En oikeen tiedä mitä mun pitäsi tehdä, mä en jaksa tätä enää.. Oon käyny tänä keväänä muutaman kerran sairaanhoitajalla puhumassa mut liian harvoin, pääsen sinne enää kerran kuukaudessa enkä kestä sitä. Haluaisin psykoterapiaan mutten tiedä pääsenkö sellaiseen, kuitenkin haluaisin useammin puhumaan kun tuntuu että pää sekoaa lopullisesti. Voinko soittaa mielenterveyskeskukseen ja pyytää ajan psykiatrille? Mä en tiedä miten systeemi toimii eikä kukaan mua auta.. Äidin mielestä mun pitäisi olla vaan tyytyväinen jos pääse kerran kuukaudessa, en saisi kuulemma vaatii liikaa.. Että tosi kivaa, ensin se vuosikaudet haukkuu ja jankuttaa etten pärjää missään, sitte kun yritän tehdä asialle jotain ja saada elämäni kuntoon niin sekään ei kelpaa. En mä kelpaa sille ikinä, en mä kelpaa kenellekään, mä en jaksa sitä ettei kukaan kuuntele eikä auta, en mä selvii tästä yksin. Laitoksissa olin monta vuotta ja se vaan pahensi tilannetta, nyt kun pyydän apua niin sekin on liikaa. Haluaisin joskus käydä töissä ja oikeesti elää mut en pysty mihinkään, en saa korjattua mun ongelma ite.. Mä oon vaan ihan hukassa, yritän ajatella positiivisesti mut aina kaikki lyttää mut jonnekin maan rakoon enkä mä uskalla tehdä mitää kun pelkään epäonnistuvani. Mun ainoo tehtävä elämässä tuntuu olevan äidin ja siskon passaaminen, käyn kaupassa, ulkoilutan koiraa, autan siivoomisessa yms. Teen kaiken mitä pyydetään, tai lähinnä käsketään mut mä en silti oo niille mitään,mä oon vaan mitätön surkimus jolle saa kiukutella niin paljon kuin haluaa. Sitte äiti vaan totesi että kyl mä voisin käydä töissä jos mä vaan haluaisin.. Ei se kyl niin oo, mä kyl haluaisin käydä töissä mut en pysty, sängystä nouseminen on joskus niin ylivoimasta, kaupassa käyminen yhtä tuskaa, masentaa ja ahdistaa koko ajan ja mietin jatkuvasti vaan että kuinka kauan mä kestän tätä.. En jaksa enää jos en edes saa käydä puhumassa kenellekään.
Mitä teen, käynkö psykiatrilla??
dark_thing
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joo menet psykiatrille. Voit soittaa ensin vaikka terveyskeskukseen jos ei ole yksityiselle rahaa mennä. Sanot että tarvitset lähetteen psykiatrille puhumaan sun asioista. Kyllä ne sua neuvoo. Jos menet yksityiselle niin se on nopeampi tie ja palvelu on parempaa. Kuitenkin kaiken järjen mukaan terveyskeskuksessa osataan auttaa. Kokemukseni psykiatriasta on että kun menet sinne niin sulle sanotaan että hyvä kun tulit. Olet siis silloin siellä ihan oikeassa paikassa ja sua autetaan ja neuvotaan sitten sieltä lisää.
itse käyn joka viikko ja olen jo käynyt 2.5vuotta psykiatrilla. olen kuullut että hoitoon on vaikea päästä...riippuu myös kaupungista. suosittelisin menemään aikuisten mielenterveyspalveluun päivystykseen ja kertomaan tuon mitä kirjoitit. perheelle ei voi mitään tiedän kokemuksesta. jos pääsisit hoitoon saisit todennäköisesti tukea ja pääsisit asumaan pois kotoa tai kuntoutuskotiin. täytyy vaan kertoa ihan suoraa miltä tuntuu
Kiitos vastauksista. Yritän huomenna soittaa jos saisin ajan psykiatrille. Pitäisi sitte vaan oikeesti sanoa että on kurja olo, se on vaan hankalaa kun yleensä jos menen käymään niin en saa sanottuu mitään ja totean että juu kyl mä pärjään.. Ehkä pitäisi olla rehellinen ja sanoo että tartteen apua, ei siitä muuten oo mitään hyötyy.
Vaikuttaa kyllä siltä että äitisi ei ole asian tasolla siinä miten sinulla menee. Ei hän varmaan sitä tahallaan tee vaan omaa raadollisuuttaan, mutta sinulla on edessä oma elämä ja kannattaa satsata siihen. Ei elää vain toisten ehdoilla.
Terveyskeskus lääkärille kannattaa varata aika. Pyytää lähetettä psykiatrille. Kerro kaikki päävaivasi. Mitä enemmän on vaivoja, sitä nopeammin pääset kallonkutistajalle.
Olemalla mukana aktiviteeteissa..voi apua löytyy helpommin..ja psykiatrin kanssa keskustelu tuokio on avartavaa hyvää .
Ei helvetti....
pysykää kaukana niistä natseista.
Älä missään nimessä mene psykiatrille tai terkkariin.
Selviydy itse!
Saat elinikäisen diagnoosin, mahdollisen pakkohoidon.
Pysy erossa psykiatreista.
Teet itsellesi enemmänkin haittaa kuin hyötyä.
Älä usko näitä täällä.
Yhdyn suhun...
Varoitus täältäkin annettakoon. Puoltaisin vaihtoehtoisia kanavia. Hakeudu kolmannelle sektorille ja vältä psykiatriaa. He tekevät sinusta selvää, tarkoituksella ja ymmärtämättään.