Turhautunut oireisiin ja tutkimusviidakkoon

frustrated

Tiedän, ettei palstalla varmaan ole huippulääkäreitä tai muita, mutta osaako kukaan maallikkko yhdistää oirekirjoani mihinkään sairauteen? Tiedän, että jotkut neurologiset oirekuvat jäävät ilman vastaavaa diagnoosia, mutta olen turhautunut oireisiin ja siihen tunteeseen, ettei kaikki kehossani ole kohdillaan.

Olen kolmekymppinen, hoikka nainen. Kolme vuotta sitten aloin ihmetellä käsivarsissani tuntuvia matomaisia tuntemuksia. Samana syksynä reidestäni alkoivat lihasnykäykset, jotka ovat nyt levinneet koko kehooni. Kieli, käsivarret ja pohkeet ovat pahimmat nykinäpaikat. Jaloissani on ollut tunne kuin kylmää vettä valuisi niitä pitkin, ja jalkapohjissa kuumia valahduksia. Käsivarsissani tuntuu kuin vesipisaroita tipahtelisi niille. Oikeassa jalassa on paikoitellen hyvin vahva "sukkamainen" tunne. Pistelyä varsinkin kehon vasemmalla puolella ja kasvoissa.

Viime aikoina pahin ja hyvinkin invalidisoiva oire on ollut reisien lihaskiristys/ kramppaaminen lyhyenkin kävelymatkan, välillä jopa seisomisen jälkeen. Viime syksynä tämä oire esti kk:n ajan lenkkeilyn, jalat polttivat ja ikään kuin "kihisivät" loppuillan jo 200m kävelyn jälkeen. Vasemmassa kädessä on pahaa aktiovapinaa, eli en pysty sillä tekemään kunnolla tarkkaa työtä. Lihasheikkoutta ei ole.

Tutkimuksia: Pään MRI: puhdas. Lannerangan MRI: L5/S1 selkeä prolapsi, L3/L4 ja L4/L5 laakeat protruusiot, fasettiartroosia, nikamapäätelevyjen tulehdusmuutoksia yms. Borrelioosi verikoe: raja-arvo. Kilpirauhanen: ok. Magnesium: muutaman pykälän viitearvojen alapuolella. Laaja ENMG: puhdas, ei mitään oireita selittävää.

Itse olen yhtä suurta kysymysmerkkiä ja haluaisin tietää, mitä keholleni on tapahtumassa...

1

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköolesuositeltu

      Oletko kokeillut magnesium D-vitamiini. Magnesiumin vajaus voi aiheuttaa mm. niitä lihaskramppeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe