Fiatit besarosvoja

Saksalais tutkimuksen mukaan eri automerkkien välistä bensankulutusta paino/tehosuhteeseen verrattuna Fiat oli ylivoimainen JUMBO eli söi bensaa todella paljon tehoonsa ja painoonsa nähden toiseksi huonoin oli Alfa (sama tekele eri paketissa)että se siitä fiatin taloudellisuudesta,Voi Voi.
91488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Uusi pandani vie 4.8 l/100 km maantieajossa.
On siinä tosi be(n)sarosvo.

Äänestä

oman Fiatini kulutusta edellisiin Opeliin ja Fordiin niin ilmeisesti sitten esim Volkwagenin tankki täyttyy itsestään ajettaessa. Onko näin?

Äänestä
  • Stiloni kulutus ei ole mitenkään paha bensa-autoksi: -normaalisti välillä 6.0-6.8 litraa, yhden kerran olen päässyt lukemaan 7.3, tämä jakso sisälsi pakkaskaudella pelkkää lyhyttä työmatka- ja taajama-ajoa.
    Vaimon Punto vie taasen 5.4-6.0 litraa, joten ei sitäkään syöpöksi voi moittia. Auto on vielä melko uusi ja näyttäisi tuo kulutuspuoli olevan laskusuunnassa kilometrien karttuessa.

    Äänestä

Tuulilasissa:
Kulutuksenkaan perusteella Punton moottoria ei voi haukkua vanhanaikaiseksi. Kestotesti meni 6,5 litran keskikulutuksella. 16-venttiilisen ja muuttuvalla venttiilin ajoituksella varustetun Toyota Yarisin kestotestikulutus oli vaivaiset 0,1 litraa pienempi (TL 7/2000).

Äänestä

Minun Stilo 80:n keskikulutus on ajotietokoneen mukaan 5,8 l/100 km. Ajan pääasiassa kaupunkiajoa. Pienellä koneella pääsee kyllä vähällä kun ei revittele. Sama pätee kaikkiin autoihin merkistä riippumatta.

Ajotapani ei ole nykymallin mukaan "urheilullinen" mutta halvemmalla sillä pääsee!

Äänestä

Epäilen suuresti tulosta...
Oman kipponi (Bravo 80) kulutukseen olen kyllä erittäin tyytyväinen: Tankkaan yleensä 39 -43 l ja tripin mukaan pääsen n. 700 km, jos pelkkää maantieajoa niin yli 800 km. Minulla ei ole ollut koskan vähemmän vievää autoa...

Äänestä

Perinteisesti Fiatit eivät tosiaankaan ole olleet hirmuisen bensapihejä autoja. Aikoinaan meillä oli -72 Fiat 124, joka vei kympin, -78 Fiat 128, joka hotkaisi 9 litraa eikä -76 Fiat 127:kään alle kahdeksalla liikkunut. -80 Mirahirviö imaisi sekin 9 satasella.
-88 Alfa 75 vei melkein kympin.

Mutta jos noiden sijaan olisi pitänyt ajaa jollain saman ikäisellä Volkswagenilla, Fordilla tai Opelilla, puhumattakaan sen aikaisista japseista (voihan yrjö!), niin mieluummin olisin vaikka tuplannut kulutuksen.

Stilo -03 vei 7 litraa sekalaisessa ja nykyinen Alfa 147 litran enemmän. Yhtään ei harmita se, jonkun auto kuluttaa vähemmän.

Se kuitenkin hieman ihmetyttää, että joku tulee tänne itkemään autoni korkeaa kulutusta. Onhan se empaattista, mutta en minä ainakaan jaksaisi siitä stressiä ottaa, että naapurin Civicissä on maailmanhistorian huonoimmat ajo-omituisuudet. Itsepä on valintansa tehnyt - ja varmaan omasta näkökulmastaan hyvin perustein.

Äänestä
  • "Se kuitenkin hieman ihmetyttää, että joku tulee tänne itkemään autoni korkeaa kulutusta. Onhan se empaattista, mutta en minä ainakaan jaksaisi siitä stressiä ottaa, että naapurin Civicissä on maailmanhistorian huonoimmat ajo-omituisuudet. Itsepä on valintansa tehnyt - ja varmaan omasta näkökulmastaan hyvin perustein."

    Pakkohan sitä on jonnekkin päästä purkamaan kun on maksanut autosta paljon ja lyönyt kätensä paskaan. Täytyy yrittää todistella että muillakin olisi paskoja autoja.
    Fiat palsta on tommosille itsetunnon kohottajille hyvä paikka, täällä kun ihmisillä on itsetuntoa jäljellä, eikä tarvii sitä autolla kohottaa!

    Äänestä

Mutta mutta... jos vertaat autojen kiihtyvyyttä niin sitten eri. Jos vertaa 1.6 fiat bravoa, esim. corollaan, golffiin yms. samalla koneella, niin kyllä se bravo noista parhaiten kiihtyy... Kokeiltu on.

Eikä tuo kulutus nyt niin paha ole, 7-8 litraa sadalla.

Alfoista sen verta, että kyllähän ne syö bensaa, mutta katoppa niiden kiihtyvyysarvoja. Siinä kun saksalainen menee 0-100 10s samoilla tehomäärillä, niin alfa menee sekunnin-pari paremmin.

Ja sillä autojen hintaerolla saa aika paljon bensaa... eikä 0.5 litran kulutus ero vuodessa kauheesti tee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tekniikasta tietävä kirjoitti:

Saksalais tutkimuksen mukaan eri automerkkien välistä bensankulutusta paino/tehosuhteeseen verrattuna Fiat oli ylivoimainen JUMBO eli söi bensaa todella paljon tehoonsa ja painoonsa nähden toiseksi huonoin oli Alfa (sama tekele eri paketissa)että se siitä fiatin taloudellisuudesta,Voi Voi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu