Mortjents!
Meillä on Rentukka -ponttonilaituri meren rannalla (http://www.tahtilaituri.fi/www/1.php?p=p_22) . Hyvä peli mutta ison raskaan laiturin nosto ja lasku ovat melkoinen puolivuotis-show. Miesporukalla se saadaan alas keväällä ja käsivinssillä ylös syksyisin. Mutta kovaa hommaa ja hikistä, eikä naapureita viittis joka vuosi vaivata aina vaan samasta asiasta.
Jotenkin yksinkertaisempi nosto- ja laskusysteemi pitäisi saada, jotta vaikka naisväkisin sen laurin saisi tarvittaessa ylös/alas, ja mieluiten nappia paionamalla.
12 v sähkövinssiä olen harkinnut, mutta halpoja Bilteman pilipaleja ei viitsi ostaa ja varsinkin ylimääräisen 12 V akun ostaminen tympii ihan vaan laiturin noston takia. Kunnon söhkövinssi maksaa ehkä 400 e, mikä kirpasee. Kallio olisi kyllä nostopaikan ylärinteessä mihin saisin renkaan laitettua ja sähkövinssin kiinni.
Kaikista paras olisi tietty neliveto-John Deere etukuormaajalla mutta ei sataa tonnia viitti laittaa laiturin nostoon ja laskuun.
Hyviä vinkkejä??
Kuinka ponttonilaituri nostetaan
Mönkkäri
0
149
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735