Varovaisuutta kirjakauppoihin!

Täällä näkyy moni myyvän/ostavan kirjoja.. Muistakaa, että netissä on tosi yleistä kaupata olematonta tavaraa. Vaikka kyseessä on rikos, josta yleensä aina jää kiinni, rahoja voi olla mahdoton saada takaisin. Paras on, jos käy kirjat hakemassa henkilökohtaisesti (tai tuttavan välityksellä). Tilille ei kannata maksaa ja pyytää lähettämään postissa.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nettipetoksissa myyntiartikkeli on useimmiten monien haluama kännykkä, tabletti/läppäri tai tv. Toki on monia muitakin haluttuja myyntiartikkeleja, joilla huijata. Huijarimyyjän perimmäinen tarkoitus on saada rahaa ja nopeasti. Myyntiartikkeli voidaan myydä epäillyttävän edullisesti. Myyjä ei halua välttämättä puhua puhelimessa ja tekee kaupaa mieluiten sähköpostin kautta. Kannattaa siis jutella myyjän kanssa, ja vastaavasti myyjän ostajan kanssa, ennen ostotapahtuman sopimista, jotta voi varmistua toisen aidosta myynti-/ostotarkoituksesta.

Turvallisinta on ostaa myyntiartikkeli suoraan myyjältä, jolloin voi itse arvioida ennen kauppaa myyntiartikkelin moitteettomuudesta.

Mikäli tämä ei onnistu, voi käyttää postiennakkoa sekä vielä erikseen veloitettavaa postiennakon tarkastusta ennen postiennakon lunastusta. Tämä kaikki tietenkin maksaa ekstraa.

Jotta itse myyjä ei joudu huijauksen kohteeksi, ei kannata myydä mitään ilman ennakkomaksua. Eli vaikka myisi postiennakolla, voi ostaja jättää paketin lunastamatta. Tällöin myyjän maksettavaksi jää kahdet postituskulut sekä postiennakkomaksu sekä mahdollinen postiennakkolähetyksen ennakkotarkistusmaksu. Myyjän tulisi pyytää postiennakkomyynnissä ostajalta tililleen vähintään kahdet postikulut sekä postiennakkomaksu eli 20,10 euroa. Jos ostaja haluaa tarkastaa postiennakkolähetyksen ennen ostopäätöksentekoa, niin silloin tuosta aiheutuva lisämaksu on myös veloitettava etukäteen. Postiennakkolähetyksen lopulliseksi lunastushinnaksi kirjataan todellinen hinta, mikä on = (myyntiartikkelin hinta postimaksu postiennakkomaksu mahd. postiennakkomaksun ennakkotarkastusmaksu) - tilille etukäteen maksettu ennakkomaksu.

Onnistuneita kauppaja toivotellen,

Ostajaa odottava

Äänestä

Ettei tämä "huolestunutäiti" ole vaan TROLLI, JOKA YRITTÄÄ SABOTOIDA VALMENNUSKURSSIMATERIAALIMYYJIEN MYYNTIYRITYKSIÄ. Olen nimittäin huolestuneena seurannut eräiden tahojen erittäin epäasiallista kommentointia nimenomaan näiden valmennuskurssipakettien myynti-ilmoitusten yhteydessä.

Äänestä

voi myös pyytää maksua Mobile pay-älypuhelinsovelluksella. Vastaanottaja saa kuittauksen kun raha siirretty. Sen jälkeen sit paketti postiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huolestunutäiti kirjoitti:

Täällä näkyy moni myyvän/ostavan kirjoja.. Muistakaa, että netissä on tosi yleistä kaupata olematonta tavaraa. Vaikka kyseessä on rikos, josta yleensä aina jää kiinni, rahoja voi olla mahdoton saada takaisin. Paras on, jos käy kirjat hakemassa henkilökohtaisesti (tai tuttavan välityksellä). Tilille ei kannata maksaa ja pyytää lähettämään postissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu