On tämä asumistukiuudistus ihan kumma. Pienestä toimeentulosta, vain työmarkkinatukea 500 euroa kuussa saavaltakin vietiin kymppi asumistuesta. Ennen sain ruhtinaalliset 80 euroa tähän vanhaan talooni, jossa lämmitys on suora sähkö puu. Asumiskustannukset ovat noin 300 e kuussa. Millä ihmeen perusteella tämäkin uudistus tehtiin, kun sillä kurjistetaan kaikista heikoimmassa asemassa olevaa köyhää kansalaista!
Jos ennen jäi pari kymppiä käteen laskujen ja kulujen jälkeen ruokaan, nyt sitten kitkutellaan kympillä. Ei ole todellista. Ei ainakaan oikeamielistä sosiaalipolitiikkaa.
kymppi pois
8
60
Vastaukset
- juuopajuu
Toimeentulotuki korjaa tuon virheen :-D
- pyhpah
ei köyhällä kansanosalla ole mitään omistus omakotitaloa
- yliköyhän_ääni
Haja-asutusalueella omakotitalo/mökki on melkein kaikilla. Missä luulet ihmisten asuvan, jos lähimpään kaupunkiin on matkaa yli 40 kilometriä? Ei kerrostaloja rakenneta korpimaille. Suomi on pitkä maa ja pahin työttömyys iskee useinkin alueille, joissa uusi työnsaanti on mahdottomuus jos paikallinen työllistäjä tekee konkan tai siirtää firman vaikka Kiinaan tai Viroon.
Vanhaa taloa ei saa myytyä, kun kukaan ei osta! Yli viisikymppinen duunari jää perheineen kyllä aika lailla omin avuin pärjääväksi, samoin yksinasuva mummeli.
Nimimerkki "pyhpah" taitaa olla nuori kolli tms., joka ei ymmärrä sanaa "köyhä kansanosa". - Persuitt
No älkää sitten äänestäkö koskaan enää kokoomusta, keskustaa tai demareita! he vievät lapsen kädestäkin ruuan!
- Epätasavertaista
Ole onnellinen että saat 80 e/kk asumistukea. Toiset saa vaan 60 euroo vaikka tämänkin kuun asumiskulut ovat pitkälle toista tuhatta euroa!
- yliköyhän_ääni
Sain 80 euroa, nyt vain 70.
Siksi kirjoitin, en valittaen enkä kiittämättömyyttäni, vain todeten asumistukiuudistuksen järjettömän kohdentumisen juurikin köyhistä köyhimpään yksinasuvaan.
Lapsiperheet saivat tukiuudistuksen myötä lisärahaa, se heille suotakoon, mutta se tosiasia, että maksajina olemme me muutenkin jo maahan poljetut, saa aikaan kiukkua valtiovaltaa kohtaan.
(näitä kirjoituksia lukee myös päättäjät, joten on hyvä sanoa omia mielipiteitä) - ääni
Sosiaalidemokraattien aikaan saannoksia. Ministeri Huovinen hehkutti tätä uudistusta ja sanoi sen olevan kannustava. Köyhempiä opasti hakemaan toimeentulotukea.
- Omatupalinen
Olen syöttänyt kelan laskuriin 700 700 puolisoille ja laskuri sanoo ettei tukea tule. Eli työmarkkinatukea saava pariskunta ei kylässäni saa lainkaan asumistukea? Miten lie toimeentulotuen laita?
Omistamme mökkimme eikä enää ole korkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa843032Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3102685Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1901493Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621192Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2391098Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281011- 70948
- 117940
- 76920
- 72904