MIKÄ ON KESKUSTAN MAAKUNTAMALLI

KESKUSTA HALUAA MAAKUNTAMALLINSA HALLITUSNEUVOTTELUIHIN.
Etelä-Suomen Sanomissa puoluesihteeri Timo Laanisen mukaan keskustan tavoitteena on MAAKUNNALLINEN ITSEHALLINTO, jossa olisi MAAKUNTIEN VEROTUSOIKEUS JA erillisillä vaaleilla VALITTAVAT valtuustot Ruotsin maakäräjien mallin mukaan.
MAAKUNTIEN ITSEHALLINTO koskisi erityisesti SOSIAALI -ja TERVEYSPALVELUJA sekä TOISEN ASTEEN OPPILAITOKSIA.

3

66

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta eikös meillä ole jo kunnallisvero ja kunnallisvaalit? Siis mitä saa, kun keskustalta tilaa? Ainakaan Sipilä ei Ylen vaalitentissä väisteli kaikki kysumukset ilman vastaksia.

      • Hotellikoti

        Vähemmistö kärsii jo nyt monissa kunnissa "kuntademokratiasta" jopa keskikaljan voidaan kieltää uskonnollista syistä, puhumattakaan todellisista jokapäiväiseen elämään vaikuttavista asioista. Ratkaisun tähän "demokratia" ongelmaan tuo SUOMIKUNTALAISUUS joka olisi mahdollista palveluseteleitten muodossa ja toisi vapauden asua missä tahansa valtakunnan osassa.


    • Seilorisavosta

      Verotusta on mahdollista yksinkertaistaa ja samalla tulisi soteuudistuskin hoidetuksi. Konsti on tämä- Annetaan kaikille halukkaille palveluseteleitä joilla voi hankkia tarpeelliset palvelut ilman että joutuu leimatuiksi jonkin kunnan asukiksi ja samalla poistetaan kansalaisvapautta loukkaava kuntasidonnaisuus. Halukkaille kantasuomalaisille tulee tarjota pelkkä "suomikuntalaisuus", jota vastaan tarjotaan vähemmän palveluita pienemmällä verotuksella. Pakollinen henkikirjoituskunta on perua agraariyhteiskunnasta ja irolaislain jatke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      692
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      62
      586
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe