Ylöjärvi oli kai ensimmäisten joukossa savuton kunta. (Käytännössä tämä siis tarkoittaa että täällä on tupakoitu ja tupakoidaan niin paljon, että ilma on sakeana savusta.) Mutta nyt kun Viljakkala, Kuru ja Ylöjärvi ovat yhdistyneet, onko kukaan muistanut laajentaa savuttomuutta myös näihin entisiin kuntiin?
Usein näiltä kunnan reuna-alueilta siirrytään keskusta-alueelle. Ilman muuta katsotaan tupakoinnin kuuluvan kaupunkilaisuuteen, vaikka se on tosi asiassa mennyt pois muodista jo vuosia sitten. Tupakointi, jos mikä leimaa ihmisen... Yksilön parasta ajatellen asennekasvatus huomioimaan muut taajama-alueella muun muassa tupakointikäytänteissä helpottaisi ainakin aikuiselämää kummasti.
Ps. Kiitos vaan keksitystä hienosta savuton kunta nimikkeestä. Aika utopistisen mielikuvan kuntaa tuntemattomissa ihmisissä nimike synnyttääkin. Hampaat irvessä on saanutkin selitellä, ettei itse polta eikä käytä alkoholia, ei myöskään muita huumeita, ei edes särkylääkkeitä, kun hakee töitä muista kunnista. Työhönottajat näet laskevat ettei saa omasta kunnasta töitä, kun on varmasti niin kauhea huumehörhö ja savuttaja.
Savuton kunta
Ongelmasavu
2
138
Vastaukset
- Smartiiii
Mitä jos hommaisit itsellesi oikean elämän,elä ja anna muiden elää.Was.
- savuasavua
Niin ethän sinä aja autolla,mitähän sieltä pakoputkesta tulee.etkä lämmitä puilla,saatika öljyllä,pidä pihassa nuotiota,partikkeleita,partikkeleita.Sähkö
lämmitys,kauheaa,ydinvoimala nytkähtää kun kodissa pattererit pamahtavat
päälle.Muuta pieneen mökkiin metsään,öljyvalo,puukamina,vältä polttamasta
liikaa puita kamiinassa,partikkelit,ne partikkelit,että sillälailla.Elikä hommaa
itsellesi oikea elämä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2436166Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.545003KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104306Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123051Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1243032Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,782499Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212456Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901699- 461659
- 691476