Ryanair lopettaa lentonsa ensi talveksi Pirkkalan lentokentälle kokonaan. Juuri hiljattain kunnostettu kakkosterminaali jää silloin tyhjilleen. Maalaisjärki unohtui täysin terminaalin peruskorjauksen ja laajennuksen puolesta vouhottajilta.
Nyt ihmetellään huuli pyöreänä, kuinka tässä näin pääsi käymään, että Tampere-Pirkkala -kentällä on nykyisin vähemmän lentoliikennettä kuin Oulussa ja Turussa. Helsinki-Vantaa on jättiläinen kääpiökenttien rinnalla.
Vieläkö Tampereen Kauppakamarin herrakerhon jäsenet haluavat vetää radan Pirkkalan tyhjälle lentoasemalle vai olisiko järkevämpää perustaa kakkosterminaaliin Kauppakamariherrojen näköispatsasmuseo?
Pirkkalan kentästä tulossa näköispatsasmuseo
2
120
Vastaukset
- Siipiveikkottakin
Tjäreborg'¨lopetti myös viikottaiset Canarian lennot ! Jotain vikaa siinä Pirkkalan kentän organisaatiossa on (Finavia/air pro ?) kun kaik kaikkoo. Vartija möllit siellä virittelee lauta- ja piikkilanka aitoja ;))) Kahden Terminaalin susi ! Jotkut siellä estää ja pätee suomalaiskansalliseen tyyliin....... Onneksi parkkipaikat on ja pysyy rempallaan..... ja palokunta porskuttaa ! Kieltotaulut kyllä pysyy paikallaan kovassakin tuulessa ;)))
- huh60
Eikö siittä voisi tehdä harrastekenttä.kunnei pirkanmaalla ole yhtään asiallista harrastekenttää.Junalla pääsee Helsinkiin alle puolessatoiista tunnissa,eikä autollakaan mene kun kaksi.Eikä armeija parille kolmelle koneelle tarvi kun yhden kiitotien.Olis hienot
tilat valmiina ja Finavia sais siirtää toimintansa vaikka Rovaniemelle.Olis lähempänä turisteja.Tietysti siinä menisi muutama työpaikka,mutta mikä tässä maassa on varmaa???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293912Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181628Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101949Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791