Onko mahdollista myrkkymaalata veneen pohja näillä ( 5) lämpötiloilla? Meneekö työ kokonaan hukkaan vai tarttuuko maali kuten kuuluu, mutta kuivumisaika pidentyy?
Kokemuksia? Ajatuksia?
Myrkkymaalaus
7
3853
Vastaukset
- lue.maalausohje
On kokemuksia ja ajatuksia: käyttämäni antifoulingmaalin kuivumisajat on ilmoitettu maalausohjeissa. Niitä noudattamalla ei ole koskaan tullut ongelmia, vaikka toisinaan maalaussää on ollut kolea. Jos lämpötila on esim. 5°, ilman kosteuden tulisi olla alle 80%. Tällöin minun käyttämäni maali on kosketuskuiva 1 tunnin kuluttua, mutta maalin valmistaja ei suoittele vesillelaskua 2 vrk:een. Varmaankin ei maaleilla on hyvin erilaiset ominaisuudet. Siksi em. ohjetta ei voi yleistää.
Mitäpä jos lukisit oman maalipurkkisi käyttöohjeen! Jos purkin kyljessä ei ole tarkkaa ohjetta, katso sellainen maalinvalmistajan websivuilta. - maalipönttö
Kiitos ensimmäisestä vastauksesta. Oletinkin, että joku tarttuisi ohjeiden lukemiseen. Nyt kuitenkin on tilanne, että vene pitäisi saada "siirtokuntoon" vesiteitse seuraavaksi vkl. Mikäli ilmat eivät lämpene ja pohjaa ei pääse työstämään, niin siirtoprojekti venyy toukokuun lopulle (työt häiritsevät harrastusta).
Toki seuraava ehdottaa huputusta ja lämppäriä sen alle, mutta lähtökohtaisesti oli tarkoitus kysyä, että meneekö homma täysin per%#¤%" ( = MAHDOTTOMUUS!) mikäli menee maalaamaan liian koleassa säässä. - jeppejjejejep
Riippuen kuinka monta kerrosta meinaat vetää. Itse maalasin vain yhden kerroksen hyväkuntoisen antifoulingin päälle niin hyvin pianhan sen sitten saa veteen laskea.
- jepskeikkaa
Mielestäni ei ole mahdottomuus. Jos on aurinkoinen päivä ja pinta ei ole kostea niin hyvät mahikset. Kosteudella suurempi merkitys kuin lämpötilalla. Alhaisessa lämpötilassa kuivuu hitaammin, mutta jos sen saa maalattua kuivalle pinnalle niin kosteuskaan ei levityksen jälkeen haittaa niin paljoa ja maali todennäköisesti pysyy kyllä.
- rfgrtg
ohennetta vaan riitt'västi niin ei mitään hätää maalata
- miksimaalaat
Kysyjä ei näköjään halua uskoa maalivalmistajan ohjeita (maalaus onnistuu kylmässä, kunhan ilma on kuiva = maalauskohde on kuiva). Jos maalaaminen kylmässä arveluttaa, kannattaa harkita pelkkää vanhan antifouling-pinnan kevyttä hiomista - jos veneen pohjassa on ennestään antifouling-maali. Ei veneen pohjaan tarvitse joka vuosi maalata uutta kerrosta!
- Rampe__
Onko pakko maalata? Itse en maalaa joka kevät, jos vanha maali OK, teen kevyen vesihionnan ennen vesillelaskua. Toki, jostain juotuu aina paikkamaalaamaan...
Näin toimien, ei maalikerros paksune liikaa...eli, ei myöhemmin lohkeile pois!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837