Osaisiko joku auttaa?

keliakianuori15v

Heips, olen 15v tyttö. Äidilläni on keliakia. Minulla alkoi olla oireena väsymys, ummetus ja ripuri vuoron perään, vatsan turvotus ja ihmeelliset näpyt ihossa ja päänahan kutiaminen. Soitin sairaalaan koska ajattelin että minulla voisi olla kilpirauhasen vajaatoiminta. No otettiin verikokeet ja samalla sitten verikokeet myös keliakiasta. Tulokset näytti että minulla olisi keliakia ja kilpirauhasissa ei ollut mitään. sain lähetteen tähystykseen mutta en uskaltanut mennä sinne. Aloitin sitten gluteenittoman ruokavalion ja olin siinä noin kuukauden kunnes retkahdin ja söin leipää jossa oli vehnää. Oireet alkoivat tulla uudestaan ja aloitin sitten tänään uudestaan gluteenittoman ruokavalion. Jos oireet häviävät jatkan tätä enkä retkahda enää. Mutta tähystykseen en ole menossa... Osaisiko kukaan sanoa miten kauvan menee että ohutsuoli korjautuu? Montako viikkoa kuukautta? Ja tiedän tein typerästi mutta en vaan uskalla mennä siihen tähystykseen... Tarvitsisin pikaista apua!

2

163

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivoisanoa

      Se on täysin yksilöllistä kauanko suolinukan korjaantumisen menee, ei kukaan voi sanoa mitään aikamäärettä. Ilman diagnoosia on vaikea pitää niin tiukkaa ruokavaliota, joten kehoitan menemään tähystykseen. Sitä varten sun pitää kylläkin syödä reilusti gluteenia jotta tulos on oikea.

    • Patsa

      Mene vaan hyvä tyttö siihen tähystykseen, turhaan pelkäät sitä. Kurkunpääsi puudutetaan pikaisella suihkeella ennen toimenpidettä. Kun maltat tähystyksen ajan olla yökkäämättä on se aivan simppelijuttu. Jos alat yökätä se kyllä tuntuu ilkeältä, mutta ei sekään aiheuta sietämätöntä olotilaa tai kipua. Olen itse käynyt toimenpiteessä kolme kertaa, enkä kyllä sitä osaa millään tavalla pelätä. Ennen toimenpidettä ssinun tulee käyttää kluteenipitoista ruokavaliota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe