Kertausharjoitusmäärärahat

säästöpossu

Suomi haaskaa Nato-operaatioiin kertausharjoituksiin kuuluvia varoja, Afgnistanin operaati hukkasi puolustuksen rahoja puoli miljardia....joko kertauksiin tai kalustohankintoihin ennemminkin nu rahat pitäisi käyttää. Hinnalla olisi saanut yli 100 Leopard panssarivaunua tai 500 BM-21 Grad raketinheitintä.

Ilmavoimat on toinen, Nato-yhteensopivuusvaatimus nielee kaiken, tuleva F-35on 11.5 miljardia, 11500 miljoonaa. Mitä mieltä on muut aselajit? Samalla rahalla kun saisi 2,5 kertaisen määrän 4 polven torjuntahävittäjiä, harjoitushävittäjät, pohjoismaiden vahvimman ilmatorjunnan, vahvimman tykistön, pohjoismaiden vahvimmat panssarijoukot.
Tässä:
-MiG-35 80kpl 3600milj
-Chengdu J-10 80kpl 2000milj
-Textron AL Scorpion 60kpl 1440 milj
-T-90 400kpl 1400milj
-Leopard 2A6 200kpl 800milj
-Toyota Land Cruiser 4WD Pick up 12,7mm kk 15000kpl 500milj
-HQ-9 8kpl 880milj
-BM-21 Grad 500kpl 500milj
Tämä kaikki yhteensä 11140 milj, eli jää vielä 400 miljoonaa euroa ylitsekin. Miettikää tätä kun kärvistelette armeijassa ja tuntuu ettei rautaa ole. Olisi sitä jos vain hankkisimme, Haglundien ja Stubbien on vain niin mukavaa levitellä rahoja kamuilleen. Haluammeko hyvin varustetun armeijan vai emme?
Voittaisiko 64 F-35:sta tuon kaluston??

7

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aseasiantuntija

      Kuka ostaa grad raketinheittimiä miljoonan euRon kappale hintaan?

    • aseasiantuntiaja123

      Lockheed on lupaili f 35:den hinnaksi noin 100miljoona kappale toi sinun hinta arviosi sisältää myös varaosat ja tarvikkeet. Enkä ole kuullut missään myytävän grad raketinheittimiä myytävän miljoonalla kappale sitähän on valmistettu vuodesta 1963 lehtien.

    • Mätaas098745

      Puolustusmäärärahoista noin 70 % menee kaikkeen huuhaa touhuun. Vain 30 % menee maanpuolustukseen. Puolustusvoimat on kaikkein huonoiten johdettu julkisen sektorin ala.

      • näin_näen_sen

        Nk. maanpuolustuksessa on kyse mielikuvista. Ja helposti manipuloitavien nuorten hyväksikäytöstä.


    • Vaikkavoissapaistais

      Putinin trollit taas täällä hyörii !!!

    • kaliningradista

      Niitä trolleja on joka paikassa suomea ja muita kieliä puhuvia . Moskovasta.

    • tääontotuus

      Niitä käy yliopistolla suomenkielen tunneillakin myös valkovenäläisiä nuoria blondeja sotilaita kamerat ja tietsikat mukana kulkevat nuuskimassa paikkakunnalta toiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1353
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1295
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe