kunta. (Käytännössä tämä siis tarkoittaa että täällä on tupakoitu ja tupakoidaan niin paljon, että ilma on sakeana savusta.) Mutta nyt kun Viljakkala, Kuru ja Ylöjärvi ovat yhdistyneet, onko kukaan muistanut laajentaa savuttomuutta myös näihin entisiin kuntiin?
Usein näiltä kunnan reuna-alueilta siirrytään keskusta-alueelle. Ilman muuta katsotaan tupakoinnin kuuluvan kaupunkilaisuuteen, vaikka se on tosi asiassa mennyt pois muodista jo vuosia sitten. Tupakointi, jos mikä leimaa ihmisen... Yksilön parasta ajatellen asennekasvatus huomioimaan muut taajama-alueella muun muassa tupakointikäytänteissä helpottaisi ainakin aikuiselämää kummasti.

Ps. Kiitos vaan keksitystä hienosta savuton kunta nimikkeestä. Aika utopistisen mielikuvan kuntaa tuntemattomissa ihmisissä nimike synnyttääkin. Hampaat irvessä on saanutkin selitellä, ettei itse polta eikä käytä alkoholia, ei myöskään muita huumeita, ei edes särkylääkkeitä, kun hakee töitä muista kunnista. Työhönottajat näet laskevat ettei saa omasta kunnasta töitä, kun on varmasti niin kauhea huumehörhö ja savuttaja.

2

231

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Smartiiii

      Mitä jos hommaisit itsellesi oikean elämän,elä ja anna muiden elää.Was.

    • savuasavua

      Niin ethän sinä aja autolla,mitähän sieltä pakoputkesta tulee.etkä lämmitä puilla,saatika öljyllä,pidä pihassa nuotiota,partikkeleita,partikkeleita.Sähkö
      lämmitys,kauheaa,ydinvoimala nytkähtää kun kodissa pattererit pamahtavat
      päälle.Muuta pieneen mökkiin metsään,öljyvalo,puukamina,vältä polttamasta
      liikaa puita kamiinassa,partikkelit,ne partikkelit,että sillälailla.Elikä hommaa
      itsellesi oikea elämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      1987
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe