Virtaussuojan asennus.

vetolaitehommia

Tein vm-99 veneeseeni ensimmäisen kauluskumin vaihdon. Hyvältä näytti 15V vanha gummi, mutta tulipahan uusittua. Tämä ei ole varsinainen kysymykseni, mutta pakko kritisoida esim. Venemestarissa esuuntyviä ohjeita, joissa uusi kumi pujotellaan veneessä paikoillaan olevan katkaistun vetolaitteen väliin moottoria kallistamalla. Mielestäni tasopintojen puhdistus ja kaikkien osien paikoilleen sovitus tuolla tavalla on täysin arpapeliä. Yritin itse ao. menetelmää, mutta päädyin ottamaan moottoria reilusti metrin verran kajuuttaan ja raahaamalla koko vetolaitteen työpöydälle.. No joka tapauksessa vene alkaa olla vesillelaskukunnossa, mutta virtaussuojakumi on vielä irti. Ammattilaiset käyttävät kuulemma tavallista A3 bostikkia (?) lätyskän liimaamiseen ja itsekin laitoin sillä edellisen veneen kumiin ja hyvin pysyi.
Ongelmana on lampötila. Bostik vaatii 13C lämpöä pakkauksen mukaan. En millään viitsisi odottaa sopivaa keliä liimaamiseen vaan haluan purkin veteen heti! onko jokin muu liima, jolla pysyy, ja onnistuu 5C, vain odotanko juhannusta??

Tehtaalla (se B-merkki) kumi oli laitettu kiinni paksulla kerroksella harmaata massaa?? mitä lienee??

7

1073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Bostik ei oli sopiva liima vesiympäritöön. Ainakaan kumijollan reunojen repsottamisen liimaus petti heti. Jos ei parempia neuvoja löydy niin Zodiakin 2-komponenttinen jollaan tarkoitettu liima tai vaikka kenkien pohjiin tarkoitettuliima on parempi arvaus.

    • 407

      Saatko viritettyä lämppärin avuksi?

    • jopukka

      Vaihdoin pari vuotta sitten virtauskumin jonka ostin Biltemasta n. 30 euroa (volvopenta liikkeessä hinta n.70-80 euroa). Liimasin kumin mutta lisäksi laitoin kumin päälle eteen ja taakse rosterilistat ruuveilla kiinni, koska itsekkin mietin miten mahtaa virtauskumi kiinni pysyä pelkällä liimalla.

      • Joakim1

        Erinomaisen hyvin pysyy, jos liima ja liimaustapa ovat oikeita. Ainakin minun veneessä ongelma oli tehtaalla liimatun kumin saaminen irti. Toinen veti hampaat irvessä ja toinen painoi lastaa väliin. Näin tuli kunnon hiki ja meni toista tuntia irrottamiseen. Sen jälkeen vielä liimajämien poisto.


    • 4plus6

      Minä liimasin ensin Bostikilla, mutta kun ei pysynyt, niin käytin Sikaa.
      Sillä pysyy ja voi käyttää vaikka pakkasessa.

      • Samat kokemukset. Kontaktiliimaa virallisissa ohjeissa suositellaan. Ammattitelakka, joka teki veneeseen pohjaremontin laittoi myös kontaktiliimalla. Ei pysynyt. Olen laittanut muutaman kerran Sika -massalla ja hyvin on pysynyt.


    • siaton

      Mitä sikaa olette käyttäneet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2340
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1021
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      57
      1010
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      980
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      746
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe