Hesarissa oli juttu, että uudet työeläkeotteet olisi saatavissa eläkeyhtiöistä huhtikuun alusta. Kävin Ilmarisen nettisivuilla ja sieltä löysin vain vuoden 2013 loppuun olevat tiedot. Onko uudempia saatavilla?
Mistä uusin työeläkeote
Eläkkeelle_kipin_kapin
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä ainakin sain Elon sivuilta jo kukausi sitten ladatta uusi eläkeote.Ehkä sun työpaikkasi ei ole laittanut uusia tietoja vielä.
Ei kai niitä työpaikka laita vaan vakuutuslaitos.
Minullakin on Ilmarin sivuilla vielä 2013 tiedot mutta huhtikuu on vasta puolivälissä.
Voihan olla niin ettei työnantaja ole laittanut kaikkia tietoja vakuutuslaitokselle. Voi olla pahastikin myöhässä
Työeläkeotteen voi käydä katsomassa koska vaan oman työeläkelaitoksen sivuilla kirjautumalla verkkopankkitunnuksilla. Kirjautumisen voi aloittaa myös www.tyoelake.fi –sivujen kautta. Jos vuoden 2014 ansiotiedot eivät vielä huhtikuussakaan näy työeläkeotteella, on puuttuvista tiedoista hyvä tehdä selvityspyyntö omaan työeläkelaitokseen.
Koska on odotettavissa se paperiversio työeläkeotteesta, olen syntynyt 1952 ja jäämässä 63 ikäisenä tänävuonna elokuussa eläkkeelle , nyt olen lisäpäivillä.
En pysty antamaan sinulle vastausta siihen, milloin tulet työeläkeotteen saamaan, sillä työeläkeyhtiöt lähettävät otteita vakuutetuilleen omien aikataulujensa mukaan. Jos tiedät oma työeläkeyhtiösi, voit sieltä kysyä työeläkeotteiden lähettämisaikataulua.