Työsuhteeni loppui 14.4.2015. Tipun Kelan työmarkkinatuelle ja hain asumistuen tarkistusta koska tulot tippuvat yli 1000 euroa. Asumistuki kuitenkin tarkistetaan vasta kesäkuussa! Miten voi olla mahdollsta, että tukea ei tarkisteta heti vaikka tulot tippuvat!? Voi helvetti sentään. Sossun luukulle.
Ei voi olla totta!
4
205
Vastaukset
- 124589
"Tuki tarkistetaan sitä kuukautta seuraavan kuukauden alusta, josta alkaen tulojen muutos on voimassa kuukauden 1. päivästä alkaen." (kela.fi)
Tulojen muutos on voimassa koko kuulta toukokuussa ja tuen tarkistus tulee seuraavan kuukauden alusta eli kesäkuussa. Kun se on lakiin näin kirjattu, niin minkäs sille teet. Olettamus toki on, ettei ihmiset eläisi ihan kädestä suuhun työssä ollessaankaan, vaan osaisivat säästää ja valmistautua "pahojen päivien varalle". Kaikki eivät ilmeisesti osaa. - satayksi
No eihän ne tulot loppunut heti nollaan vaan onhan sulle tulossa lopputilirahat. Olisiko sulle pitänyt asumistuki juosta 15.4 alkaen? Lyhytaikaisessa töyttömyydessä ei asumistukea makseta lainkaan ja jo siksi KELA ei rupea maksamaan ennen kun työttömyyttä takana muutama kuukausi.
- ajattele.suunnittele
Ei pitäisi olla isompaa hätää. Sait lopputilin. Sillä ja nykyisellä asumistuellasi maksat toukokuun vuokran. Ja kesäkuussa tuleekin jo korotettu asumistuki.
- kyllä_se_siitä___
lopputili tulee maksuun todennäköisesti 30.4, joten ihan hyvin sinä sillä saat sen toukokuun vuokran maksettua :=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353