Itselläni alkoi pari vuotta sitten ihon temppuilu ja tuli aika kipeitä ja isojakin finnejä. Vedin antibiootin ja tämän jälkeen jatkoin Diane Novalla. Vaihdoin pillerit ja iho alkoi taas pikkuhiljaa kokemaan huonoja, mutta hyviäkin kausia. Akneni on keskittynyt lähinnä toisen posken alaosaan ja palaa välillä. Tämä on noidankehä. Välillä ihoni on suunnilleen täydellinen ja välillä samoihin kohtiin tulee ne eräät finnit.. Eivät liity suoranaisesti kuukautisiin.. Tulevat milloin tulevat. Lääkäri lätkäisi roa kuurin, mutta tuntuu etten uskallakaan ottaa sitä, kun akneni taso ei näytä niiiiiin pahalta, mutta vaiva on kyllä jo vähän kierre... Pelkään myös, että tämä räjähtää roacutanin aikana pahaksi... Kannattaako vetää tämä a vitamiini johdannainen, roacuttan, vaikka akne ei ole kuin haulikosta naamaan tullu?
Kannattaako aloittaa roa-kuuri??
2
118
Vastaukset
- ppopoou
Kokeile valkosipulia! Yleensä luonnonvalmisteet tehoaa kaikkiin sairauksiin, lääketiede vaan vie rahat bisneksen takia. Toisaalta tuo ROA on varmaan ainut hyvä aknelääke myös. Kirjoituksesi perusteella aknesi ei ole niin paha ja levinnyt koko naamaan, joten en sinuna alkaisi syödä roaa, ainakaan koko kuuria. Se kuulemma kuivattaa ihoa sairaasti ja on muitakin sivuvaikutuksia. Joku roan syönyt voisi kertoa enemmän? Ite olen syönyt vain tetroja ja e-pillereita,auttoivat sen ajan kun niitä söi, eli ei oikeen apua niistä.
- elintavatkuntoon
Roaccutan (yleisin lääke akneen) on erittäin voimakas lääke, se rasittaa maksaa ja voi altistaa monille vakaville sairauksille. Ruokavalio on avainsana; sokeri ja viljat pois ruokavaliosta samoin kuin keinotekoiset kasvirasvat. Parantuu iho ja koko keho.
ETHÄN TUPAKOI?
Jospa se ihotatutilääkäri olisi osannut auttaa lukio-ikäistä aknesta kärsivää nuorta miestä vuosia sitten. Olisi myös säästynyt monet lääkkeet, salvat ja napit.
Ai niin, ei ole tutkimusta. Vai onko sittenkin?
https://www.facebook.com/Olli.Sovijarvi/posts/10153325085617729
Nujerra akne!
http://www.nujerraakne.fi/
Aknesta voi parantua!
https://www.booky.fi//tuote/varpu_tavi/aknesta_voi_parantua_/9789529993383?kb=1&gclid=CMCJuKHA1rgCFaV4cAodvDMAjg
Kuuntele alla oleva ohjelma:
03.11.13
Osa 1/5 (5:31)
Osa 2/5 (5:20)
http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/
Myös liiallinen hoitaminen on haitaksi iholle.
Monet kosmetiikkatuotteet on niin täynnä hajusteita ja kemikaaleja, että vain pahentavat oireita.
Toinen on ruokavalio, millä on todellakin merkitystä, miten iho voi. Iho on ihmisen suurin elin, joten EI ole ihan sama, mitä suuhunsa laittaa, vaikka niin kuvittelisi.
Ja ehdottomasti synteettiset monivitamiinit pois ja VILJAT!
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm
Antioksidantit aknen hoidossa
http://www.raikasweb.com/antioksidantit-aknen-hoidossa
Suomen kasveissa on monia ihonkin ravintoaineita!
http://personal.inet.fi/koti/magge/iho.pdf
Iho kuntoon luonnon antimilla!
http://personal.inet.fi/koti/magge/luonto.pdf
Vettä janoon 1,5-2 litraa päivässä. Aloita aamusi vedellä 5-8dl.
"Yksi helpoimmista ja nopeimmista tavoista vähentää elimistösi kuormitusta on vaihtaa kaikki käyttämäsi kosmetiikka mahdollisimman puhtaisiin, luomulaatuisiin tuotteisiin.
Kylmäpuristettu kookosöljy ja laadukas aloe vera-geeli riittävät lähes kaikkiin mahdollisiin tarpeisiin ihonhoitoon liittyen. Samalla kuormitat vähemmän sekä omaa elimistöäsi, että luontoa. Ja säästät todennäköisesti vielä rahaakin."
https://www.facebook.com/sundviksami
Työkaluja parempaan ihon hyvinvointiin
http://samisundvik.com/2014/09/12/tyokaluja-parempaan-ihon-hyvinvointiin/
Kuuntele alla oleva ohjelma:
21.09.14
Osa 1/1 (27:39)
http://www.terveydentukipilarit.fi/radio-ohjelma/mediasali/
Ohjelman loppupuolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1294313Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja393268Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12433KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2081485Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v211207Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2111109Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1581069- 681044
Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka22948En elä täällä vaan oikeassa elämässä
Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott127812