Nuorison varjovaaleissa 1 kommunisti läpi

Kouluissa järjestetyissä alaikäisten, eli nuorison varjovaaleissa 2015 sai SKP yhden kansanedustajan.

http://www.valtikka.fi/vaalit/nuorisovaalit

Parempi sekin kuin ei mitään ja samalla voidaan todeta että aatteemme saa edelleen kannatusta nuorisossammekin (koululaitoksen aivopesevästä luonteesta riippumatta = siellä ei opeteta yhteiskuntakriittisyyttä), eli tulevaisuus näyttää sikäli ihan hyvältä.
Kaikki nuoremme eivät alistu kapitalistiseen ajatteluun, vaan etsivät vaihtoehtoisia ratkaisumalleja yhteiskuntamme ongelmiin.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luohan tuo ehkä vähän uskoa tulevaisuuteen.

Itse olisin huolestunut siitä, että Stubbin ja Soinin kaltaiset yksisilmäiset pökkelöt saavat myös nuorison silmissä kovan kannatuksen.

Teidän kommunistien pitää oppia pelaamaan. Teillä ei ole muuta vaihtoehtoa jos haluatte menestyä; pitää kertakaikkiaan oppia puhumaan lyhyesti ja napakasti asiasisältöä unohtamatta. Ei saa sortua jaaritteluun. Nykyihminen ei jaksa keskittyä eikä lukea montaa riviä tekstiä. Lisäksi pitää vaan kertakaikkiaan ottaa huomioon sosiaalinen media ja pelata sen säännöillä kuten Stubb tekee. Jaaritus ei sovi sinnekään vaan lyhyesti ja ytimekkäästi nauuratetaan tai itketetään katsojia ja tuodaan omaa asiaa esiin. Jos asian ideologia tai logiikka ei ole kestävä niin voitetaan sympatiat puolelle sitten esiintymällä oikein. Nauretaan oikeassa paikassa - muistetaan nauraa myös itselle - ja ollaan hiljaa ja kuunnellaan kun sen aika on.

Pätee kyllä myös SDP:hen kun tuon äänestyksen tuloksia katsoi.

Äänestä

Nuorten vaaleissa näkyi yksi oleellinen myönteinen piirre. Se johtuu siitä, että nuoret ovat paljon sosiaalisempia kuin aikuiset. Avointa rasismia saarnaava puolue saa vähemmän kannatusta nuorten keskuudessa kuin aikuisten.
Ehkäpä nuorten gallup on oikeassa. SKP saa edustajan parlamenttiin pitkästä aikaa. On sellainen kutina, että alamäki on takana ja edessä on tulevaisuus. Kävi niin tai näin, toiminta jatkuu. Vaalien jälkeen täytyy todella alkaa kommunistien hajanaisuuden lopettaminen. Vaaliohjelmissa ja tenteissä ei periaatteellisia eroja ole. Ainakin SKP ja KTP yhteen. Mieluummin myös STP mukaan. KTP:ssä on monta teoreettisesti vahvaa toveria ja voivat antaa paljon kommunistien

Äänestä
  • Uusi yritys koska rumaa sanaa ei saa sanoa niin kuin se on. Mutta nopeutetusti.

    Rasismi katoaan. Se katoaa nuorison tähden. Nuorisolle on luontevaa tulla toimeen erirotuisten ihmisten kanssa. He puhuvat samaa kieltä ja elävät elämää tällä planeetalla yhdessä.

    Ongelma olemme me vanhemmat. Emme me pahoja ole mutta näin meidät on opetettu elämään; kun mustat miehet tulevat työmaalle siivoamaan niin me nauramme kuinka siinä valkoisen miehen sotkuja korjataan. Emme naura naamaa päin koska emme me mitään hirviöitä ole; emme me halua mustalle miehelle pahaa emmekä kiinni käy. Meidät on vaan opetettu, ewttä musta mies on alapuolella. Emme me sitä hänelle ääneen sano. Meistä thaitytöllä on yksi ainoa tarkoitus ja merkitys. Siitä tarkoituksesta me maksetaan rahaa. Silti jotkut meistä menee thaityttöjen kanssa naimisiinkin. Emme me vihaa thaityttöjä. Meille on vaan opetettu mikä heidän tarkoitus tässä maailmassa on. Kaikenmaailman albaanit ovat tärvelleet maan. Tunkeneet joka kortteliin pitserian. Ennen nakkikioskit oli suomalaisia. Silti me syödään kebabbia. Mustaa miestä en kyytiin ota. Ainoastaan haluvat kääntää mut. Ryssät on kaikista pahimpia. Haisevatkin pahalle.

    Siis näinhän meidät on kasvatettu. Ja näillä eväillä mennään. Ei vanha koira opi uusia temppuja mutta nuorissa on tulevaisuus; niille on sama oletko keltainen, sininen tai musta. Oletko homppeli tai viherpipertäjä. Rasismi tulee katoamaan kun nuoret pääsevät vallankahvaan. Suvaitsevaisuutta ei estä edes perussuomalainen.

    Äänestä

  • SKP ja KTP yhteen, samoin STP ilman muuta mukaan neuvotteluihin.

    Viimeisin todiste linjojemme samankaltaisuudesta saatiin juurikin Yleisradion taltioimasta eduskuntaan pyrkivien puolueiden tentistä.
    http://areena.yle.fi/tv/2449807

    Meidän on joko luotava SKDL:n kaltainen sateenvarjoliitto tai yhdistyttävä esimerkiksi vanhan ja kaikille historiallisesti merkityksellisen SKP nimen alle.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


parempaan_huomiseen kirjoitti:

Kouluissa järjestetyissä alaikäisten, eli nuorison varjovaaleissa 2015 sai SKP yhden kansanedustajan.

http://www.valtikka.fi/vaalit/nuorisovaalit

Parempi sekin kuin ei mitään ja samalla voidaan todeta että aatteemme saa edelleen kannatusta nuorisossammekin (koululaitoksen aivopesevästä luonteesta riippumatta = siellä ei opeteta yhteiskuntakriittisyyttä), eli tulevaisuus näyttää sikäli ihan hyvältä.
Kaikki nuoremme eivät alistu kapitalistiseen ajatteluun, vaan etsivät vaihtoehtoisia ratkaisumalleja yhteiskuntamme ongelmiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu