Demarit ja Israel-viha

Monet demaripuolueen johtohahmoista ovat esittäneet hiljattain erittäin huolestuttavia lausuntoja koskien Israelia. Esimerkiksi Antti Rinne on esittänyt, että asekaupat Israelin kanssa tulisi jäädyttää.

Puolueprimadonna Sanna Marin on käsitellyt Israel-kysymystä blogissaan:

http://www.sannamarin.net/blogi/2014/10/07/145/?page2

Marin ehdottaa Palestiinan tunnustamista itsenäisenä valtiona kuten takavuosina Halonen DDR:n tunnustamista. LITEOT sanoo:

"Näyttää vahvasti siltä, että KD:lla on Raamattu silmien edessä Israel-Palestiina-kysymyksessä. Palestiinan valtion tunnustamisen ja kahden valtion politiikan rinnastaminen terrorismin tukemiseen ja antisemitismin edistämiseen, on yksisilmäistä, suorastaan sokeaa politiikkaa"

Tämä siis sen jälkeen, kun Kristillisten kansanedustajat Päivi Räsänen ja Peter Östman olivat tuominneet Ruotsin aikeet Palestiinan tunnustamisesta.

Kuten on helppoa nähdä, Palestiinan tunnustaminen todella olisi terrorismin tukemista, antisemitismin edistämistä ja "yksisilmäistä, suorastaan sokeaa politiikkaa". Israelin vihamieliset naapurit, etupäässä Syyria ja Iran ovat ahkerasti lietsoneet terrorismia palestiinalaisten keskuudessa saadakseen aikaan hajaannusta Israelin väestössä ja alueissa.

Israel-viha länsimaisten sosialistien keskuudessa on lähtöisin alun perin Itävallan entiseltä kanslerilta, Bruno Kreiskylta. Kreisky oli ennen Anschussia, Itävallan liittämistä Natsi-Saksaan, marksisti ja istui vankilassa kansleri Schusniggin aikana. Koska Kreisky oli juutalainen, häntä uhkasi keskitysleiri Anschussin jälkeen ja hän lähetti Gestapolle kirjeen, jossa korosti natsisympatioitaan. Erään ystävän ansiosta hän onnistui pääsemään keskitysleirin sijaan Ruotsiin maanpakoon. Kreiskyn natsimielisyys on hyvin dokumentoitua ja kun hän myöhemmin sodan jälkeen muodosti hallituksen, 4 yhdestätoista ministeristä oli entisiä natseja. 1979 Kreisky tunnusti diplomaattisesti PLO:n ja järjesti Yasser Arafatille juhlatilaisuuden, johon Arafat tuli suoraan Bulgariasta jossa oli ollut seuraamassa PLO:n kommandojen koulutusta.

Kreisky myös kuten nykydemarit Suomessa oli innokas tekemään terroristeille myönnytyksiä ennen kuin nämä olivat osoittaneet vähääkään halua käyttäytyä kunnolla, vähentää terrorismia. Vasemmistolaiset sosialistit halusivat lähentyä demokraattisesti sosialistisia valtioita, vaikka demokratia ei olisikaan kuin nimellistä. Aiemmin BDS-toiminta Israelia vastaan on ollut enemmän Vasemmistoliiton ja sen nuoriso-osaston, Vasemmistonuorten (Vanu) alaa. Ohessa on mielenkiintoinen addressi Israel-boikotista (BDS:n B-kirjain):

http://www.adressit.com/israel_boikottiin

Addressin laatija on entinen Vanu-aktiivi ja ensimmäisten allekirjoittajien joukossa on mm Paavo Arhinmäki ja tämän edeltäjä Vanun puheenjohtajana, Karoliina Öystilä.

Demarit toisaalta näyttävät kilpailevan Israelin mollaamisesta Vanun kanssa nykyisin. Takaisin LITEOT:n puheenvuoroon:

"Ainoa tapa rakentaa kestävää rauhaa, on turvata sekä israelilaisille että palestiinalaisille suvereeni oikeus omaan alueeseen ja valtioon."

Parempi tapa voisi olla ilmaista terroristeille, että neuvotteluhalua ei ole ennen kuin he ovat tehneet joitain vahvoja myönnytyksiä rauhan turvaamiseksi. Tosin tuota ilmaisua ei Suomelta varmaan tule niin kauan kuin demarit ovat hallituksessa. Muista siis äänestää demarit ulos hallituksesta.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mielenkiintoista kyllä, joku oli tehnyt hiljattain keskustelunavauksen Stuben (Kok) lausunnosta, joka oli nuiva Israelin siirtokuntia kohtaan. Ei erityisen järkevä lausunto Stubelta, sillä terroristeilta pitäisi saada ensin myönnytyksiä ja vasta sen jälkeen vaatia myönnytystä uhrilta so Israelilta.

Stubb tosin on vielä aika rationaalinen tapaus verrattuna Rinteen ja Marinin tapaisiin demareihin, jotka näyttävät olevan pihalla kuin lumiukko heinäkuussa.

Äänestä
  • Eihän Israelin laittomia siirtokuntia kannata äärijuutalaisten lisäksi kuin äärikristyt hihhulit. Ei niitä läheskään kaikki israelilaisetkaan kannata.

    Äänestä

Näin libertaarin näkökulmasta tämä aihe on monimutkainen. Israel on valtio ja valtio on tekopyhä organisaatio. Sellaisena valtiot yleensä mm ryöstävät kansalaistensa rahaa ja kutsuvat sitä verotukseksi. Jos ihminen puolustautuu ryöstöltä häntä kutsutaan "veronkiertäjäksi" ja siten leimataan rikolliseksi, vaikka valtio aloitti rikoskierteen väkivallan uhalla.

Siten lähtökohtaisesti en kannata valtion vallan lisäämistä. Kuitenkin tässä olisi huomioitava, mitä tapahtuisi jos Israel lakkaisi olemasta. Siirtokunnat esimerkiksi saattavat sortaa palestiinalaisia. Silti luulen, että jos Israel lakkaa olemasta niin naapurimaat jakavat alueen ja esimerkiksi Syyrian hallitus on huomattavasti tukahduttavampi kuin Israelin.

En siten myöskään ymmärrä demarien kiirettä asettua tukemaan separatismia alueella.

Äänestä
  • " Silti luulen, että jos Israel lakkaa olemasta niin naapurimaat jakavat alueen ja esimerkiksi Syyrian hallitus on huomattavasti tukahduttavampi kuin Israelin. "

    Aivan. Vaikka Israel kokonaan lakkautettaisiin, niin se ei lakkauttaisi levottomuuksia alueella.

    Ennen toista maailmansotaa natsit avustivat paikallista Korkeaa Neuvostoa murhaamaan lukuisia alueella asustavia juutalaisia.

    Syyria ja Iran tosiaan ovat paljon pahempia hallituksia kuin Israel ja juuri näitä kahta pitäisi kansainvälisessä politiikassa hillitä Israelin sijaan. Nyt nämä kaksi maata saavat käytännössä rangaistuksetta lietsoa terrorismia palestiinalaisten keskuudessa.

    Tutkimusten mukaan muuten Palestiinan alueen arabit määrittelevät itsensä ensisijaisesti muslimeiksi. Tämä on mielenkiintoista kun ottaa huomioon mänttidemareiden vaatimukset Palestiinan tunnustamisesta. Arabit siis eivät määrittele itseään ensisijaisesti alueen (palestiinalainen) tai rodun (arabi) mukaan vaan uskonnon mukaan.

    "En siten myöskään ymmärrä demarien kiirettä asettua tukemaan separatismia alueella."

    Kuten tuossa jo selitin aiemmin, kyseessä on jonkinlainen traditio Kreiskyn ajoilta.

    Äänestä

tää on vittumaisen näkönen kotka ja kiipijä tää marin

Äänestä
  • Ulkonäön puolesta demareillakin on rumempia mutta pahempaa kyllä, Marin on ollut julkisuudessa vittumaisen oloinen muuten.

    Ja kiipijä hän varmasti on. Vaalit näyttävät näkevätkö ihmiset laajalti tämän seikan.

    Äänestä

  • Se on pieni paha verrattuna sun kommenttien tasoon.

    Äänestä

  • Ah...ylistystä demarilta... :D

    Äänestä

Kristityt ja ja kritiikitön Israel-ihailu.

Toisin on annettava tunnustusta evlut. kirkolle, kerrankin, senkin piirissä on vähitellen alettu noudataa hieman puolueettomampaa linjaa mitä tulee Lähi-idän kiistan osapuolliin. Mm. kirkon piirissä on vaaditu että Israelin miehittämillä palestiinalaisalueilla tuotetut tuotteet on alkuperämerkittävä oikein. Kerrottava mistä ne ovat lähtöisin eikä valehdella että ne on made in Israel.

Äänestä
  • "alettu noudataa hieman puolueettomampaa linjaa mitä tulee Lähi-idän kiistan osapuolliin. "

    Mitenkäs sellainen "puolueettomampi linja" oikein näkyy? Kertomasi ainakin viittaa puolueellisempaan linjaan Israelin vahingoksi. Itse tosin ostan kyllä mielelläni Israelilaisia tuotteita jos niitä on saatavilla.

    LITEOT Marinin nettisivuilla oli loppuvuodesta tuollainen Twitteröinti, jonka mukaan hän oli käynyt YK:ssa. Tämä on mielenkiintoinen lisä puolueprimadonnan puuhasteluihin ottaen huomioon YK:n surkean historian.

    YK perustettiin toisen maailmansodan jälkeen Kansainliiton seuraajaksi. Pari ensimmäistä vuosikymmentä Yhdysvalloilla oli hyvät vaikutusmahdollisuudet järjestön politiikkaan. Sitten tuli -60 ja -70 lukujen vaihde, USA heikkeni Vietnamin sodassa, Kiina vahvistui ja arabimaat kirjaimellisesti ottivat YK:n ohjaukseensa. Saman tien YK:n yleiskokous alkoi syytää Israeliin vihamielisesti suhtautuvia päätöslauselmia. Eräässä tunnetussa siionismi röyhkeästi samastettiin rasismiin.

    YK rupesi "tutkimaan" tätä väitettä ja yksi tutkintaan johtavista maista oli Somalia. Ironista kun ottaa huomioon, että virallisesti YK:n (ennalta päätetty) kanta oli että se oli "huolissaan palestiinalaisten ihmisoikeuksista". Ja tässä oli tuomaristossa Somalia, jota johti häikäilemätön diktaattori. Israelin naapurimaat Egypti, Syyria ja Jordania myöskään eivät olleet mitään demokraattisia ihmeitä, mutta tällaisia maita YK on harvoin moittinut. Ei sen väliä miten veren tahraamia.

    Äänestä

Marinin ns "ansioluettelossa" mainitaan, että hän on 2012 vuonna ollut työharjoittelussa Amnesty Internationalissa (AI). Kuinka ollakaan, AI on yksi pahimmista Israel-vastaisista BDS-järjestöistä (BDS = Boycotts, Divestions, Sanctions).

Amnesty pyrkii vain vähän puolueettomana esiintymiseen. Taannoin AI:n Suomen edustaja kuvaili Israelia "Roskamaaksi" ja kollega briteissä selitti, että Israel on yksi "naurettavista diktaattorivaltioista" ja mainitsi samaan hengenvetoon mm Burman, Sudanin ja Pohjois-Korean.

Lausunnoissaan AI toisinaan teeskentelee puolueettomuutta. 2009 järjestö antoi ulos lausunnon, jossa se pyysi "...kaikkia hallituksia asettamaan välittömän ja kattavan asemyyntikiellon Israelille ja kaikille palestiinalaisryhmille." AI ei itse asiassa menettänyt paljoa lisäämällä "palestiinalaisryhmät" lausuntoon. Palestiinalaisterroristien aseistushan tulee pääosin Iranista, joka viis veisaa Amnestyn lausunnoista.

Nämä seikat kannattaa muuten muistaa äänestyspäivänä sekä myöhemmin kun tapaa kadulla AI:n feissareita.

Äänestä

Halonen romutti suhteet kaikkialle muualle, paitsi itään päin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Intti_Ranne kirjoitti:

Monet demaripuolueen johtohahmoista ovat esittäneet hiljattain erittäin huolestuttavia lausuntoja koskien Israelia. Esimerkiksi Antti Rinne on esittänyt, että asekaupat Israelin kanssa tulisi jäädyttää.

Puolueprimadonna Sanna Marin on käsitellyt Israel-kysymystä blogissaan:

http://www.sannamarin.net/blogi/2014/10/07/145/?page2

Marin ehdottaa Palestiinan tunnustamista itsenäisenä valtiona kuten takavuosina Halonen DDR:n tunnustamista. LITEOT sanoo:

"Näyttää vahvasti siltä, että KD:lla on Raamattu silmien edessä Israel-Palestiina-kysymyksessä. Palestiinan valtion tunnustamisen ja kahden valtion politiikan rinnastaminen terrorismin tukemiseen ja antisemitismin edistämiseen, on yksisilmäistä, suorastaan sokeaa politiikkaa"

Tämä siis sen jälkeen, kun Kristillisten kansanedustajat Päivi Räsänen ja Peter Östman olivat tuominneet Ruotsin aikeet Palestiinan tunnustamisesta.

Kuten on helppoa nähdä, Palestiinan tunnustaminen todella olisi terrorismin tukemista, antisemitismin edistämistä ja "yksisilmäistä, suorastaan sokeaa politiikkaa". Israelin vihamieliset naapurit, etupäässä Syyria ja Iran ovat ahkerasti lietsoneet terrorismia palestiinalaisten keskuudessa saadakseen aikaan hajaannusta Israelin väestössä ja alueissa.

Israel-viha länsimaisten sosialistien keskuudessa on lähtöisin alun perin Itävallan entiseltä kanslerilta, Bruno Kreiskylta. Kreisky oli ennen Anschussia, Itävallan liittämistä Natsi-Saksaan, marksisti ja istui vankilassa kansleri Schusniggin aikana. Koska Kreisky oli juutalainen, häntä uhkasi keskitysleiri Anschussin jälkeen ja hän lähetti Gestapolle kirjeen, jossa korosti natsisympatioitaan. Erään ystävän ansiosta hän onnistui pääsemään keskitysleirin sijaan Ruotsiin maanpakoon. Kreiskyn natsimielisyys on hyvin dokumentoitua ja kun hän myöhemmin sodan jälkeen muodosti hallituksen, 4 yhdestätoista ministeristä oli entisiä natseja. 1979 Kreisky tunnusti diplomaattisesti PLO:n ja järjesti Yasser Arafatille juhlatilaisuuden, johon Arafat tuli suoraan Bulgariasta jossa oli ollut seuraamassa PLO:n kommandojen koulutusta.

Kreisky myös kuten nykydemarit Suomessa oli innokas tekemään terroristeille myönnytyksiä ennen kuin nämä olivat osoittaneet vähääkään halua käyttäytyä kunnolla, vähentää terrorismia. Vasemmistolaiset sosialistit halusivat lähentyä demokraattisesti sosialistisia valtioita, vaikka demokratia ei olisikaan kuin nimellistä. Aiemmin BDS-toiminta Israelia vastaan on ollut enemmän Vasemmistoliiton ja sen nuoriso-osaston, Vasemmistonuorten (Vanu) alaa. Ohessa on mielenkiintoinen addressi Israel-boikotista (BDS:n B-kirjain):

http://www.adressit.com/israel_boikottiin

Addressin laatija on entinen Vanu-aktiivi ja ensimmäisten allekirjoittajien joukossa on mm Paavo Arhinmäki ja tämän edeltäjä Vanun puheenjohtajana, Karoliina Öystilä.

Demarit toisaalta näyttävät kilpailevan Israelin mollaamisesta Vanun kanssa nykyisin. Takaisin LITEOT:n puheenvuoroon:

"Ainoa tapa rakentaa kestävää rauhaa, on turvata sekä israelilaisille että palestiinalaisille suvereeni oikeus omaan alueeseen ja valtioon."

Parempi tapa voisi olla ilmaista terroristeille, että neuvotteluhalua ei ole ennen kuin he ovat tehneet joitain vahvoja myönnytyksiä rauhan turvaamiseksi. Tosin tuota ilmaisua ei Suomelta varmaan tule niin kauan kuin demarit ovat hallituksessa. Muista siis äänestää demarit ulos hallituksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu