Synnytyksestä kolme viikkoa ja pissalla kun käy niin ihan lopussa alkaa sattua mahaan ja virtsaputken suulle. Virtsis on ollut usein, kipu ei ole samanlaista. Lisäksi, ulostaminen sattuu paljon, jo siinä vaiheessa kun "tavaraa" on jo melkein tulossa. Alkuun minulla oli lirahtelujakin kun aivasti, yski tai nousi tuolilta :(
Tarvitseeko huolestua vai onko tämä ihan normaalia. Repeämä ei ole enää kipeä.
Tarvitseeko huolestua vai onko tämä ihan normaalia. Repeämä ei ole enää kipeä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ole ihan huoletta,ei sitä alasynnytyksen jälkeen heti ole ihan entisellään.Syö kuitupitoista ruokaa tai hae apteekista kuitujuomaa,auttaa ulostukseen,mutta ei ole yhtä rajua kun varsinaiset ulostuslääkkeet.Kyllä se siitä!Nauti ihanasta vauva-ajasta.
Levolac pehmentää ulostetta, saa apteekista. Kolme viikkoa synnytyksestä, ihan normaalia et on kipuja, ota rennosti älä rehki liikaa, anna roppasi palautua kunnolla, sellaisen urheilu suorituksen oot tehny. 2 viikon päästähän sulla on gynekologin tarkastus(5 viikkoa synnytyksestä)muista varata aika neuvolasta ajoissa, voithan aikaa varatessa mainita kivuista, ehkä he ottavat sinut jo aikaisemmin vastaan.