Ei voi olla totta!

Eioletotta

Työsuhteeni loppui 14.4.2015. Tipun Kelan työmarkkinatuelle ja hain asumistuen tarkistusta koska tulot tippuvat yli 1000 euroa. Asumistuki kuitenkin tarkistetaan vasta kesäkuussa! Miten voi olla mahdollsta, että tukea ei tarkisteta heti vaikka tulot tippuvat!? Voi helvetti sentään. Sossun luukulle.

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 124589

      "Tuki tarkistetaan sitä kuukautta seuraavan kuukauden alusta, josta alkaen tulojen muutos on voimassa kuukauden 1. päivästä alkaen." (kela.fi)

      Tulojen muutos on voimassa koko kuulta toukokuussa ja tuen tarkistus tulee seuraavan kuukauden alusta eli kesäkuussa. Kun se on lakiin näin kirjattu, niin minkäs sille teet. Olettamus toki on, ettei ihmiset eläisi ihan kädestä suuhun työssä ollessaankaan, vaan osaisivat säästää ja valmistautua "pahojen päivien varalle". Kaikki eivät ilmeisesti osaa.

    • satayksi

      No eihän ne tulot loppunut heti nollaan vaan onhan sulle tulossa lopputilirahat. Olisiko sulle pitänyt asumistuki juosta 15.4 alkaen? Lyhytaikaisessa töyttömyydessä ei asumistukea makseta lainkaan ja jo siksi KELA ei rupea maksamaan ennen kun työttömyyttä takana muutama kuukausi.

    • ajattele.suunnittele

      Ei pitäisi olla isompaa hätää. Sait lopputilin. Sillä ja nykyisellä asumistuellasi maksat toukokuun vuokran. Ja kesäkuussa tuleekin jo korotettu asumistuki.

    • kyllä_se_siitä___

      lopputili tulee maksuun todennäköisesti 30.4, joten ihan hyvin sinä sillä saat sen toukokuun vuokran maksettua :=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe